İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

online ziyaretçi sayısı scripti?

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
bir giren kişiyi kaç dakka online göstereceğini kendim belirleyebileceğim hazır bir php online kişi sayacı scripti elinde olan var mı?

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Giren kişinin ip adresini ve giriş zamanını al ve bir yere kaydet, mysql tercihen.
Sonra belli saat alağında olanları listele;

Mesela şimdiki zaman belli ise bu zamandan 15dk çıkar başlangıç zamananın elde edersin.

Sonra başlangıç zamanı ile bitiş zamanı aralığında olanları db'den listele.

Teori gibi oldu ama ben bu şekilde yaptım. Size bilgi vermesi açısından anlatmaya çalıştım.

Bakın olmazsa örnek script de verebilirim.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
iyinet, teşekkür ederim.

zbahadır, teşekkür ederim mantık için, açıkça söylemek gerekirse, mantığı bende kurdumda yazmaya zamanım yok ve üşendim :p basit bi yerde kullancam zaten hazır mazır idare eder.

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
atay' Alıntı:
iyinet, teşekkür ederim.

zbahadır, teşekkür ederim mantık için, açıkça söylemek gerekirse, mantığı bende kurdumda yazmaya zamanım yok ve üşendim :p basit bi yerde kullancam zaten hazır mazır idare eder.
Yapmış olduğum açıklama konuya hakim olmayanlar için yardımcı olabilir.
O halde benim yaptığım scripti veriyorum, üzerinde oynar kullanırsınız;

PHP:
$adr = $_SERVER["REMOTE_ADDR"];
$ref = $_SERVER["HTTP_REFERER"];
$zaman  = time();

//bu zaman içersisinde giriş yapmışsa yeniden girişlerde etkili olma
$simdi = time();
$basla = $simdi - 1200; // 1200:60 = 20dk.
$sql = mysql_query("select ip from istatistik where ip='$adr' AND zaman>$basla OR ip='$adr' and zaman<$simdi");
if(mysql_num_rows($sql)==0){
$result = mysql_query("INSERT INTO istatistik VALUES (lisanssız, '$adr','$zaman','$ref')");
}

$kullanicisayisi = mysql_num_rows(mysql_query("SELECT * FROM istatistik"));

Kullanıcıyı db'ye aynı zaman içerisinde kaydedmişse ikinci kez kaydedmiyor.

IndexServers

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bir tane var.ekledim.sadece sitede kaç kişi online onu gösteriyor.online.txt dosyasına chmod 777 vermeyi unutmayın.eğer işinize yararsa

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Veritabanı olarak mysql mu yoksa txt mi kullanmak ana makinede daha fazla ram yedirir?

UguG

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Fazla farkeden bir şey olacağını sanmıyorum. Ama txt daha fazla yedirir.

THR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
zbahadır çok sağol ama açıkça söylemek gerekirse bu sorguyu anlayamadım kapasitem yetmedi. Burda ne yaptığını açıklarsan çok sevinirim

$sql = mysql_query("select ip from istatistik where ip='$adr' AND zaman>$basla OR ip='$adr' and zaman<$simdi");

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5