İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Neden Büyüyemiyoruz?

X

Xman

Misafir
Bunca yıldır kodlama, tasarım, seo vb. işlerle uğraşıyoruz, elimizden onlarca site geçti ve işimizde başarılı olduğumuza da inanıyoruz ama neden bir türlü büyüyemiyoruz merak ediyorum doğrusu. Neden hep adsense vb. tekel reklam kartellerine mahkum kalıyoruz. Neden milyonlarca liralık reklam bütçesinden mynet, hürriyet vb. sitelere reklam vermek için sıraya giren firmalar bizim sitelerimizi tercih etmiyor acaba? Nerede yanlış yapıyoruz ve bu durumdan nasıl kurtulabiliriz. Bu konuda görüş ve önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar...

samanpan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48
sabır eksikliği büyük etken bence. bi işe başladık mı ya hemen olsun bu dediklerin diyoruz ya da olmadığı için bırakıp yeni işe başlıyoruz.
bence bu büyük bir etken

X

Xman

Misafir
Ben 4 seneden uzun süredir aynı site ile devam ediyorum, ziyaretçim çok ve sürekli, tasarım ve içerik bakımından da oldukça modern bir sitem var, google ile aram iyi bir çok kelimede ilk sıralardayım. Ama reklam ajansı kullanmayıp direk kendi reklam departmanı ile işini yürüten firmalarla çalışamıyorum nedense..

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
çünkü paramız yok
milyon dolarlık anlaşmalara imzamızı atamayız

X

Xman

Misafir
çünkü paramız yok
milyon dolarlık anlaşmalara imzamızı atamayız

Reklam alabilmek için milyon dolarlık anlaşmaya gerek yok ki. Elimizde büyük bir potansiyel var ama firmalar bunu kullanmıyor.

Seçim çalışmaları başlarken Chp'ye email gönderdim, aile sigortası ve kadına yönelik kampanyalarının reklamını sitemde yayınlayabileceklerini ve 3 ay içerisinde 1 milyon farklı bayan vatandaşımıza bu reklam üzerinden ulaşabileceklerini belirttim. Ama adamlar dönüş bile yapmadılar, televizyonda 20 saniyelik reklam için 15 ile 30 bin lira arası rakamları gözden çıkaran kurumlar bunlar.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
O siteler büyük ajanslarla çalışıyor , aynı kurumsallığı aynı bilinirliği yakalarsanız neden olmazsın.

Yani işi bilmeyen veya riske girmek istemeyen firmaların düzen içinde gitmesi kaynaklı.Haklılar da çünkü bir noktadan sonra reklam yapılanın çokluğu değil niteliği önem kazanıyor.Reklamları yönetmek gibi de bir uğraşa giricek vakitleri olmuyor.Ajanslar a haliyle belli bir kiriterleri arayınca sitelerde reklam verilen siteler genelde belli siteler oluyor.

Zamanla düzelir.Reklam veren artıcak reklam veren artınca o siteler kaldıramıyacak olucak alternatifler aranıcak alternatifler aranmaya başlanınca bu sefer alternatif siteler kendilerini toprlayıp iyi hal almaya başlıyacak.Küçük sitelere para geldikçe küçük siteler iyileşecek küçük siteler iyileştiği zamanda reklam verenler o yöne kayıca ve en sonunda reklam cirosu internette homojen bir şekilde dağılacak:D

Amerikada bir blog bile açsanız iyi paralar kazanabiliyorsunuz.E bunu bilen blog sahipleri çok profesyonel bir şekilde işleri yürütüyor.Reklam verende biliyorki blogcu para kazandığı için işini iyi yapıyor.

X

Xman

Misafir
Artık bir çok firma ajanslara komisyon ödemekten vazgeçiyor ve kendi reklam departmanlarını kuruyor, aslında buralara ulaşabilsek bir şeyler olabilir...

zonbadi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Turkey
6,448
senin sitenin alexa da ki sırası buymuş.. bence, sen o maili bir de akp ye at belki dönüşü olur.. Ayrıca google de "yemek tarifi" yazdım senin site ilk 2 sayfada çıkmadı! belki ilgisi yok konuyla ama aklıma gelen ilk arama şekli buydu! mynet gibi sitelerle kıyaslanamayacak kadar küçük siteleriz ve mynete verilen bazı reklamlarda gözüme çarpıyor adamlar seninde dedğin gibi 30 saniyelik tv görüntüsü için tv kanallarına boyun eğiyor ama internete reklam verdiğinde siteler boyun eğiyor (mynet e verilen bazı reklamlar 30 saniyelik ve tüm videoların önüne konulan videolar şeklinde oluyor ki hiç bir tv kanalı o potansiyelde insana ulaşamaz bence)

haberdeyiz.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kurumsal kimlik.

