İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Niye Pagerank

yoktur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
constantine' Alıntı:
Domain ismi : www.emlak.net
Subdomain : emlak.siteismin.net
Uzantı: www.siteismin.net/emlak.html

Google ilk olarak yukarıdaki düzene göre siteleri sıralamaktadır. Tabii bunda pagerankında önemi büyük. Daha sonra Title desc.. keywordlara ve sitedeki yazılara göre sıralamaktadır. Site ismin tasinmaz.com oldugundan ilk siralarda olman zor bence..
Bu tamamen yanlış bir bilgi.
Ben anlatmaktan yorulmama devam ederek bir kez daha pagerank diyecegim.
olaya bir örnek verecem ve bitircem.
"failure" ingilizce kelimesi yetersiz başarısız demektir.
başarısızlık, muvaffakiyetsizlik, beceremeyiş; ihmal, yapmayış; bitme,tukenme, kaybolma; zail olma, zayıflama, inkıraz; iflâs; başarı kazanamayan kimse veya şey.,yetersizlik/başarısızlık.

şimdi google.com.tr girin bu kelimeyi yazın ve çıkan 1.siteye bakın.
http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=failure&meta=
President George W. Bush.
Bu site ile aşagıdaki bilgileri kıyaslayın
hani domain
hani subdomain
hani title
hani desc
hani keyword

failure kelimesi geçmiyor.Google amcanın büyük sırrı ortaya başkanlık seçimlerinde çıktı.SEO dünyası yerinden oynadı.Tüm teoriler alt üst oldu. Çogu sitenin kaderi degişti.

Google için en önemli kriter PAGERANK yada diger bir degişle insanların size link vermesi.
başkan bush olayının özeti şu. Büyük pagerank degerli amerikan gazeteleri manşetler attı başkan Bush failure diye google da bu sitenin içerigini failure oldugunu sandı ve sonuçlarda 1 numaralı yaptı.
%90 pagerank etkili %10 diger faktörler önemli.(yani domain, subdomain title )
benim "kertenkelelerinciftlesmesi.com" gibi bir domainim olsa büyük pageranklı siteleri en az pr6 sitelerden bahsediyorum.
(pr5 ve altındaki sitelerin size emlak vermesi işe yaramaz yada çok az yarar)
bana emlak diye link verseler ben, emlak aramalarında birinci çıkarım.

Bu iş için 2 adet pr7 üç adet pr6 link benim emlak kelimesinde birinci olmama yeter. www.kertenkelelerinciftesmesi.com domain adresim için.
Pr8 demiyorum çünkü pr8 ve üzerindeki siteler mimlenmiştir.işe yaramaz :rolleyes:

Google amcada yükselmenin yolu, pr degeri yüksek sitelerden, link almanızdan geçiyor.

C

constantine

Misafir
yoktur bu bilgiyi zamanında sen vermiştin sanırım? Bende senin bilgielrinew dayanarak yorum yapayım dedim. Ne barıyon hemen bacak kadar cocuga :)

yoktur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ben diger %10luk etken için demişimdir.
A sitesi var
B sitesi var.

iki sitede aynı pr6 siteden emlak diye link almış olsun.
ozaman domain işin içine girer (aynı şartlarda iki site olursa aynı şarttan kast ettigim aynı büyük siteden aynı şekilde link almışsa )

C

constantine

Misafir
Tamam doğru diyorsundur hocam. Yanlış bilgi için kusura bakmayın arkadaşlar. Ben yanlış anlamışım demekki.

java

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tebrikler, güzel bilgi. Ek olarak tek başına PR yetmez ve bunun dışında balık suda yüzer.

yoktur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Balığın suyu, sitenin içeriğidir.insanların sitenize link vermesi gerek.
"reciprocal exchange" olayı olmayacak yani insanlar size karşılıksız şekilde link vermesi gerek. Sitenizi başkalarının taktir etmesi gerek. Google amcanında istedigi bu... Suni yollarla yapılan taktirleri istemiyor google :p
Yani hadi link degişelim, yada sen bana ben sana link vereyim devri bitti.
Sadece 2 backlink ile pr6 olan sayfa,
7000 backlink ile pr2 sayfalar görürsünüz sebeb işte bu...

java

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kelalaka bir yazı yazmıştımki dikkat çeksin de millet artık PR PR diye sormaz olsun, balık mevzusu ondan ibaret yani, espri yapmaya çalıştım herhalde beceremedim eheh.

