İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Öneri:İyinet Ticaret

H

halilarici

Misafir
Artık dolandırma olayları gittikçe ilerliyor.Elini sallayan kayıt olup İyinette ticaret yapmaya çalışıyor.Artık iyinet buna bir dur demeli yani bence.
Oyüzden Ticaretle olan bölümlere 250 mesaj sınırı koyulabilir.Elini sallayan dolandırıcılık için gelip konu açamaz.Bir dolandırıcılık içinde işi olmayan dolandırıcı 250 konu açıcağını sanmıyorum.Zaten iyinette takılan 250 Mesajı geçtiği için güvenilir olacağını sanıyorum.

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
Keşke öyle olsa, üyenin 250 mesajı dahi olsa dolandırcılık yapabiliyor ama yine de bu da bir önlem olabilir en azından biraz da olsa dolandırcılığı azaltabilir.

HatasizCool

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Artık dolandırma olayları gittikçe ilerliyor.Elini sallayan kayıt olup İyinette ticaret yapmaya çalışıyor.Artık iyinet buna bir dur demeli yani bence.
Oyüzden Ticaretle olan bölümlere 250 mesaj sınırı koyulabilir.Elini sallayan dolandırıcılık için gelip konu açamaz.Bir dolandırıcılık içinde işi olmayan dolandırıcı 250 konu açıcağını sanmıyorum.Zaten iyinette takılan 250 Mesajı geçtiği için güvenilir olacağını sanıyorum.

:harika: Haklısın azda olsa dolandırmalar azalır

roymand

0
İyinet Üyesi
Reaction score
21
yıllardır forumda bulunan adam bile dolandırıcılık yaparsa gereksiz konu açmışın

abbasturkoglu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Maalesef bunun çözümü yok. Ne engel koyarsan koy, adam kafasına koyduysa her türlü dolandırıcılığı yapar.

T

themaniac

Misafir
Insan cig sut emmisse isterse forumun ilk uyesi olsun yine de dolandiricilik yapar. Ama su da var, kimse 250 mesaj yazipta simdi dolandiricilik yapayim diye bakmaz bence. yani daha kolay baska yerler bakar kendine. Bu da mesaj sayisi cok olan uyelerin guvenli oldugu anlamina da gelmez tabiki. Ancak iyinet'te telefon onayi, su bu onaylari yapilabilir. Ayrica herkesin kullanici adinin yaninda istedigi yazi yerine zorunlu olarak gercek isim soyisim yazabilir bunun gercekligi nasil belirlenecek diyen varsada. TC kimlik no girilerek siteye, o sahsin gercek adi soyadi cikartilabilir.

Bunlar da tabiki varsayimlar ve dusunceler. Eminim iyinet yonetimi de bu konuda birseyler yapmayi dusunuyorlardir, ama malum suanda yonetimde daha az kisi var. uye sayisi halen artiyor. Onlara da niye boyle dolandiricilik artiyor diye suclamakta olmaz.

Insallah kisa zamanda bu sorunlarin hepsi ortadan kalkar.

Ama kimse sunu unutmasin. helal dairesi oyle genistir ki keyfe kafi gelir.

Bir insan dolandiricilik yapsa, ancak 1-2 kisiyi dolandirir sonra adi cikar ve bir suru de strese girer beni polise savciya verirler mi acaba diye. Ama insan helalinden ticaretini yapsa, yaptikca daha cok insan ona guvenir ve daha cok ticaret yapar. Her zaman helalinden is yapmak, helalinden ekmek yemek insana daha cogunu getirir ve bulundugu yerde saygi gormesini saglar. Dolandiricilikta bela ve musibetten baska birsey getirmez.

EnkaZ

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
47
Bu konu hakkında; üyelere mesaj sınırlaması getirmek kadar bir saçmalık olamaz. Helede bir webmaster forumunda. Zaten yeni üyelere getirilen 10 mesaj sınırıda 5 mesaja düşürülmelidir.
Örnek vereyim; çok güvenilir bir üye googlede arama yaparken iyinetin bir ticaret konusuna rasladı ve üye olup hemen alışverişini yamak istedi. Ne olacak adam 250 mesaj mı yazacak? Hem o foruma ne üye olurum nede havadan sudan 25 mesaj yazmam. Bırak orda kalsın o ticaret konusu biraz daha araştırma yapar başka bir yerde o konuyla ilgili ticaret yapan kişiyi bulurum.
Yani burda anlatmaya çalıştığım şey, iyinetin buna karşı hiç bir önlem alma şansı yoktur. Bu duyarlı üyeler ve ticareti, alışverişi yaptığınız kişiyle sizin aranızdaki güven ve tedirlere bağlıdır. Siz alışveriş yaptığınız kişi hakkında kim olursa olsun, buna bende dahil olmak üzere öncelikle ondan güven alın ve hiç bir zaman ödemenin tamamını yollamayın yeni çalıştığınız bir insansa. Ödemenin yarısını yollayın ve iş bitiminde de diğer yarısını. Şuan için en sağlıklı çalışma yapısı böyle.
Kimse iyinet buna çözüm bulmalı demesin ve üyelerin belli statülere eriştikleri zaman alışveriş yapılabilsin gibi fikirleri kimse önermesin. Öyle bir uygulama başlı başına kayıtlar yaratır. O yüzden alışverişi yaptığınız kişiyle aranızdaki anlaşmayı iyice yapın ve güvenini almadığınız kimseyle alışverşi yapmayın.

