İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Nedir bu rezalet ?

ilteris83

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Artık dayanamayıp yazma gereği duydum. Eminim bahsedeceklerimden en az benim kadar rahatsız olan bir çok duyarlı arkadaşımız var.

Konu : Güzelim Türkçemizi bilinçsizce mahvetmek.

Evet arkadaşlar, bizi var eden, o dille rüyalarımızı gördüğümüz, düşündüğümüz, bilimsel çalışmalarımızı gerçekleştirdiğimiz... güzelim Türkçemiz yok olma tehlikesiyle karşı karşıya duyarsız insanlarımız sayesinde.

İki kelime ingilizce öğrenip kendi dili ile iç içe kullanan,
Kendi kültürünü dilini aşağılayan özenti yolunu seçen,
Milli kültüründen, değerlerinden habersiz,
Yediği ekmeğin hakkının farkında olmayan.... kişiler dilimizi mahvediyor.

Size yaşanmış bir olayı anlatayım ve utanalım. Bundan 3-5 ay kadar önce Almanyaya giden meslektaşım (Türkolog) karşılaştığı manzarayı şu şekilde aktarıyor:

"Kıt kanaat İngilizcemizle indik. Gelişmiş bir ülkede bizi anlayacaklarını hayal ederek iletişim sorunu çekmeyeceğimiz düşündük. Bindiğimiz ilk otobüsde gideceğimiz yeri insanlara ingilizce sormaya çalıştık. Orada bulunan en az 20 kişiden dönüp cevap verme tenezzülünde bulunan olmadı. Sadece bir tanesi dönüp "(İngilizce) Almanyada yaşıyorsanız Almancayı öğrenmelisiniz. O zaman seve seve yardımcı oluruz." ifadesini kullandı."

Bu konu ülkemizin genelini ilgilendiren büyük bir zihniyet sorunu aslında. Ben ise burayla alakalı olan kısmına değinmek istiyorum. Forumda defalarca rastladığım İngilizce kelime kullanma özentisi, yine yarı yabancı yarı Türkçe nikler, avatarlar... vs.

İnanın kazanacağımız üç kuruşa ya da zevklerimize özen gösterdiğimiz kadar bizi biz yapan, millet vasfı veren, 4000 yıllık tarih sunan şu güzelim Türkçemize de dikkat etsek bugün bir çok sorunu halletmiş olurduk.

Unutulmamalıdır ki milli değerlerine doğrudan ya da dolaylı yoldan bile bile zarar veren herkes vatan hainidir. Hiç kimsenin aptalca zevkleri uğruna bunların yok olmasına vesile olacak hareketlerde bulunma hakkı yoktur.

Umarım vicdanım sızlayarak yazdığım şu iki satır ifadeyi okuyup da söylediğim yanlışlara alet olanlar işin ciddiyetini anlayıp doğru hareket etmeye başlarlar ve feryadımız havada kalmaz. Yok bunlar yanlış ben istediğim gibi konuşur, istediğim gibi düşünürüm diyenler varsa bilsin ki onlar doğru gözlerinin içine sokulduğu halde yanlış yapmayı adet edinmiş, bu vatanın ekmeğini yemeye hakkı olmayan zavallı eziklerdir.

Konunun başından sonuna kadar dikkatlice okunup öyle değerlendirilmesini rica ediyorum. İyi çalışmalar arkadaşlar.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
çok önemli bir konuya değinmişsiniz.

Yıl: 1965
“Karşıma aniden çıkınca ziyadesiyle şaşa kaldım.. Nasıl bir eda takınacağıma hüküm veremedim, adeta vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle ‘akşam-ı şerifleriniz hayrolsun’ dedim..”

Yıl: 1975
“Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle ‘iyi akşamlar’ dedim..”

Yıl: 1985
“Karşıma aniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hüküm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle ‘hayırlı akşamlar’ dedim..”

Yıl: 1995
“Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yani.. Ama bu is bizi bozar dedim.Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim.. Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle ’selâm’ dedim..”

Yıl: 2006
“Abi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fena göçeriz dedim, enjoy durumları yani.. Ama concon muyum ki ben, baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. ‘Hav ar yu yavrum?’”

Yıl: 2026
”Ven ay vaz si hör, ben çok yani öyle iste birden.. Off, ay dont nov abi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so aşık len bu manita.. ‘Hay beybi..’”
Hâlâ vakit var!.

alıntıdır

ilteris83

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Mükemmel bir örnekle desteklemişsin arkadaşım, çöküşümüzün açık resmidir.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
ben asıl şirin görünmeye çalışan aptal kızlara çok sinirleniyorum. bu nedir ya:

"melapa, bhen jansu. bhen pi aphtaLım janIm daha qendi diLimi duzqun kuLLanamıooorrmmm"

böyle yazı yazılır mı? yok böyle birşey?

türkçe mevzusu sebebinden çok tartıştım tanıdıklarımla, çok kırdım sırf adam gibi konuşsunlar diye.

Zanza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
cool

...........................................

ArkadaSYeri

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Genelkurmay bu konuda bir adım atmış okuduğum kadarı ile.
Türk silahlı kuvvetlerinde görev yapan subay/astsubay ve uzman çavuşlar belirli aralıklarda Türkçe testine tabi tutulacaklarmış.

Bu testlerin sonuçlarıda sicillere işlenecekmiş. Bence çok güzel bir haber.

Evet haberi buldum..

