İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Niche Siteler için 14 Maddelik Kontrol Listesi

AffiliateHocasi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
niche-site-kontrol-listesii.jpg

Şimdi işlememiz gereken konu aslında “ Backlink Alma ve Ziyaretçi Çekme Stratejileri “ üzerine olmalıydı fakat bir yeri atladığımı fark ettim. Her proje ( site/blog ) bittiğinde bir liste yardımıyla kontrolden geçer. Projenin bitip bitmediğine bu liste karar verir. Blog son kullanıcı/ziyaretçi önüne çıkmadan önce tamamen hazır olması gerekiyor.

Mantık
Benim bir niche siteye nasıl baktığımı anlatmak istiyorum. Her hazırladığım niche site bana bir tuzağı andırmalı yani ziyaretçi içeri girdiği anda onu listeme bir şekilde eklemeliyim. Bu sosyal ağlar yardımıyla olabilir, e-posta adresini izinli listeye ekleyerek olabilir yada beslememelere abone ederek olabilir. Böylece ziyaretçiyi takipçiye daha sonra ise müşteriye çevirebilirim. Bu yüzden niche site ziyaretçi önüne çıkmadan önce dört dörtlük olmalı.

Tasarım
Ziyaretçinin ilk dikkatini çeken konu tasarımdır. Niche sitenizin teması sade,özgün ve kullanılabilir olmalıdır. Kendinizi ilk defa bloğunuza giriyormuş gibi hayal edin ve eksik gördüğünüz noktaları bir kağıda not alın.

Sadelik
Makale sayfalarında ki etiketleri silebilirsiniz. All in One Seo Pack sayesinde etiketler arama motorları tarafından okunabilir.

Genelde WordPress ilk kurulduğunda sidebarı standart öğelerle doldurmuş oluyor. Bunların hepsini temizleyin. Kategori, Arşiv, Blogroll, Takvim vs.

Özgünlük
Ziyaretçilere bir ilk yaşatmalısınız. Kullandığınız tema binlerce kişi tarafından kullanılıyor olabilir fakat kendinizden bir şeyler katarak temanın havasını değiştirebilirsiniz.Temanın ana renklerini, sidebar konumunu, Sosyal Medya butonlarını değiştirebilirsiniz.

Temada olan fonksiyonların yerlerini değiştirebilir yada fonksiyon kazandırabilirsiniz. Mesela Twitter’da ki son mesajınızı temanızın uygun bir bölümünde yayınlayabilirsiniz.

Kullanılabilirlik

Ziyaretçiler bloğunuza girdiğinde kaybolmamalı, her zaman istediği yere en kısa şekilde ulaşmalı

Menu header bölümünün altında olmalı ve logo ile uyumluluk göstermeli ( renkler ).

Blogunuzun navigasyon cihazı header bölümüdür. Bunu göz önünde bulundurarak kullanıcının ihtiyacı olan temel öğeleri header’a yerleştirmeliyiz.

Sosyal Sayaçlar

İnsanlarda koyun sürüsü gibidir. Bir çok kişi bir markayı öneriyorsa insanları oradan alışveriş yapar. Ziyaretçilere bizi takip eden ve bizi beğenen kişilerin sayısını gösterirsek, ziyaretçinin bizi takip etme ihtimalini arttırmış oluruz buda daha çok ziyaretçi daha çok takipçi demek. Ayrıca ziyaretçilere bizi daha hızlı ve kolay yoldan takip etmesi için olanaklar tanımalıyız. İlerleyen günlerde AffiliateHocasi’nin header kısmını değiştireceğim, hatırlarsanız tasarımımı paylaşmıştım. Orada kullandığım sayaç kodlarını sizinle paylaşacağım böylece istediğiniz yerde sosyal sayaçlarınızı gösterebileceksiniz.

Ücretsiz Rehber

Niche Sitelerde güven kazanmanın ve e-posta adresi toplamanın en iyi yolu ücretsiz ve YARARLI bir rehber oluşturup takipçilerle paylaşmaktır. Yararlının altını çizmek istiyorum, beş para etmez bir rehber yazıp takipçilerinize verirseniz hiçbir işe yaramaz. Oluşturduğunuz rehber gerçekten yararlı olmalıdır. Bu rehberle hem takipçi kazanırsınız hem de takipçileriniz için bir referans olur yani daha sonra biri sizden bir ürün almak istediğinde referans olarak bu rehberi kullanabilirsiniz. Oluşturduğunuz rehber gerçekten yararlıysa takipçiniz : “ Ücretsizinde böyle bilgiler varsa kim bilir ücretlisi nasıldır “ şeklinde düşünecektir.