H

halilarici

Misafir
Bu konu hakkında; üyelere mesaj sınırlaması getirmek kadar bir saçmalık olamaz. Helede bir webmaster forumunda. Zaten yeni üyelere getirilen 10 mesaj sınırıda 5 mesaja düşürülmelidir.
Örnek vereyim; çok güvenilir bir üye googlede arama yaparken iyinetin bir ticaret konusuna rasladı ve üye olup hemen alışverişini yamak istedi. Ne olacak adam 250 mesaj mı yazacak? Hem o foruma ne üye olurum nede havadan sudan 25 mesaj yazmam. Bırak orda kalsın o ticaret konusu biraz daha araştırma yapar başka bir yerde o konuyla ilgili ticaret yapan kişiyi bulurum.
Yani burda anlatmaya çalıştığım şey, iyinetin buna karşı hiç bir önlem alma şansı yoktur. Bu duyarlı üyeler ve ticareti, alışverişi yaptığınız kişiyle sizin aranızdaki güven ve tedirlere bağlıdır. Siz alışveriş yaptığınız kişi hakkında kim olursa olsun, buna bende dahil olmak üzere öncelikle ondan güven alın ve hiç bir zaman ödemenin tamamını yollamayın yeni çalıştığınız bir insansa. Ödemenin yarısını yollayın ve iş bitiminde de diğer yarısını. Şuan için en sağlıklı çalışma yapısı böyle.
Kimse iyinet buna çözüm bulmalı demesin ve üyelerin belli statülere eriştikleri zaman alışveriş yapılabilsin gibi fikirleri kimse önermesin. Öyle bir uygulama başlı başına kayıtlar yaratır. O yüzden alışverişi yaptığınız kişiyle aranızdaki anlaşmayı iyice yapın ve güvenini almadığınız kimseyle alışverşi yapmayın.
:eek:lmadı: Demekle olmuyor.

----

Telefon onayı evet mesaj kısıtlamasından daha mantıklı olabilir.

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
benim 900+ mesajım var.. 100 ticaret yapıp sonunda dolandırıcılık yapmayacağımın garantisini veremezsin. İyinetin yapacak birşeyi oldugunu sanmıyorum. Haa yüksek meblalı ticaretlerde adres tel gibi şeyler istenebilir.

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
Tel istese ne olcakkı arktık başkasının üstüne hat alıyorlar biri şikayet ettimi onların adı soy adı belli olmasın diye

O Zaman iyinet aracılık yapsın. Mesela ben senden ürün alacğım. Paranı iyinete veririm. Sen ürünü bana yollarsın. Yada hizmeti yaparsın. Paranı alırsın iyinetten.

EnkaZ

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
47
İyinet aracılık hizmeti yapılabilir bu sistemin gideride olacaktır. Bu sistem oluşturulduğu zaman yaptığınız alışverişlerden iyinetede pay verirseniz iyinetin bunun üzerine düşünmesi gerekli olacaktır.

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
işleri güçleri yok derken bu platforumun amacı zaten ticaret yapmak yardım etmek paylaşmak birşeyleri birilerine katmak ve birşeyler almak olmasa neden kurulmuş olsunki. Webmaster forumu sonuçta ticarette bunun bir parçası. İşleri güçleri yok demek saçma oldu.
elbette iyinet pay alsın. Ben almasın demiyorum ama düşünün yani belli bir mebla üzeri bu sistem olabilir. Yada istek üzerine alışverişlerde olabilir. Mesela [ITK] iyinet ticaret koruması sistemli satışlarda yapılabilir.

buark9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
keşke dolandırıcılığı engellenemin bir yolu olsa yani adamlarda ne mantık var anlamış değilim 20-30 lira için bile aşağılık bir duruma düşebiliyorlar

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
keşke dolandırıcılığı engellenemin bir yolu olsa yani adamlarda ne mantık var anlamış değilim 20-30 lira için bile aşağılık bir duruma düşebiliyorlar

siz 20-30 diyorsuuz 1$ için yapanlar var hocam. ellerine geçen ne mi ? Hiçbirşey. Kaybettikleri çok şeyvar. Gururuları onurları. Ki yok sanırım zaten. Olsa böyle yapacaklarını sanmıyorum.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
İyinetin aracılık yapması için belirli bir yüzde verilmesi lazım.
Bu da en az %10 olacaktır.
Bunu da insanlar kabul etmeyecektir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5