İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Niche Bulmak İçin eBay'i Kullanma

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Niche fikirleri bulmakla ilgili çok sayıda soru geliyor. Aslında kullanılabilecek kaynak oldukça fazladır. (Amazon, eBay, Clickbank, Wonder Wheel...) Bunlardan biri olan eBay'i niche fikirleri araştırmasında bakalım nasıl kullanabiliriz.

eBay bildiğimiz gibi tüm dünyada en çok kullanılan alışveriş sitelerinden biridir. Niche fikirleri ararken sitenin popüler aramalar bölümü yeni niche kelimeler seçimi için kullanılabilir.

Bunun için http://pulse.ebay.com/ adresine tıklayın. Sayfa açılır açılmaz Popüler Searches bölümü ekrana gelir. Sürekli güncellenen bu bölümde genel olarak en çok aranan ürünlerin listesi yer alır.

n33qc3.gif

Bölüm sürekli güncellense de bu kelimelerde rekabet oldukça aşırı olacağından üst kısımda yer alan kategoriler bölümü seçilip, alt kategorilerde aranan kelimelere gözatılabilir. Bu arama kelimeleri niche fikirleri verecektir, rekabet analizi de yaptıktan sonra, bir sonraki adım sadece kelimeye tam uyan domain seçmek olacaktır.

33w8wo7.gif

17alut.gif

Konu ile ilgili ipuçlarına devam edeceğim.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
'niche bulmak için etrafına bak'
adlı konunu bekliyoruz:p

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Eskiden bir kelimeyle ilgili kelime haritası , bağ haritası gibi bişi çıkaran site vardı o güzel bak.Duruyormu hala bilmiyorum tabi.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
'niche bulmak için etrafına bak'
adlı konunu bekliyoruz:p
Evet, özellikle senin için böyle bir şey yazabilirim. Ortam itibari ile göz ucu ile bakman yeter :)

Niche bulmak için en baba yer www.ezinearticles.com

Evet bu yöntem de kullanılıyor. Most Viewed Articles http://ezinearticles.com/?type=mv diğer sitelerin sonuçları ile kıyaslanıp ortaya fikirler çıkabilir.

Eskiden bir kelimeyle ilgili kelime haritası , bağ haritası gibi bişi çıkaran site vardı o güzel bak.Duruyormu hala bilmiyorum tabi.
Kelime haritası deyince çağrışım yaptı mathi, ama çıkaramadım. Hatırlarsan buraya yaz, işe yarar.

Wonder wheel de yerel aramalarla ilgili güzel fikirler veriyor
34dq3rl.gif

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
Hocam niche ne nedir bilmiyorum da kısa açıklar mısınız:ıslık:

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Niche son yıllarda etkili olan bir pazarlama akımıdır.

Bizi ilgilendiren tarafı belli bir hedef kitleyi inceleyip, onların ihtiyaçları doğrultusunda niche kelime seçip site kurmaktır. Yukarıda anlattığım eBay örneğinde "micro product niche" araştırması yapılıp ona göre site hazırlanıyor.

Cazip tarafı gelen ziyaretçinin ürünü incelemeye ve satın almaya istekli olmasıdır.

Konu ile ilgili niche site yükseltme konusu da incelenebilir.

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
Ürün satanların işine yarıyor demek,bilgilendirme için teşekkürler +rep...

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
hayır, tam olarak o değil Barış

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Bu tür bir siteden isterseniz ürün satarak, isterseniz adsense reklamları yayınlayarak veya satış ortaklığından gelir elde edebilirsiniz.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Eif böyle gen haritaası gibi çıkarıyordu kelimenin ilkinden benzer ve bağlantılı kelimeleri aşağı doğru çıkarıyordu da unuttum gitti adını valla.

• Like
Reactions: Eif

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Eif böyle gen haritaası gibi çıkarıyordu kelimenin ilkinden benzer ve bağlantılı kelimeleri aşağı doğru çıkarıyordu da unuttum gitti adını valla.

Çok merak ettim. Sanki böyle bir şey biliyorum gibi.

Belki sonra akla gelir.:hmmm:

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Evet evet resimde görünen gibi çıkarıyor o site ,4-5 yıl önce kullanırdım.Ne günlerdi:D

SeA

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Güzel paylaşım teşekkürler...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5