İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Nükleer Santral Türkiye'de Olmalı Mıdır?

• Konbuyu başlatan RadoyNet
  • Başlangıç tarihi

hacksfather

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kesinlikle nükleer santral yapılmalıdır. Bir ülkede nükleer santralin olmaması o ülkenin tehlikede olmadığı anlamına gelmez. Şimdi Rusya da nükleer santral patlasa veya İran da nükleer santral patlasa bize birşey olmayacak mı? Biz yine etkileneceğiz.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Nükleer Santral'lere kesinlikle karşıyım.

Hele buralarda tamamiyle karşıyım. Enerjinin çok önemli olduğunu bir politika olarak düşünüyorsak işin kolayına kaçıp Nükleer Santral yapalım olsun bitsin denileceğine alternatif enerji kaynakları üzerinde ki çalışmalar neden yeteri kadar değil?

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Uranyum Türkiyede var hemde avrupanın kinden daha çok.
Bence olmalı tehlikeli ama olmalı.şuan Türkiye dışa muhtaç.
Zaten dört tarafımız nükleer santrallerle kaplı yunanistanda,ermenisatanda,rusyada zaten var onlarda Türkiye için tehlike oluşturuyor.Libyada nükleer santral olsaydı fransızlar,abd liler falan saldıramazdı.Nerde görülmüş nükleer santral olan ülkeye saldırıldığı?Korkuyorlar çünkü.Nükleer santral hem para kazandırır hem ülkeyi korur.

Bahsettiğin ülkeler ikinci dünya savaşında bir ülkeye atom bombası attılar. Coğrafi olarak Libya'dan daha yakın oldukları bir ülkeye.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Japonyadaki santralde her şey yakıt çubuklarına soğutma suyu ileten boruların çatlaması ve elektrik sisteminde oluşan arıza nedeniyle yaşanıyor.

Bilmediğin konularda seni aydınlatabilirim başka soruların varsa.

Eeee sonuç, zaten başka bi nedenden niye soğutma çalışması yapılsınki.Peki bunun legalpara ettiğin gibi silah çalışmasıyla ilgisi ne ?

+ çatlak falanda yok direk elektirik yüzünden ısınma oldu

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Mevcut tüketime göre nükleer şart. Ancak bu bana dayatma gibi geliyor. Örneğin nükleer kurana kadar eski binalara mantolama sistemi şartlansa en az %30 geri dönüşüm olur. Hoş bilimsel veriler daha fazla karlılıktan bahsediyor ama %30 bile deli rakam...Özellikle doğuda ve kırsallarda kaça elektirik tüketimi çok fazla. Bu engellenmiyor. İstenirse engellenir.
Geçenlerde enerji bakanı, rüzgara, baraja vs. gibi çeşitli enerji üretimlerine hep mana buldular, bunada buluyor ama kararlıyız diyor. E iyi diyosunuzda diğerlerinde neden kararlı değilsinizde kalkıp en sakatında kararlı oluyorsunuz?

Eh birde kurulacak olan santralin yeride pek bi manalı geldi bana. Türkiye'nin en güzel yerlerinden birine kalkıpta zehir tüpünü koymak hangi akla hizmettir. Git doğuda kayalık yer dolu neden toprağı zengin bir yere bunu dikeceksin oda anlaşılır değil.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Dipot : Darkart sadece bu kaçak kullanımlar değil tesisatlardan dolayı kaynaklanan kaçaklarda oldukça fazla.

abuz89

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
eğer uygun şartlar ve sağlıklı düşünülüp planlanırsa olumlu bakıyorum.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Yanıbaşımızda Bulgaristan, ermenistan ve İran kullanıyor.
Hatta ermenistan'daki malum.

Bizde de olmalı hemde 1 düzine...

DarksPrince

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Bizde olmadigini kim soyledi ? Ermenistanın bizim sınırımıza kurduğu nükleer santralı araştıralım lütfen ona bir zarar geldiğinde doğumuzun sonunun ne olacağını. Olmalı diyemiyorum olmamalıda diyemiyorum.

R

RadoyNet

Misafir
Nükleer Enerji Mühendisliğinden mezun olacak birisi olarak, devletin en önemli kademeleriyle 1-2 yıl önce ciddi görüşmeler yapmıştım.

Bundan 10 yıl önce kurulacaktı engellendi dediler. Ama bu hükümet zamanında hiç bir dış gücün engelleyemeyeceğini ve kim ne derse desin o santralin kurulacağını belirttiler.

Nükleer demek zarar değil aksine güç demektir.

Nedenlerini burada bilimsel olarak sayfalarca yazabilirim, ama bunlara gerek yok.

1 insanı için bile savaş çıkaran amerikada bile 100 civarı reaktör vardır, neden var peki ?

Hiç düşünmüyor musunuz?

Bu ülkede 10-15 yıldır, gerek hacettepe üniversitesi gerek tubitak, gerekse işbirliği yapan kurumlar nükleer üzerine bilim insanları mühendisler yetiştirmektedirler.

Hacettepe üniversitesinden 10-15 yıldır mezun olan kişilerin yarıya yakını şuan yurt dışındaki nükleer santrallerde ve araştırma geliştirme birimlerinde çalışmaktadır.

Ve son olarak belirtmek istiyorum ki , bu greenpeace denilen yapılanmanın destekçisi olan ülkelerde kaç adet nükleer santral var bir araştırın...

Bu greenpeace neden ülkemizde nükleer karşıtı eylem yapıyor bir araştırın.

Kim ne derse desin 2 yıl önce bu ülkede nükleer santral anlaşmaları imzalandı.

Kim ne derse desin, bu ülkede çok yakın sürede bu santrallar kurulacak.

Nükleer = güç

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Güç olduğu konusu üzerine bir tartışma yok zaten. Gücün kontrollü olup olmadığı üzerine bir tartışma var. Bu işi çekip çevirebilecek miyiz problem orada. Tabii ki sen bölümün itibariyle bilimsel olarak daha iyi bileceksin. Ama mesela burası kahve olsaydı, kahvedeki sıradan vatandaş sana, madem nükleer çalışmalar var bu kadar üniversitelerde sen nasıl webmasterlık yapacak vakti buluyorsun derdi.

edit: Yanlış okumuşum, dışarda çalışıyorlar yazmışsın.

R

RadoyNet

Misafir
Güç olduğu konusu üzerine bir tartışma yok zaten. Gücün kontrollü olup olmadığı üzerine bir tartışma var. Bu işi çekip çevirebilecek miyiz problem orada. Tabii ki sen bölümün itibariyle bilimsel olarak daha iyi bileceksin. Ama mesela burası kahve olsaydı, kahvedeki sıradan vatandaş sana, madem nükleer çalışmalar var bu kadar üniversitelerde sen nasıl webmasterlık yapacak vakti buluyorsun derdi.

edit: Yanlış okumuşum, dışarda çalışıyorlar yazmışsın.

hem dışarıda okuyorlar, hemde ben şuan öğrenim görüyorum hocam, henüz mezun olmadım.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Kontrolsüz güç güç değildir :D Ağıza sakız olmuş ama cuk diye oturan bir tabir.

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
Hızlı tren gibi olmasında, layığıyla yapılırsa faydalı olacaktır elbette. Yalnız uzaktakilere davulun sesi hoş gelsede, ben iskenderundayım yahu 3-4 saatli otobüs mesafesinde kurulcak reaktör :eek:ha: :D

ozkankandemir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Nükleer Santral Yararlımı Zararlımı

Zararından bahsederken Hangimiz

Kızartmalık yağları sularımıza karıştırmıyor
Tuvalet kagıtlarını klozete atmıyor
Bilgisayarları gerektigi kadarıyla kullanıyor boş anlamsız acık bırakmıyor
Televizyonlarımızı kapalı konumdayken hangimiz fişinden cekiyoruz
Hangimiz kendi aracıyla degilde toplu taşımayı tercih ediyor
Sıcak su ihtiyacını Güneş enerjisiyle karşılıyor
hangimizin evinden difriz yok
Hangimiz plastik pet siseler kullanmıyor

