İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Niche Site İçeriği Üretmenin 7 Yolu

AffiliateHocasi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
icerik-uretmek-300x199.jpg

Niche bulmada 777 yönteminin önemli olduğunu söylemiştim fakat fazla derine inmeden nasıl niche bulunacağını anlatmaya devam etmiştim. Şimdi neden önemli olduğunu anlayacaksınız.

Niche konunuzun ilgi alanlarınız dahilinde olmasının bir nedeni de onun hakkında yararlı makale yazmak zorunda olmanız. Bu makale arama motorlarının ilgisini çekmekten ziyade ziyaretçilerinizinde ilgisini çekmeli. Bu sebepten dolayı insanların sorunlarını tespit etmeli ve ona göre makale yazmalısınız. Çözümleri bulmak kolay olsa da problemleri tespit etmek biraz sıkıntı yaratabilir.

Örneğin: Binlerce örgü tekniği var hepsinin farklı farklı yöntemleri var, problem yaşanan yeri bilseydik Google’dan , sosyal medyadan veya çevremizde ki insanlardan bilgileri derleyerek çözüme ulaşabilirdik fakat her alanın kendine özgü terimleri olduğu için işimiz biraz zorlaşıyor , tabi ki imkansız değil.

Makalelerimizde insanların problemlerini çözmemiz gerekiyor ozaman insanların problemlerini tespit ederek başlayalım fakat şunu unutmamak gerek sorular ana anahtar kelimemizin ve benzer/alakalı (semantik) anahtar kelimelerin etrafında dönmeli.Önce anahtar kelimeler etrafında dönen sorunları tespit edeceğiz daha sonra bu sorunları ifade eden soruları tespit edeceğiz yada oluşturacağız.

Soruları belirlerken kullanabileceğimiz/kullandığım araçlar: Google, Google Keyword Tool, Google Insight, Market Samurai (aff ), Google Öneri Aracı ve En Önemlisi Sosyal Medya … Anahtar Kelime analizinden pek farkı olduğunu söyleyemeyiz tek fark sonuçlara göre bizim soru hazırlayacak olmamız.

semantik-arama-yontemi-300x156.jpg

Google Semantik Arama Yöntemi
Arayacağımız kelimelerin başına “ ~ ” sembolünü getirdiğimizde arama sonuçlarında kalın görüntülenen kelimeler aradığımız kelimelerin eş anlamlı kelimeleridir. Bu aramayı yaparak niche konumuz etrafında dönen soruları çeşitlendirebiliriz. Bu yöntemi yurtdışına yönelik projelerinizde daha doğrusu yabancı kelimelerde uygularsanız daha çeşitli sonuçlar alırsınız. Bu arada bulacağınız anahtar kelimler sitenizin ana anahtar kelimede, Google’da yükselmesinede yardımcı olur.

Google Keyword Tool
Önce ki yöntemi uyguladık, artık elimizde daha farklı anahtar kelimeler var. Şimdi bunları soru ekleriyle harmanlayıp Google Keyword Tool’da analiz edeceğiz. “Köpek Eğitmi” kelimeleri baz alacak olursak. “ nasıl köpek eğitimi “ uygun bir arama olur. Sadece soru ekleri değil o endüstrinin özel terimleriyle de harmanlayabilirsiniz. “ k9 köpek eğitimi “ , “ golden köpek eğitimi “, ” köpek eğitimi tasamsı” gibi.

Google Insight
Ana anahtar kelimeyle ilgili diğer aramaları , arama zamanlarını ve ilgili arama terimlerini gösteren ücretsiz Google aracı. Köpek eğitimi üzerinden gittiğimiz de ( Türkiye için ) ilk 3 şehir Muğla, Eskişehir, Aydın ( reklamları odaklamak için güzel istatistiki bilgiler ). Daha aşağıda ise ilgili arama terimleri gözükmekte, istediğinizin üzerine tıklayıp detaylı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Google Trends
Aramalariniz sonucu buldugunuz kelimelerin yillik aranma hacmini analiz edebilirsiniz. Boylece sezonluk anahtar kelimeleri tespit ederek elemeler yapabilirsiniz.

Market Samurai
Ücretsiz servisleri kullanarak ulaşabileceğiniz sonuçlar Market Samurai’de (aff ) bir arada ve düzenli bir şekilde görüp analiz edebilirsiniz. Şuan yaptığımız şey anahtar kelime analizine çok benzediği için benzer araçlar kullanıyoruz.

google-oneri-araci-300x54.jpg

Google Öneri Aracı
Doğrusunu söylemek gerekirse en sevdiğim araç Boşluk butonu yardımıyla anahtar kelimemi anlamlı ve uzun yapabiliyorum. “ mobilya “ aramasını yaparken boşluk tuşuna her bastığımda anlamlı ve daha uzun bir arama terimi elde ediyorum. Örnek vermek gerekirse : “ mobilya dekorasyon “

Son olarak Sosyal Medya
Bazı insanlar sosyal medyayı hakkını vererek kullanıyor öte yandan bazı insanlar suyunu çıkartıyor. Şuan bizim hedefimiz suyunu çıkartan insanlar :) .

Twitter bu iş için ideal olan sosyal ağlardan bir tanesi çünkü eğer kişi Tweet lerini korumaya almamışsa ( genellikle suyunu çıkartanlar almıyor ) bütün tweetlerine ulaşabiliriz. Böylece Twitter arama çubuğuna “ köpek eğitimi “ yazarsam insanların köpek eğitimi ile ilgili sorunlarına ulaşabilirim.

Yahoo Answers’ta bu iş için çok uygun. Türkçe soru olmasada soruları Türkçe’ye çevirebiliriz tabi ilgiyi anahtar kelimemiz çevresinde tuttuğumuz sürece.

Digg ve Google’ı kullanarakta daha önce bu aramaları yapmış, blog kurmuş ve popüler bir içerik oluşturmuş kişilere ulaşabilirsiniz. Sakın kopyala/yapıştır yapmayın ama esinlenmek serbest

Bu yöntemleri uygulayarak yüzlerce soru bulabilirsin ben Google servisi hayranı olduğum için ihtiyacım olan heryerde Google servislerini kullanarım hemde sonuna kadar, Google-Dökümanlar’da her proje için ayrı bir koleksiyon(klasör) açarım daha sonra proje ile ilgili herzaman yanımda bulunması gereken bilgileri oraya atarım. Makale başlıkları diye bir dosya oluşturup içine bulduğum soruları yazıyorum. Daha sonra hepsinin rengini kırmızıya çeviriyorum. Bitenleri yeşil , üzerinde çalıştıklarımı sarı yapıyorum. Hem kontrolü sağlıyor hemde motivasyonumu arttırıyor tavsiye ederim ( Yeşillerin çokluğunu görünce motivasyon artıyor tabi )

Şimdilik Niche Site oluşturmayı teorik olarak anlatıyorum fakat bu anlatım bitince birde bunun pratiğini yapacağım. Bu makale dizisini bir yol haritası olarak kullanıp bir niche site oluşturacağım ve umarım niche site’den gelir elde etmeye başlayacağım ( herşey yolunda giderse ). Sırada ki konumuz “ Backlink ve Trafik Stratejileri “. Bu konuda ise Google’ın gözünde organik backlink nasıl alınır, Odaklı ziyaretçi bloga nasıl çekilir sorularını yanıtlamaya çalışacağım.

Niche siteler için yararlı içerik oluşturma konusunda eklemek istediğiniz bir yöntem yada belirtmek istediğiniz bir kaynak varsa , bizimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Teşekkürler

Batuhan ŞASI

Kaynak : AffiliateHocasi.com

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5