Elimizde iyi siteler olabilir. Çok iyi takip ediliyor olabilir. Ama en büyük eksiğimiz, reklam verecek müşterilerin karşısına çıkacak kurumsal bir kimliğimiz olmayışı. Hal böyle olunca onlarda kaale almıyorlar tabiki. Bence Kurumsal bir kimlik + vizyon gerekir.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
Elimizde iyi siteler olabilir. Çok iyi takip ediliyor olabilir. Ama en büyük eksiğimiz, reklam verecek müşterilerin karşısına çıkacak kurumsal bir kimliğimiz olmayışı. Hal böyle olunca onlarda kaale almıyorlar tabiki. Bence Kurumsal bir kimlik + vizyon gerekir.

benim ilk yazdığım mesajın ilk cümlesi senin yazdığını götürüyor. Herşey para arkadaşlar

haberdeyiz.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Güçbirliği

Para + finansal güç = Başarı öylemi. Ama ben çok kişiler gördüm parası olmadığı halde başarıyı yakalayan. Size bir öneri: Forum üyeleri ilk önce bir beyin fıtınası yapsın ve marka olabilecek farklı bir proje üretilsin ve herkes bütün emeğini eforunu bu projeye harcasın. Yani güçbirliği. Tek başına kendi projene harcayacağın emekle, 10 kişinin bir projeye harcayacağı emeğin sonucu inanın ki çok farklı olur. Kendi sitene 100 TL. ye reklam almazsın ama 10 kişinin güçbirliği yaptığı iyi bir siteye rahatlıkla 2-3 bin TL. ye reklam alabilirsin.

X

Xman

Misafir
Yurtdışında blog sahipleri kurumsal kimlikleri olmadan çok iyi reklamlar alabiliyorlar, aslında bizim elimizdeki potansiyeli n farkına varılması için bayağı bir çalışmamız lazım sanırım.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Başkalarının SEO yöntemlerini, para kazanma yöntemlerini kullanıp başarı için zamanı ve isteği olmayan her kişi bu sona mahkumdur.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Fark yabancı şirketlerde internet pazarlaması üzerine departmanlar bulunması. Google Adwords'de reklam vermiyorsan hiçbir yere gelemeyeceğinin bilinmesi. Bu mentalitenin yerleşmesi gerek, ama çok var daha.

Prezentaaabıl sarışın bir bayan tutup telefon, faksla soğuk satış belki işe yarar. Ama bilmiyorum yine de reklam işleri için şu ajansla anlaşmalıyız sadece gibi bir cevap alınabilir.

X

Xman

Misafir
Ben yılmadan devam edeceğim şahsen büyük firmalara ulaşmaya, olur yada olmaz en azından varlığımızdan haberdar olurlar.

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
webmasterlar işin google ayağını biliyorlar. minimum bütçeyle hatta hiç harcama yapmadan genelde bir "özelliği" olmayan siteler için uğraşıyorlar. bunlar para kazanmak için açılan siteler normal karşılanabilir. büyük site olmak için marka olmak lazım. marka bir site kulaktan kulağa yayılan sitedir, google arama sonuçları önemsenmez. marka site büyük çoğunlukla büyük paralar yatırılarak bu hedef için kurulan sitedir. bireysel değil de önemli kadrolarla kurulur, kurumsaldır. hedefinizi önceden belirlerseniz istediklerinize daha kolay ulaşırsınız. büyük site olmaktan kasıt alexa trde ilk 500e girmekse hiç zor bir iş değil, yoksa "büyük" site çok sıfırlı yatırımlar olmadan mümkün gözükmüyor, istediğiniz kadar güzel projeniz olsun.

2pac

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
sitendeki kızarmış tavuk resmi güzelmiş :D

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
işin diğer tarafını da kaçırmamak gerek ama. hürriyet hepinizden daha fazla site açıp kapatmıştır. deniyor tutmazsa kapatıyor. hurriyet.com.tr gibi çok güçlü bir sitesi ve yüzlerce çalışanları olmasına rağmen tutturamıyor. alexa sıralamasına bakar hangi siteler tutmuşsa aynılarını açar..
uzun süredir ilk defa çocuklar için açtığı bir projesi tuttu.

emir2005

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Isimizin kaliteli oldugu konusu biraz göreceli , herkesin yavrusu kendine güzel geliyor . iyi bir site icin fikir,bilgi,yatirim gerekmekde bir örnek vermek gerekirse

http://www.magnetdijital.com/

Bu firma yapimcilarinin yaptigi sitelerle karsilastirirsaniz sitenizi kaliteli sitelere sahip olup olmadigimiz belli olur :)

örnek
gittigidiyor.com
uzmantv.com

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi