İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

nedir bu sahtekarlardan çektiğimiz?

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
allahım deli olcam ya

abiler nedir bu işkence ya yurt dışıyla çalışırken. adamlar türk gördümü ahanda sahtekar diyorlar.

bir firmadan sunucu kiralamak için 300$ para gönderdim garanti sanal kart ile, 8 ekimde. sonra amerikadan biri aradı cep telefonumu (iletişim diye bunu verdim), 4 kere çaldı kapandı ki ben açmaya yetişemedim. tekrar aramadılar tabi.

bugün (10 ekim), sordum noldu diye, ödemeniz telefon ile size ulaşamadığımız için iptal edildi diye mesaj yollamışlar ve tekrar ödeme yapmanız gerekiyor yazmışlar. bu arada nufüs cüzdanımın ve kredi kartımın faksını istiyorlar önlü arkalı.

bana orayı tavsiye eden amerikalıya sordum, türk olman bunlara sebep oluyor dedi. yoksa telefon etmeleri önemli değil dedi. ve her zaman ki şapa oturdum.

allah aşkına ne geçiyo elinize bu geri zekalıca kredi kartı sahtekarlığını yapanlar.

burada açık açık küfretmek istiyorum size ama bu nezih ortama yakışmaz.

şimdi bu kadar zor duruma düştüğüm için ben hakkımı helal etmiyorum. yeter artık ya

java

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Eleştirilerinizde tamamen haklısınız, bizede kınamak kalıyor..

H

hibrahim

Misafir
arkadaşlar size katılmıyorum...

o arkadaşın hizmet aldığı site satış yaparken kredi kartı verifikasyonu yapmadan önce sizi telefonla arayacğız demiştir arayıp da ulaşamayınca o arkadaş için guvenliği iki katına çıkarmıştır belgeler istemiştir. Türkler o kadar kötü bir imaja sahip değiller internette her başımıza gelen kötü olayı butun türkiye ye yıkmayalım...

tHm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Telefon ile sipariş onaylama var ise bu konuda yabancılar çok hassas davranılar. Bu genel bir güvenlik önemlemidir. Biz alışık olmadığımız için bu şekilde bir yorum yapmak bence yanlış.

H

hibrahim

Misafir
ben de onu demek istedim hemen suçu başkalarına atıyoruz ben çok karşılaştım telefonla arnarak onay almayla..

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyi bakalım, adamlara ilk ödememi iptal edin dedim. advantage ile tekrar denicem, bakalım nolcak.

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
cevabımı aldım, verdiğim telefon numaraları ile bana ulaşamamışlar. insan aramadık der ya. kimlik ve kredi kartının faksını istiyorlar.

doğrudan sahtekar olduk, varmı abi böle bişey.

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
son olarak bu siteyi bana tavsiye eden amerikalı adamdan aldığım maili hibrahim in yazısı üzerine buraya koymak istedim. dışarıdan türkiyenin görüntüsünü bize çok güzel bir şekilde özetleyen bir yazı. bu yüzden derim ki; biz kendi kendimize yapıyoruz.

---------------------

Hi Enes,

No problem. I'm sorry for all the hassle with The Planet. I speak with them on the phone all the time; the data center is just a few hours' drive north of here. I didn't think about what it would be like from your perspective of living in Turkey. You remember the last time you tried putting in an order at 2CheckOut and they automatically canceled it because you're in Turkey? I guess it is the same situation. You are a very competent and reliable businessman, but unfortunately, there are many hekers and thieves in your country too.

Let me know if I can do anything to help.

Gratefully,

Pete Cassetta
interAdvantage Administrator

zokkie

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Aslında maliyetler Türkiye'de de ABD'ye yakın olsa biz onlara muhtaç olmayız, ama hosting konusunda herkes rekabet edebilmek için yabancı ülkelerdeki servis sağlayıcıları tercih ediyor.
Umarım kendi ülkemizdeki sunuculardan ucuz yayın çok uzak değildir.

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zokkie yazdığın şey sadece Türkiye için değil, bütün dünya için böyle sanırım. hay.net.tr konyadaki bir internet servis sağlayıcısı ve sahibi ile yaptığım sohbetlerde adam hep türk kullanıcıların amerikaya kaçmasından yakındı. ama diyor; ben senin yerinde olsam bende böyle yapardım.

stratejik önem arzeden bir konu bilgi. haliyle amerika maliyetleri çok aşağı çekerek ki bu sadece trafik maliyeti, dünyanın tüm sunucularını kendine çekiyor.

Türkiyede ise nasıl daha çok kâr yaparız ve tekel olma sebebiyle telekom hiçbir güzellik yapmıyor. duymuşsunuzdur; şu an 128kbit adsl 49 milyon, yakında 256kbit 40 milyon olcakmış. insan madem yapılabiliyodu, neden yapmadınız diye soruyor.

neyse, sunucu alabilmek için çaresiz adamların istediklerini yapacağız. bugün fasklayayım bakalım şu kimlik kartı ile kredi kartını.

ulan sahtekarlar, hakkımı öteki tarafta alcam.

S

Sticks

Misafir
Valla arkadaşlar size şunu söyleyeyim ; çok fazla abartılıyor konu. İster alınsın arkadaşlar ister alınmasın. Siz bu durumu neredeyse milli bir olay haline getirmeye çalışır gibisiniz. Şunu söyleyyeyim , türk firmalarında da bu olayın aynısı sürekli yaşanıyor vede sağolsun bizim Türk gençliğimiz 3-5 dolar olan bir hosting için bile başkarlıının kredi kartını kullanmaktan çekinmiyorlar ve bu işi o kadar basite alıyorlar ki bunun yasalarının ve cezalarının ne olduğunu dair bilmiyorlar. Neyse bakın bu işlemin aynısını ben de yapıyorum yani verification'u. Ben yabancılara çalıştığım için ister adam amerikan ister kanadalı olsun gerektiği yerde vede şüpheli gördüğüm anda ben de onay istiyorum. Gerek kredi kartının önlü arkalı fax'ı gerekirse de telefonla iletişim.
Seni aramışlar vede sen telefona cevap vermemişsin (vermemiş yada verememişsin- neyse) ee adamlar da haklı olarak şüphelenmişler. Sana telefonun 4 kere çalmş olması da senin telefonunun gerçekten 4 kere çaldığı anlamına gelmez. Babam Türk telekom yetkilisi olduğundan ve santralde çok fazla vakit geçirdiğimden biliyorum (gün gelir merak ederseniz sizi Telekom'un santralinde de gezdiririm bana ÖM atın buluşur gideriz) .

Neyse konuya dönelim. Birçok firma , ister Türk ister Amerkalı ol farketmez, belirli işlemlerde onay ve garanti isterler. Senden kredi kartının önlü arkalı fax'ını istemişler ve buda çok doğal sen ne kadar milliyetçi bir mantıkla yaklaşıyor olsan da. Ben şahsen orada olsam ben Planet ile çalışsam ve orada bir Türk olarak çalışsam bunun yanısıra gelen sipariş de Türkiye'den olsa şahsen ben de yaparım.

Arkadaşım hiç online bir Hosting firması işlettin mi? Tanıınmış bir hosting firması ? Ben şahsen 350 den fazla aktif müşteri ,30+ bayii ve 400 den fazla domain müşterisi olan bir hosting firması işlettim. Gün içerisinde bizim Türk çocuklardan - gençlerden sahte / başkasının adına olan kredi kartlardan yaptığı siparişlerden haberin var mı senin ? Valla hiç kusura bakma ama ben şu an sen desenki bana ben senden şunu almak istiyorum kredi kartı ile ödicem ben senden şahsen sadece kredi kartının önlü arkası faxı değil kimliğinin de önlü arkalı fax'ını isterim kendimi güvenceye almak için.

Sen bir $300 'ün kolay kazanıldığını yada kolay çöpe atılabilecek bir para olduğunu mu sanıyorsun? Bir 300 lük hizmet sunabilmek için insanların ne kadar süre çaba harcadıklarını biliyor musun ? Bak , bilmiyorsun demiyorum biliyor musun diyorum. Eğer biliyorsan paranın ne kadar önemli bir varlık olduğunu da çok iyi biliyorsun demektir ve kazandığnı sndığın bu paranın öyle havaya uçmasını izlemek istiyorsan sen de bir dizi önlemler alacaksındır.

Valla ThePlanet'i tanırım ve onlarla çalışan onlarca firmada tanırım farklı ülkelerden. Birçok Türk birçok amerikalı kanadalı çinli vb...
Neden o insanlar (Türkler dahil) onay için kredi kartının fotokopi yada faxı , neyse , istenirken sorun çıkartmıyorlar da senden istendiğinde milli bir olay gibi atlıyorsun ?
Çok ilginçsin yemin ediyorum.
Gün gelir sen de ThePlanet kadar büyük bir firma sahibi olur da , sahtekarlığın gençler tarafından günlük alışkanlık haline geldiği bu ülkemize online olarak yada kredi kartı ile satış yapmaya kalkınca sen de önlemler alınca anlarsın. Bu sefer de sen diğer insalar tarafından Vatan Haini mi sayılacaksın ? İlginç...