T

tariksucu

Misafir
bence yanlış bir bilgide %90 PR - % 10 içerik vs.
Pr ın oranı %90 olamaz kesinlikle, bu rakam çok büyük. en çok % 70 (bu da küçük sayılmaz :) başlangıçta ben de olayın site içeriğinden geçtiğini zannetmiştim ama böyle değil. google zaten bu pr üzerine kurulmuş. ama pr demek sadece backlink demek değil.

yoktur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
tariksucu' Alıntı:
bence yanlış bir bilgide %90 PR - % 10 içerik vs.
Pr ın oranı %90 olamaz kesinlikle, bu rakam çok büyük. en çok % 70 (bu da küçük sayılmaz :) başlangıçta ben de olayın site içeriğinden geçtiğini zannetmiştim ama böyle değil. google zaten bu pr üzerine kurulmuş. ama pr demek sadece backlink demek değil.

Dostum popüler olmayan konuların aranmasında pr falan gereksiz olabilir belki ama haydi "hosting" kelimesinde ilk sayfaya gelmeye çalış yada "gazeteler" kelimesinde. Sen bu iki kelimede istedigin kadar optimize yap siteni yada sayfanı, imkansız oğlu imkansız ilk 3 arasına girmek. hatta ilk sayfaya girmen.
bu kelimeler günde 30.000 den fazla aranılıyor çok popüler kelimelerde optimize boş :) direk pagerank gerek, ama sen dersen ki benim site içeriğim popüler aranma kelimelerindeni degil mesela "çicek bakımı" ne optimize yapmana gerek var nede pageranka.
Google seni zaten kafadan ilk sayfada çıkartır.

draligus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
www.site1.com
www.site2.com

karsilikli birbirine link vermis olsun. site1 robots.txt dosyasinda disallow komutu kullansa, yada link verirken nofollow komutu. bunlardan hangisi capraz link olmasini engeller.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çapraz link için en az 3 site gerekiyor. 2 site ile bunu yapamazsın.

Site 1 -> Site 3
Site 2 -> Site 1
Site 3 -> Site 2

Gibi..

draligus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sorumu yanlis sordum, capriz link yerine karsiliksiz link olurmu diye sormaliydim

yoktur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
olur.
ama şu olay var.Link kalitesi olgusu vardır.
3 site olsa

Site 1 -> Site 3
Site 2 -> Site 1
Site 3 -> Site 2

bu en kalitesiz çapraz link degişimidir.Google isterse ki, ben en uzak noktalardan sitenize ulaşayım. 3 döngü ile sitenize ulaşmayayım.Yukarıdaki örnekte en fazla 2 döngü sonra sizin linkinize ulaşıyor.Böyle bir link degişiminin anlaşmalı yapıldığını çok rahatlıkla anlıyor.
Google u kandırmak kolay degil.Google da dünyadaki en zeki insanların çalıştığını ve programladıgını unutmayın ve aklımıza gelen her türlü google u kandırma yöntemlerini çok önceden görüp önlemlerini almışlardır.
Degişik kıtalardan link almaya çalışırsanız en etkili ve kaliteli backlink alma yoludur.Degişik kıtalardaki hosting şirketlerinden kendinize birer host alırsanız ve asıl sitenize linklerseniz çok etkisi oluyor.