Şimdi 2 yada 3 tane Nukleer santralmi türkiyeyi mahfedecek yoksa şuan zaten biz mahfediyor durumdamıyız

Biz Türk Milleti olarak sagda solda iki üç adamdan duydugumuz kelimelerle bir adım ileri iki adım geri gidiyoruz

Oraya baraj kurulmamalı o toprakların altında tarih yatıyor
Fosil yakıtla elektirik üretilmemeli gezegenimizi mahfediyoruz
Son olarak Nukleer santral kurulmamalı gezegeni mahfediyor
ee ne kaldı geriye bunları söyleyen insanların hangisi yukarıda saydıklarımı gercekleştiriyor merak ediyorum
marmara denizinin altında tarih yatıyor dediler 1 yıl önce bitmesi gereken tüp gecit 2 yıl sonra biticek 3 yıl demek bu tarihi su üstüne cıkardılarda ne oldu cürümüş agaç parçaları

Lütfen Nükleer Santral içinde aynı şeyi yapmayalım Nükleer Santral Bu devlet Bu Millet için Şart Ülkeler Ay'a giderken biz hayla kim olduklarını dahiş bilmedigimiz insanlardan duydugumuz kelimelerle Karşı Cıkıyoruz Neticede Bu zamana kadar 1 adım ileri 2 adım geri gittik Şu an 3 adım ileri gidip geriye bakmamamız gerekmektedir.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Angelo'nun ve mathiaxbars'ın da belirttiği gibi.

Yakın ve uzak geçmişimizde o kadar çok abuk subuk olaylar var ki...
- Biz daha fabrikalardaki tüpleri kontrol edemiyoruz...
- Kuralım diyoruz ama risk olarak nükleer santrali Aygazlara benzetiyoruz.
- Çernobil sonrası çay içmeyen bakanımız mı yoktu...
- Parayı verenin ya da yöneticilere yakın olanların çok rahat düdüğü öttürdüğü bir ortamda...
- Kömür madenlerini artık saymıyoruz bile. Buda unutuldu gitti yarın tekrar bir kaza olana kadar...

- Soruyorum size hanginiz marketten aldığınız birşeye tam olarak güveniyorsunuz. Bu nişasta bazlı şekerler ile ilgili bakanlık çalışmasını yaptı. Sorun yok dedi.

ve daha birçok şey...

gelawej88

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Nükleer enerji konusunda geçen ay Değerli hocamın akşam hgazetesinde verdiği röportajını okuyabilirsiniz.Burda http://www.yenilenebiliryasam.com/2011/03/abim-bile-yapsa-nukleer-santral-istemem.html
ayrıca güneşten elde edilecek güneş enerjisiyle,yani yenilenebilir enerji kaynaklarının çok az bir kısmıyla bir günde dünyanın bir kaç yılına yetecek kadar enerji üretmek mümkün.fakat yaygınlaştırılması gerekiyor.Büyük ülkeler nükleerle herkesi kendilerine bağımlı hale getirmek istedikleri için yenilenebilir enerji kaynakları pek yaygınlaştırılmıyor.Çünkü yenilenebilir enerji kaynaklarıyla herkes bedavadan kendi elektriğini ve diğer enerji formlarını üretebilecek ve kapitalizmin başına en büyük darbe inmiş olacak.dünyada en çok para getiren şey enerjidir.!

foyuk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bence olmalıdır.Nükleer enerjiyi kullanmamızı istenmemesinin sebebi zararlı diye gösteriliyor olabilir ama bence nedeni diğer ülkelerin ülkemizin nükleer enerjiden kazanmasını engellemek,nükleer silahlar yapmamızdan endişe duymasıdır.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5