Şunu da eklemek istiyorum. Sürekli annemle TEKNOSA var ya, oraya gidip birşeyler alırım ve adamlar beni tanırlar. Geçen gün gittim acil bir klavye lazımdı , kendi adıma kredi kartı kullanmadığım için anneminki ile alışveriş yaparım genelde . Adamlar bana dedi ki : Valla kusura bakma ama senin adına değilse kredi kartı sana bunu veremem.
Ya dedim beni tanıyorsun sürekli alıyoruz buradan annemle , daha geçen gün burdaydım. Kredi kartı ile sahtekarlık yapmak istesem neden 10 milyonluk birşey alayım ki salak mıyım ben ? Alırım burdan bi 2-3 milyarlık bi alet çıkmaya çalışırım neden kredi kartını çalmış olsam 10 milyonla yetineyim ki ? Hem bak soyad da aynı anne ismi de burda işte görüyorsun neden olmaz ?
Adam dedi ki : "Dediğim gibi , seni tanıyorum ancak kart senin adına olmadığı sürece kardeşine de ait olsa kredi kartına işlem yapamam. Anneniz ile gelin bu klavyeyi de köşede tutayım , o zaman alın..."
Neyse anladınız sanıyorum. Şimdi bu adam .öt'mü ? yada şerefsiz mi ? Yada onu bırak adam vatan haini mi ? Bak her zaman gelmeme rağmen beni tanıyan , neredeyse kanka olcağım adam bunu yapıyor. Nedir şimdi bunu izah eder misin ?

Neyse işte anlayan anladı demek istediğimi. Uzunca yazdğıımdan dolayı özür de dileyecek değilim belki okur yavaş yavaş dünyanın nasıl döndüğnü işlerin nasıl olduğnu ufak da olsa anlarsınız. İstediğiniz gibi kaba saba , gereksiz yazılar yazabilir ; bu yazdığıma saçma sapan cevaplar verebilirsiniz ( sözüm kimseye değil - ortaya) ama hiç de takacak değilim kafama. Yazdığımı anlayan anlar anlamayan da çok da ...............

Kolay gelsin.

S

Sticks

Misafir
Bu arada "baldor" bak yazdığım veya içinde ters kelimeler içeren yukarıdaki mesajım hiçbir şekilde sana itafen yazılmamıştır. Uzunca süredir bu konu ile alakalı , yok sahtekarız , sahtekar yerine koyuluyoruz diye yazan birçok insana hitaben yazılmıştır bu mesajım. Belirttiğim gibi mesajımın seninle alakalı bir yanı yoktur. Sadece ve sadece Anlaması gerektiğini düşündüğüm insanlar içindir. Kolay gelsin.

baldor, umarım kolayca işin hallolur.

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sticks teşekkür ederim kredi kartı sahtekarlığının nerelere mal olabileceğini anlatmaya çalıştığın için.

bu işi milliyete vurmuyorum, sadece bu tür sahtekarlık yapmak isteyen insanlara karşı bir tepkimdir. hosting firması işlettin mi diye sormuşsun; zaten işlettiğim firma için sunucu almaya çalışıyorum.

bu adamlara tepkili olmamın asıl sebebi işlemi iptal etmeleri değil. dediğin gibi, olay kontrol edememişler ve iptal etmişler. asıl tepkim şu; bu adam zaten sahtekardır, o yüzden işlemi iptal ettiğimizi haber vermemize gerek yok diye düşünüp beni boşu boşuna 2 gün bekletmeleridir. yoksa onlarda iptal işlemini benim güvenliğim için yapıyorlar.

neyse, dediğim gibi kredi kartı ve nufüs cüzdanımın faksını, özenle çektiğim bir fotokopi ile gönderdim. ancak aldığım cevap aşağıda;

-------------

Enes,

I am sorry to inform you that the fax that you sent us is still not visible to view the credit card information on the card or your photo. You must send the fax, knowing that we can see all that is necessary. You can not write the numbers your self in the fax; we must see the numbers on the credit card itself.

Thank you,
The Planet Sales

----------------

Fotokopi üzerine kart numarasını, kartın hemen altına tekrar yazmıştım. yazamazsınız, bizim görmemiz gerekiyor diyorlar. peki dedim, kartın rengi turuncu, kabartmalar gümüş rengi, haliyle pek iyi çıkmıyo. size scanner ile tarayıp yollayayım dedim.

ama şimdi hakkaten merak ettiğim olayı yazıcam;

1- nufüs cüzdanlarımızda ingilizce tek bir ifade yok, bu adamlar napcak onu
2- fotografımı net görememişler, onu napcaklar acaba :)

cevap bekliyorum, bakalım tarayıp göndermeme ne diyecekler.