Popüler Makaleler

En çok görüntülenen veya en çok yorum alan makalelerinize eklentiler yardımıyla sidebar’da yer verebilirsiniz. Böylece herkes tarafından beğeni toplamış makaleleriniz ile ziyaretçilere merhaba demiş olursunuz. Blogunuz da ki en iyi makaleleri okuyan kişiler ise takipçi olmaya bir adım daha yaklaşır.

Manuel olarak ziyaretçilerinizin mutlaka görmesini istediğiniz makaleleri sidebara ekleyebilirsiniz. Bu tek bir makale olabileceği gibi bir makale dizisi de olabilir.

“ Buradan Başlayın “ Sayfası

Ziyaretçiler bloğunuza ilk defa girdiğinde ne yapacaklarını tam olarak bilmezler. Konuyu yakalaya bilmek için en başından göz gezdirmek isterler fakat 1 saat içinde bütün makaleleri sıraya dizip okuyamayacakları için hiç derinlere inmeden çıkıp giderler bunu ortadan kaldırmak için “ Buradan Başlayın ” sayfası oluşturmamız gerekiyor. Blogun ana hatlarını bu sayfada ele almalıyız. Kullanılabilir bir “ Buradan Başlayın ” sayfası oluşturmak için temel konulara kısaca değinmeli ve diğer konulara link vermelisiniz böylece ziyaretçiye temeli vermiş olursunuz. Ziyaretçinin gireceği diğer her konu ise bu temelin üzerine sağlam bir yapı inşa etmiş olur. Kısaca ziyaretçilerin doğru yönlendirilmeye ihtiyacı var.

X’den Takip Edebilirsin

Sosyal Medya adreslerinizi ziyaretçilerinizle paylaşmalısınız. Böylece hızlı bir şekilde takipçi kazanmış olursunuz. WordPress için yüzlerce sosyal medya butonu eklentisi mevcut olduğu gibi isterseniz manuel olarak ta sizde sitenize kolaylıkla sosyal medya butonları ekleyebilirsiniz.

Logo ve Favicon

Esinlenilmiş bir logo ile takipçilerinize güven vermeniz pek mümkün değil. Logonuz özgün, tema ile uyumlu ve niche konunuz ile alakalı olmalıdır. Mesela konunuz zayıflama üzerineyse sağlıklı yaşamı andıracak nesneler kullanılabilir.

Favicon ise akılda kalıcığı arttırıyor. Fark etmeyebilirsiniz ama eminim Google veya çok sık ziyaret ettiğiniz sitelerin faviconları bilinç altınıza işlemiş durumda bu yüzden favicon kullanmanız şart eğer kullanmazsanız sekme kutusunda kötü bir görüntüye sebebiyet verebilirsiniz. Buda sitenizin imajını ve profesyonelliğini zedeleyebilir.

Arama Kutusu

Menüde her şeye yer veremeyeceğimiz için ziyaretçinin arama yapmasına olanak sağlamalıyız. Header bölümü bloğumuzun navigasyon cihazı olduğu için arama kutusu da header bölümünde olmalı. Standartlara göre arama kutusu header bölümünün sağ alt yada üst bölümünde bulunur.

Hakkımda Kutusu

Hakkımda sayfasının içeriğine makalenin devamında değineceğim. Sidebarın en üstüne ufak bir Hakkımda kutucuğu ekleyebilirsiniz. Böylece insanların dikkatini hakkımda sayfasına çekip bir bağ kurabilirsiniz. Hakkımda kutusu sayesinde ziyaretçilerinizi takipçiye çevirme ihtimalinizde artar.

Reklam / Sponsor

Projeniz daha taze ise bunları pek önermem, önce bir takipçi kitlesi oluşturmalı ve insanlara gerçekten yararlı bilgiler aktarmalısınız. Projenizi geliştirdiğinizi var sayarsak sidebarda bulunan reklam/sponsor bağlantıları hakkında birkaç tüyo vermek istiyorum.