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
http://www.google.com/search?hl=en&q=sohbet yandaki adresde arandı

Alttaki siteler sırasıyla çıkdı

www.sohbet.net PR 4
www.turkchat.com PR 5
www.sohbet.com PR 2
www.chatsohbet.net PR 4
www.sohbetedelim.com PR 5
sohbet.mynet.com PR 4
www.bolsohbet.com Pr 3
www.hossohbet.com Pr 3
www.idealsohbet.com Pr 5

şimdi bu sıralama.Google de çıkan.Senin mantığınla gidersek pr yi backlin v.s. göre alıyorsa sohbet kelimesinde en çok link alan site sohbet.net sonra diğerleri olarak gidecek doğrumudur ? Ben tam aksine şuna inanıyorum.Domain en önemli faktördür.Domain pr ile değer kazanıyor, pr de domain ile.İkisi de olmadan iş yapman zor oluyor.İkiside yoksa ve google de üstte çıkacağım dyorsan o zaman title içerik geliyor.

Örnek :
http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=oyun+indir&meta=

burada çıkan sonuçlar..

Bende şunu savunuyorum. Google yapılan aramada önce şuna bakıyor.Dizinde varmı yokmu ... Ardından domaininde aranan kelime geçiyormu.. Ardından o uzantıda subdomain yada ek sayfa varmı. Bunlar sağlanamazsa pr devreye giriyor. Pr dede etkinlik olarak title - meta tag v.s. alır başını gider.. Bence title keywords daima page rankdan değerlidir.Bunun kanıtıtda google de yapılan tüm aramalardır.

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&lr=&q="sohbet.com" burada sohbet.co mun arama sonuçları.Adam boş park edilmiş site ile ilk sayfada.Bunun nedenide googlede sohbet.com olarak arama yapılması, bunu farkeden uyanık türk webmasterlerininde sitelerine sohbet.com eklemeleridir.Yani link yokdur. ama adam sohbet, com , sohbet.com, yazmışdır oda etkili olmuşdur.Google amcada gelip aha bu sitede bu geçiyor demişdir.Yani pr katmamış ama isimi geçiyor diye almışdır.Bende açıkcası böyle düşünüyorum.Bilmem nasıl çıkacaz bu işin içinden

F

fenerli

Misafir
beceriksiz_acemi' Alıntı:
Domain en önemli faktördür.Domain pr ile değer kazanıyor, pr de domain ile.İkisi de olmadan iş yapman zor oluyor.İkiside yoksa ve google de üstte çıkacağım dyorsan o zaman title içerik geliyor.

Google yapılan aramada önce şuna bakıyor.Dizinde varmı yokmu ... Ardından domaininde aranan kelime geçiyormu.. Ardından o uzantıda subdomain yada ek sayfa varmı. Bunlar sağlanamazsa pr devreye giriyor. Pr dede etkinlik olarak title - meta tag v.s. alır başını gider.. Bence title keywords daima page rankdan değerlidir.Bunun kanıtıtda google de yapılan tüm aramalardır.

katılıyorum

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
dizinin bu derece önemli olduğunu düşünmüyorum.
aramalarda üst sıralarda çıkmak için en önemli etken / etkenlerden birisi sitenize gelenlerin hangi textten geldiğidir. size verilen linkler, metalar bununla birlikte çok önemlidir. Sanırım bunların üzerine domain gelir.
pr nin ise ben ne derece etken olduğunu hala çözemedim açıkçası. çeşitli denemeler yapıyorum ancak sadece pr ye bağlı olarak sıralamada bir değişiklik görülmüyor!

F

fenerli

Misafir
pigeon' Alıntı:
dizinin bu derece önemli olduğunu düşünmüyorum.

iyi.web.tr nin google tarafından indexlenmesi engellenmiştir.

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=site:iyi.web.tr&meta=

yukarıdaki işlem sonucunda göreceğin tek sonuç ise google 20 aralıkta yaptığı dmoz güncellenmesinden kaynaklanmaktadır.

google da indexli sayfalarımız olmadığı gibi google dan gelen de yoktur, gelebilecekleri kelimede ancak "iyi" veya "iyi web" kelimeleri ile olabilir, yani domainden dolayı, PR 5 dir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5