S

Sticks

Misafir
baldor anlayışından ötürü seni tebrik ediyor ve anladığın içinde teşekkür ediyorum.
senle alakası yok da çok başıma geldiğinden kesin anlamadan ters bi tepki alırım dedim :p
valla şöyle söylim
1: kimlik üzerinde bulunan hologram kimliğin gerçek olduğuna dair ispat olacaktır bunun yanısıra mutlaka adamlar daha önce türk bi kimlik görmüşler ve ellerinde örnekleri vardır. Yoksa da mutlaka bir örneğini bulacaklardır. Bir farklı olasılık ise adamların mutlaka türkçe bilen birisini tanıyor olmaları olmasa da online sözlük kullanarak ingilizcesine ulaşma olasılıkları çok yüksek. Kısacası her şekilde kimliği anlayacaklardır bir şekilde.
2 : Adamların asıl istedikleri : Kredi kartının fotokopisi ve vurguladkları nokta ise fax'ın düzgün çıkmamış olması. Bu çok doğaldır. a) adamların fax'ı düşük kalitede alıyordur. b) senin fax'ın düşük kalitede gönderiyordur. c) 2 taraf arasında veri alıp verirken sorun olmuştur vb vb... Kısacası adamlar kk detayını alamamışlar anlacayağın. Düzgün bir çözünülürlük ile sorunsuz ulaşacaktır.çözüm olarak tanıdığın birisine aynı fotokopiyi faxlamayı dene bak bakalım sorun olacak mı olmayacak mı ? Ayrıca renklisini çektirip de fax renksiz gönderiyor olmasına rağmen sen renkli fotokopiyi göndermeyi deneyebilirsin. Renksiz alacak olmalarına rağmen sorunsuz bir şekilde detayları alacaklardır diye düşünüyorum.

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
saol sticks önerin için

email ile gönderme kopyalarını gönderme teklifime adamların verdiği cevap

--------------

Enes,

We would loved to have your business but as explain before this is a procedure that we are taking to reduce fraud orders. I know that you are concerned with what we will do with your copies, but we will not do anything illegal with your copies other than verifying your order and shredding the fax once we have confirmed your order. We will not accept an email scanned copy, it must be faxed in.

Thanks for understanding,
The Planet Sales

-------------------------

bana bu firmayı öneren kişi burası ile kendiside çalışıyormuş. benim adıma adamları arayıp konuşacak. ondan gelen cevaba göre bir yol izlicem. ama daha önce başka bir firmaya gönderirken yaptığım gibi, tarayıcı ile tarayıp faksı doğrudan kendi bilgisayarımdan faks modemimle göndereceğim.

Beni bu kadar uğraştıran firma : theplanet.com , birde onların alt firması varmış : servermatrix.com . bence yaklaşmayın bu firmalara. telefon ettim, bi kadın çıktı bi yerlere bağladı ama onlarda yerlerinde değil.

S

Sticks

Misafir
Doğal olarak email ile yollamanı kabul etmeyeceklerdir çünkü adamlar dosyaların içerisinde senin göndermiş olduğun faxı tutuyorlar vede biliyorsundur ki bir şahısa fax yolladığın zaman karşı tarafta yollayan kişinin numarası gözükmektedir ancak email ile herhangi bir güvence bulunmayacak.

Umarım anllıyorsundur. Kolay gelsin. Bu arada bence arkadaşının arayıp konuşmasının bir anlamı olmayacak. Doğal olarak adamlar şirket prensibini uygulayarak firmanın çalışma şartlarını adım adım gerçekleştirmektedirler yani görüşerek birşey değişmeyecektir.

Kolay gelsin

Aforizmalar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar ben de amerika'dan gelen bir telefonu yanıtlayarak ( kod girerek ve ses kaydı vererk ) ssl sertifikası aldım. adamlar sistemi kurmuşlar. telefonu yazıyorsun seni oradan otomatik telefon arıyor şifreyi istiyor , ses kaydını istiyor. sonuçta işlem başarıyla tamamlanıyor. kimse de bize dolandırıcı gibi davranıp nüfüs cüzdanı vs. istemedi. server kiralarken de problem olmadı hiç bir zaman.
olay karşı tarafta bitiyor. adamlar bir kez dolandırma ile karşı karşıya gelmişler ve büyük para kaybetmişlerse üfleyerek yiyorlar yoğrudu. bu onlar tarafından yaşatılan bir problem. TR'den birçok insan yurt dışından alış veriş yapıyor kredi kartlarıyla. böyle problemler de çok fazla yaşanmıyor. ama hiç yaşanmıyor değil. firmalara özel bişey bu.
Türkler'in imajı şöyle böyle demek yanlış olur. hiç dolandırıcı Türk yoktur demiyorum. ama bu kadar ünlü değiliz nette bunu da kabul edelim.