Öncelikle en popüler reklam çeşidi sidebarda 125X125 boyutlarında olan banner reklamıdır. Bu reklamlar direk reklam verenin sitesine gitmemelidir. Ziyaretçi reklama tıklandığında proje sitenizde bulunan , reklam sahibi hakkında genel bilgi ve özel yorum içeren bir makaleye yönlendirilmelidir. Böylece hem neden reklam verildiği hakkında ziyaretçinin bir bilgisi olur hem de reklam verenin geri dönüşümünü arttırmış oluruz. Böylece reklam verenin ileriki dönemlerde bizi tercih etmesini sağlarız. Otomatik reklam sistemlerinde ( Adsense ) bunu yapmak şimdilik imkansız.

Gerekli Olan Sayfalar
Benim sitelerimde kullandığım sayfa sıralamasını sizinle paylaşmak istiyorum:

Ana Sayfa – Hakkımda – …………- İletişim

Noktaları yere temanızın izin vereceği kadar sayfa ekleyebilirsiniz tabi gerekli olma koşulu ile. Şimdi gelelim sayfa içeriklerine.

Hakkımda Sayfası

Hakkımda sayfası olmayan bloga, blog demek yanlış olur. Mutlaka her bloğun bir hakkımda sayfası olmalı çünkü makalelerinizi okuyan kişi sizi tanımak isteyecek. Hakkımda sayfası sayesinde ziyaretçiniz sizinle ilgili kişisel bir bilgi alacak ve bu da samimiyeti arttıracak böylece ziyaretçinin takipçi olma olasılığı artacak.

Hakkımda sayfasının ismi : blogunuz tek kişi tarafından yönetiliyorsa , Hakkımda , 2 veya daha çok kişi tarafından yönetiliyorsa Hakkımızda, bir kuruluş adına açılmış ise Hakkında sayfası olmalıdır.

Ziyaretçilere hakkımda sayfasında gereksiz detaylar yerine öğrenmek istediklerini aktarmalısınız. İsterseniz ek olarak istediğiniz kadar uzatabilirsiniz fakat ilk olarak başlıca istekleri karşılamalısınız. Bunlar : Blog ve blog konusu hakkında bilgi, Blog yazarı veya sahibi hakkında bilgi, Blog yazarının veya sahibinin tecrübeleri …

İletişim Sayfası

Dediğim gibi bloğunuzun navigasyon alanı headdır. Şuan ki standartlara göre iletişim sayfası menünün en sağına yerleştiriliyor. Bende bu alışılmışlığa ters düşmekten kaçınıyorum. WordPress kullanıyorsanız, kullanabileceğiniz bir çok iletişim formu eklentisi var.

Ek olarak iletişim sayfasına sosyal medya hesaplarınızı ekleyebilirsiniz, ziyaretçileriniz size sosyal medya üzerinden soru sorarsa hem ziyaretçiye çok hızlı bir şekilde geri dönüş yaparsınız ( sosyal medyayı iyi kullandığınızı var sayıyorum/ Bir takım tarayıcı eklentileri ile güncellemelerden anında haberdar olabilirsiniz ) hem internet üzerinde bir kaynak oluşturmuş olursunuz hem de diğer kişilerin dikkatini çekmiş olursunuz.

Aslında teorik bilgiye karşıyım fakat şuan için bir yol haritası hazırlıyorum hem kendime hem de size. Niche Site kurmanın pratiğine geçtiğimde örnek üzerinden daha rahat anlatabileceğim. Bunları bir liste haline getirebilir ve her projenizde kontrol edebilirsiniz. Artık sözde “ Tuzağımız “ hazır olduğuna göre ziyaretçilere ihtiyacımız var. Bir sonra ki makalede Google’da yükselebilmek için neler yapılması gerektiğini anlatacağım. Google’da yükselebilmek için önce önce iyi bir anahtar kelime seçmeliyiz. Bir daha ki makaleye kadar Anahtar Kelime Analizi konusunu okumanızı ve birkaç deneme yapmanızı öneririm.

Aklınıza takılan yada eklemek istediğiniz bir şey varsa lütfen aşağıda ki yorum bölümünü kullanarak benimle iletişime geçin.

Batuhan
Kaynak:AffiliateHocasi.com

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5