İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Oluşturduğum yazılıma nasıl lisans çıkartabilirim? [ACİL YARDIM!]

Hypnos

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar bir yazılım üzerinde uğraşıyorum o yazılıma nasıl lisans ekleyeceğim.Yani kuralları benimmi koymam lazım?
Mesela;
(Bu kodu kopyalamanın cezası 182 TL'dir)
lisansı içi böylemi olmalı?

Yazılımı satmak için teklif hakkı gerekiyormu?Telkif hakkını nasıl oluşturabilirim? acil yardım....:kızdım:
(bu konuda biraz bilgisizim :p)

gail

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
:)
kimsenin takacağını sanmıyorum istiyorsan 182000 tl yazın.
yazılımın telif haklarını türk patent enstütüsüne başvurup alabilirsin .
ama zorunlu değil.
yazılımınızın izinsiz kopyalanmaması ve kullanılmaması için bazı sayfaları ve php kodları ioncube, veya obfuscate ile encode etmeniz gerekir.
yazılım için elinizde auto installer bulunmuyorsa php setup wizard'ı kullanabilirsiniz.
vereceğiniz lisans kodu ile yazılım kurulabilir...
http://www.phpsetupwizard.com

SaintOne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yazılım sektörünün en insanı de-motive edici özelliklerinden birisidir yazılımın kopyalanması. Bunun için açık kaynak kodlu yazılım üretmeyip .exe şeklinde dağıtmak en azından oluşturduğunuz yazılım algoritmasının korunmasını sağlayabilir.

Bolu Beyi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
Maalesef exe şeklinde dağıtılan programların da kodları açılabiliyor(örnek olarak c# ile yazılım geliştirdiyseniz c#reflector adlı program bu işi yapıyor.)

Hakan Damar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
Kaynak kodu şifreleyen ve müdahele edildiğinde bütünlüğünü bozan algoritmalardan tuttun da C# gibi yüksek seviyeli diller ile yazıp önemli kısımlarını C++ ile COM Object içine gömüp güvende olduğunuzu düşündüğünüz sistemlere kadar kaynak kodlar ele geçirilebilir.

Şimdi detayını yazmam uzun sürer, zaten sorulan da nasıl kırarım değil bu nedenle geçiyorum bu kısmı.

Kaynak kodun güvenliği, bence değerinde başlıyor. Çünkü, birilerinin kaynak kodunuzunuzu ele geçirmesi için ciddi bir çözüm oluşturmuş olmanız gerekiyor. Yani, kalkıp chat sistemi yazdıysanız kimse sizin kaynak kodlarınızı kırmakla uğraşmaz. Gider hazır bir software alır veya kaynak kodları kendi başına kırabilecek donanımda ise zaten oturup kendiside yazabilir.

Şuan Dünyanın en büyük yazılım firması olan Microsoft dahi tam olarak bir çözüm bulabilmiş değil. Bu bağlamda sizinde kesin bir çözüm bulabileceğinizi sanmıyorum. Çünkü, Microsoft, Oracle, Google, IBM, Intel gibi firmaların sadece güvenliğini düşünen ciddi büyüklüklerde ekipleri var ve tek işleri bu.

Yüksek seviyeli bir koruma sağlanabilir ama maliyeti yüksek olur, bu nedenle öncelikle dediğim gibi yazılımın değeri önemlidir.

Güvenlik internet üzerine ise, her zaman dediğim gibi "Siz internete erişebiliyorsanız, oradan da size erişebilirler!"

Neyse güvenlik kısmında bu konuya ilgi olursa orada yazarım. Şimdi detaylı bir cevabın buraya yazılması pek doğru olmaz. Konu eskidiğinde yok olur gider ve pek kimse faydalanamaz.

İyi Çalışmalar.

SaintOne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu mini makale için teşekkürler, silinip yok olmamasını istiyorsanız topic açabilirsiniz konu ile ilgili bizde faydalanabiliriz
Kaynak kodu şifreleyen ve müdahele edildiğinde bütünlüğünü bozan algoritmalardan tuttun da C# gibi yüksek seviyeli diller ile yazıp önemli kısımlarını C++ ile COM Object içine gömüp güvende olduğunuzu düşündüğünüz sistemlere kadar kaynak kodlar ele geçirilebilir.

Şimdi detayını yazmam uzun sürer, zaten sorulan da nasıl kırarım değil bu nedenle geçiyorum bu kısmı.

Kaynak kodun güvenliği, bence değerinde başlıyor. Çünkü, birilerinin kaynak kodunuzunuzu ele geçirmesi için ciddi bir çözüm oluşturmuş olmanız gerekiyor. Yani, kalkıp chat sistemi yazdıysanız kimse sizin kaynak kodlarınızı kırmakla uğraşmaz. Gider hazır bir software alır veya kaynak kodları kendi başına kırabilecek donanımda ise zaten oturup kendiside yazabilir.

Şuan Dünyanın en büyük yazılım firması olan Microsoft dahi tam olarak bir çözüm bulabilmiş değil. Bu bağlamda sizinde kesin bir çözüm bulabileceğinizi sanmıyorum. Çünkü, Microsoft, Oracle, Google, IBM, Intel gibi firmaların sadece güvenliğini düşünen ciddi büyüklüklerde ekipleri var ve tek işleri bu.

Yüksek seviyeli bir koruma sağlanabilir ama maliyeti yüksek olur, bu nedenle öncelikle dediğim gibi yazılımın değeri önemlidir.

Güvenlik internet üzerine ise, her zaman dediğim gibi "Siz internete erişebiliyorsanız, oradan da size erişebilirler!"

Neyse güvenlik kısmında bu konuya ilgi olursa orada yazarım. Şimdi detaylı bir cevabın buraya yazılması pek doğru olmaz. Konu eskidiğinde yok olur gider ve pek kimse faydalanamaz.

İyi Çalışmalar.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5