Sticks'in yazısına gelince katılmadığım noktalar var. mesela çok çok büyük firmalar böyle güvenlik işlemlerini aşmış firmalardır. istisnalar olabilir ama herkes dolandırıcılık yapıyor diye siteden bişeyler satın alan binlerce kişiden verification istemez. bu durum firma için bir dezavantajdır.
ayrıca çalıştığın firmanın ödemeleri hangi yolla aldığını merak ediyorum. kendiniz yazıp bankanın IT merkezi ile ortaklaşa bir çözüm mü oluşturdunu merak ettim . öyle değilse muhtemelen bankaların sunduğu sanal pos hizmetinden yararlanıyordunuz. sanal poslarda da böyle problemleri siz değil banka hallediyor. bunu da eklemek istedim.
bir diğer konu da söyleyeceklerine verilecek ağır tepkilerden bu kadar fazla çekinmen. sanal ortamda egolarımız bir kenara koyup tartışarak birbirimizden birşeyler öğreniyoruz. size karşı yapılan saldırılara cevap vermez ve söylemek istediklerinizi anlayan insanlarla yazışırsanız problem yaşamazsınız. burda kimsenin karizması , aptallığı veya salaklığı sözkonusu değil. seviyesiz insanlara ilgi göstermesseniz zaten hiç bir problem kalmaz. bu kadar celallenmeye gerek yok yani.

Baldor arkadaşımıza da birkaç şey söylemek istiyorum. kredi kartı sahtekarlığı yapan insanlara bu kadar fazla tepki vermemen gerektiğini düşünüyorum. sen bu durumu insanların hakkının yenmesi (para) ve Türk internet kullanıcılarının kötü anılması olarak algılıyor olabilirsin. ancak burda kredi kartı numaralarını öğrenip bankalara kötü anlar yaşatan insanlara bir diğer açıdan da bakmalısın. banka arşivlerinden kredi kartı numaraları alarak alış veriş yaparak saçma sapan yerlere yollayan kullanıcılar da var. bunların yanında bu numaraları öğrenip sisteme gizli mesaj bırakanlar da var. ben de bu durumu internetin özgür ruhuna ve insanların yaratıcılıklarına bağlıyorum.
burada en önemli nokta şudur ki bunları yapan sadece bizim ülkemiz internet kullanıcısı değildir. bu tür işlemlerin merkezi abd , rusya ve ukrayna'dır. bütün dünya ülkelerinde bu tür kullanıcılar mevcut. eğer böyle verificationlar yapılacaksa bütün ülkelere yapmak zorundalar. bu da büyük firmaların imajını zedelemekte.
sonuç olarak söylemek istediklerim şunlardır ki bu verification olayı karşı firmanın gafıdır ve hatasıdır (+dezavantajı) ayrıca da banka sistemlerini kurcalayan insanlara bu kadar yüklenmemek gerekir.
iyi çalışmalar.

astraler

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
baldor' Alıntı:
saol sticks önerin için

email ile gönderme kopyalarını gönderme teklifime adamların verdiği cevap

--------------

Enes,

We would loved to have your business but as explain before this is a procedure that we are taking to reduce fraud orders. I know that you are concerned with what we will do with your copies, but we will not do anything illegal with your copies other than verifying your order and shredding the fax once we have confirmed your order. We will not accept an email scanned copy, it must be faxed in.

Thanks for understanding,
The Planet Sales

-------------------------

bana bu firmayı öneren kişi burası ile kendiside çalışıyormuş. benim adıma adamları arayıp konuşacak. ondan gelen cevaba göre bir yol izlicem. ama daha önce başka bir firmaya gönderirken yaptığım gibi, tarayıcı ile tarayıp faksı doğrudan kendi bilgisayarımdan faks modemimle göndereceğim.

Beni bu kadar uğraştıran firma : theplanet.com , birde onların alt firması varmış : servermatrix.com . bence yaklaşmayın bu firmalara. telefon ettim, bi kadın çıktı bi yerlere bağladı ama onlarda yerlerinde değil.

Arkadaşım boşver ya, bu kadar uğraştıra bir firmayla çalışılmaz bence.Sana tam olarak ne lazım, sen onu yaz, yardımcı olayım sana.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5