İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Neden return ?

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Ben bunu hep merak ediyorum.

İpucu: "Ara" düğmesine tıklamak yerine Return tuşuna basarak zamandan kazanın.

Bildiğiniz gibi iki kere aynı aramayı yaptığınız zaman google.com da bu uyarı çıkıyor.

Tüm kelimelerin Türkçe olması ama Return kelimesinin ingilizce olmasına bir anlam veremiyorum.

Neden geri değil ? Bir teorisi olan varmı ?

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Return'den kasıt Enter tuşu olduğuna göre(Backspace değil) onun da Türkçe'de genel kullanılan bir karşılığı yok sanıyorum. Google'da Türkçeleştirme değil anlaşılma derdinde diye yorumlanabilir.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Return bildiğim kadarı ile geri demek. Googlenin demek istediği aynı şeyi iki kere "ara" ya basarak veri tabanını kasma geri tuşuna bas aynı işlevi görür.

Ama neden Return. :)

TheFF

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
eskiden enter tuşu yerine return tuşu varmış.. ordan kalan bişey:D

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet, Amiga da falandı sanırım, hayal meyal bende hatırlıyorum :) Hatta Enter tuşunu ilk duyduğumuzda yadırgamıştık. Sonrada kanıksadık. Uzun hikaye işte.

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
http://en.wikipedia.org/wiki/Enter_key

ortadakine return (üzerinde aşağı sola "dönmeyi simgeleyen sembol" olan), nümerik takımdakine(en sağ alt) Enter deniyor gibi bir bilgi var.

Ama google'ın orda söylediği Geri tuşuna basıp önceki sayfaya dönün değil, arama kutusuna yazmışken elinizi klavyeden kaldırıp mouse a basmaktansa Return'e bassanız da aynı kapıya çıkar demek.

Ya öf öle bişiler işte :p

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5