İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Neden mandrake yok ?

A

Amanha

Misafir
Merhabalar server alırken genelde centos freebsd redhat gibi sürümler yüklenıyor server için ama mandrake neden hiç kullanılmıyor farkı ne ? mandrakeden server olmazmı ??

M

Makro Servers

Misafir
Amanha' Alıntı:
Merhabalar server alırken genelde centos freebsd redhat gibi sürümler yüklenıyor server için ama mandrake neden hiç kullanılmıyor farkı ne ? mandrakeden server olmazmı ??
Mandrakeden server oluyor sanırım :D ama pek tercih edilmiyor sanırım 10.1 sürümünden itibaren paralı bir dağıtım oluyor

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hiç güvenli değil, kullanılan paketler genellikle en son çıkan paketler olduğundan stabil değil ve o nedenle tercih edilmiyor.

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Soruya şu açıdan bakarsak daha iyi anlaşılır herhalde.

Window sunucularda Windows Server 2003 kullanılıyor genellikler.Neden Windows XP veya Windows 98 falan kullanılmıyor?Sonuçta onlar da Windows.Ama bazı eksikleri var.Daha doğrusu onlar server olarak yazılmamış.Kişisel kullanım için yazılmış işletim sistemleri.

Linux için de bu böyle.Mandrake'den mutlaka bir şekilde sunucu olur.Ama hazırı varken o kadar uğraşmak anlamsız.

Bir de bildiğim kadarıyla CPanel Mandrake'yi desteklemiyor.Diğer paneller için birşey diyemem ama.

M

Makro Servers

Misafir
Mandrake nin sunucular için üretilen sürümü var Mandrake server yanlız zbahadir in da belirttiği gibi açık çok fazla ve stabil değil

A

Amanha

Misafir
benim sormamdaki amaç mandrake nin görsel eğitim setini sipariş verdim acaba onu öğrenirsem centos redhat vb sürümlere geçtiğimde çok zorlanırmıyım hemen hemen aynımı öğrenmek için irtane p2 makına aldım orda kurup öğreneceğim sizce mandrakede öğrenim amaçlı olabilirmi ? çünkü diğer sümürlerin eğitim cd lerini bulamadım

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Amanha' Alıntı:
benim sormamdaki amaç mandrake nin görsel eğitim setini sipariş verdim acaba onu öğrenirsem centos redhat vb sürümlere geçtiğimde çok zorlanırmıyım hemen hemen aynımı öğrenmek için irtane p2 makına aldım orda kurup öğreneceğim sizce mandrakede öğrenim amaçlı olabilirmi ? çünkü diğer sümürlerin eğitim cd lerini bulamadım

Harhangi bir Linux'la Linux öğrenebilirsiniz ama siz daha çok temel komutları öğrenmeye bakın. Pek çok Linux'un paket yapısı farklıdır ve hepsini öğrenmek zaman alacaktır.

Mesela Debian tabanlı pek çok Linux apt-get dosya yöneticisini kullanırken Fedora kendi paket yönetim programını kullanır. SuSE Yast, Pardus pisi paket yönetim programını kullanır.

Pek çok Linux dağıtımını az çok tanıdığım için size en çok kullanılan Linux dağıtımı olarak Debian öğrenmenizi önerebilirim.

Pek çok dağıtım Debian tabanını kullanır ve aynı paket yönetim programını kullanır. O nedenle Debian öğrenen bir kişi pek çok Linux dağıtımını öğrenmiş olacaktır.

Bunun yanında Slackware de öğrenmeyi düşünebilirsiniz. uzak durmanız gereken Linux dağıtımları; Fedora, Mandriva(Mandrake).

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5