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türkçe’nin düzgün kullanımı konusunda hassasiyetini bir kez daha ortaya koydu. Birliklerde yapılan denetimlere, dilin düzgün kullanımı kriterini de ekleyen Büyükanıt, bütün personele gönderdiği emirde, bu konuda dikkatli davranılmasını ve Türkçe karşılığı varken yabancı kelimelerin kullanılmamasını istedi.

Personele dil testi
Orgeneral Büyükanıt, Genelkurmay Başkanlığı bünyesindeki Denetim Başkanlığı’nın da düzenli olarak yaptığı denetim çalışması sırasında personeli dil sınavından geçirmesi emrini verdi. Özellikle genç personelin Türkçe’yi düzgün kullanmalarını isteyen Büyükanıt, “Bu sebeple, yüzbaşı, üsteğmen ve teğmen ile astsubay ve uzman çavuşların Türkçe teste tabi tutulması” talimatını verdi.
Çoktan seçmeli 20 soru üzerinden yapılacağı bildirilen sınavda; 90-100 puan alanlar “çok iyi”, 80-90 puan alanlar “iyi”, 70-80 puan alanlar “orta”, 60-70 puan alanlar ise “yetersiz” olarak değerlendirileceği kaydedildi. Konunun ciddiyetine vurgu yapılan emirde, “Test sonuçları subay, astsubay ve uzman çavuşların sicil belgelerine işlenecek” denildi.

Herkesi kapsıyor
Büyükanıt’ın verdiği emir, Kuvvet Komutanlıklarının yanı sıra, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nı da kapsıyor. Emirde, üst rütbeli personelin, alt rütbedekilerin Türkçe’yi doğru kullanmaları konusunda sorumlu olduğu ve bu konuda her türlü desteği vermeleri istendi. Emirde, yabancı teknik terimler ile uluslararası kuruluşlarda kullanılan kelimeler hariç, yabancı sözcüklerin Türkçe karşılığı olanların mutlak surette kullanılması gerektiği belirtildi.

Bunların yanısıra :

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/haberdetay.aspx?haberid=318406
http://www.turkiyegazetesi.com.tr/haberdetay.aspx?haberid=318909
http://www.turkiyegazetesi.com.tr/haberdetay.aspx?haberid=318298

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
msn de bircok kez insanlarla aptalca konuşmaları yüzünden kavga etmiş biri olarak bende sizi destekliyorum lütfen dilimizi gerektiği gibi ve düzgün birşekilde kullanalım

Teqin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bence buna acilen bir care bulunması lazım güzelim Türkçemiz ne hale geldi .
bunun cogunun nedeni ise gereksiz dizilerdir.
Vay be bü günleridemi görücektik Türkçemiz git gide bitiyor yazık.

Örnek Coş Hoş Tesekkurler.

sempaty

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
insanlar niye karşılarındakinin kendilerini anlamaması için diretir anlamıyorum :) yani düzgün, anlaşılır bi dil kullansan ölmezsin değil mi

edit,,
benim nickim de türkçe/ingilizce karışımı. tasvip etmiyorum.

n0tepad

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben den de bir ekleme, bugün yazılımların varsayılan (default) olarak türkçe karakterleri desteklememsinin nedeni; zamanında Evren Paşa'nın bu karakterlerin ayarlandığı konferansa katılmama sebebi..

bu sebepten dolayı türkiyede her sms 2 kontörle ifade ediliyor. (içinde türkçe karakter olursa)

db.gen.tr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dün NTV de Beyazın programında bir bayan dizi oyuncusunun kullandığı cümleler;
- Ben bu sene sevgililer gününde single night yaptım.
- Bu işte bir marketing sorunu aslında.
- Bu birazda timing problemi.

3 dk. izledim bunları duydum :)

Zanza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
İngilizce artık bir dünya dili. Ondan korkmanın uzak durmanın kimseye bir faydası yok. Fakat sapla samanı birbirine karıştırmamak lazım. Yukarda arkadaşın yazdıgı gibi türkçemiz çok açık bir şekilde karşılıgı olan marketing timing single night kelimlerini ingilizce olarak kullanmak hem görgüsüzlük hem cahilliktir bence. Ya baştan aşağı ingilizce konuşsun yada türkçemizi hakkını vererek konuşsun herkes.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
ben asıl şirin görünmeye çalışan aptal kızlara çok sinirleniyorum. bu nedir ya:

"melapa, bhen jansu. bhen pi aphtaLım janIm daha qendi diLimi duzqun kuLLanamıooorrmmm"

böyle yazı yazılır mı? yok böyle birşey?

türkçe mevzusu sebebinden çok tartıştım tanıdıklarımla, çok kırdım sırf adam gibi konuşsunlar diye.

Sonuna kadar destekliyorum! Bu dil bizimle yücelmelidir. Dilimizi bozmaya çalışanlara lütfen meydan bırakmayalım. Reklamlarda, dizilerde sinemalarda da bu anormal terimler bu anormal sözler kullanılıyor bence bunlarıda RTÜK'e yazmalız, gençler bunları dışarıda değil en çok evlerinde televizyondan öğrenmekteler(ayrıca iyi birşey zannedip özenmekteler).

T3chn0

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
bizim okulda öğretmenlerde böyle konuşuyor ingilizce öğretmenleri

yes bakalım arka taraf

bana bi pen verin

ya ingilizce konuş , yada Türkçe..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5