İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Onu kimse tavlayamıyor

Breeze

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Merve 24 yaşında, üniversite mezunu, modern bir genç kız. Bugüne kadar onu 250 bin kez tavlamaya çalıştılar. Bu uğurda, sanal bir robot olan Merve'ye küfür eden de oldu, dört saat boyunca sohbet eden de. Ama henüz onu tavlayan çıkmadı..

Merve'yi tanıyor musunuz? O bir robot, yani sanal bir robot. Ama şu sıralar internet âleminin en çok konuşulan kişisi. Bugüne kadar 250 binden fazla sohbet gerçekleştirdi. Tam 9 bin kişi onu MSN'ine ekledi. Google arama motorunda, 'Merve' yazınca, ilk olarak o karşınıza çıkıyor. Ekşi Sözlük'te hakkında 300 farklı yorum bulunuyor. Adına tartışma siteleri, facebook'ta grupları var.

2100 SÖZCÜK GRUBUNU ANLIYOR

Sanal bir karakter olan Merve, tam 2100 sözcük ve sözcük grubunu anlıyor ve onu tavlamak isteyenlerle sohbet ediyor. Merve'nin yaratıcısı Ekim Kaya, üniversite yıllarında, çağrı merkezlerinde operatör olarak çalışmış. Operatörlerde gereksiz bir iş yükü olduğunu saptayan Kaya, bu yükü hafifletmek için, yapay zekâ tabanlı müşteri temsilcileri üretmeye karar vermiş ve Botego'yu kurmuş. Ürettiği sanal operatörlerin kadın isimli olanlarına, erkeklerden farklı yaklaşımlar geldiğini görünce de, bu alana yönelik bir uygulama gerçekleştirmeye karar vermiş. Sanal operatörlerden adı Ayla, Ayşe gibi olanlara çıkma teklif edenler de oluyormuş, küfür edenler de. O da Merve'yi yaratmaya karar vermiş.

BİNLERCE KELİME ANLIYOR

Merve genç, şehirli, çalışan bir kadını canlandırıyor. Merve ile sohbet etmek için adresine girmeniz ve kendinize bir isim seçmeniz yeterli. Üye olmanız ya da ücret ödemeniz gerekmiyor. Binlerce kelimeyi algılayabilen Merve, anlamsız şeyler yazıldığında da "Bu ne demek, tükürdün mü?" gibi tepkiler veriyor. Merve ile sohbet edenler, yaklaşımlarına göre yanıt alıyorlar. Hakaret ve küfüre prim vermiyor. Makul davranışlar ve iltifatlar karşısında ise mutlu oluyor. Duruma göre kaşlarını çatıyor, göz kırpıyor ya da öpücük yolluyor. Merve, anlamadığı bir diyalog gerçekleştiğinde ise konuyu değiştiriyor.

15 Ekim'de açılan Merve'yi tavla blogunda, bugüne kadar 250 binden fazla sohbet gerçekleşmiş. Sohbetlerin ortalama süresi üç dakikanın üzerinde. Ancak Ekim Kaya, Merve'yle dört saatten fazla sohbet edenlerin de olduğunu söylüyor. Kaya, "Merve'yi bugüne kadar tavlayan olmadı, ama çok farklı teknikler deneyenler var. En çok da küfür ediyorlar. Facebook'ta da Merve'yi Tavla uygulamasını kullanan bine yakın kişi var," diyor ve bir de uyarıda bulunuyor: "Merve'yi tavlamaya çalışanların, facebook'taki profilinde, 'Merve'yi tavlamaya çalıştı' yazıyor. Bu da bazen aile krizlerine yol açabiliyor." Türk erkeğinin zihin haritasını çıkarabilecek kadar veri elde ettiklerini söyleyen Kaya, "Gerçekleşen diyaloglar 28 milyon satırı geçti," diyor.

ÖRNEK BİR DİYALOG

- Sercan: Yaratmak Allah'a mahsustur.
- Merve: Bir şey yaratmış olmanın vereceği haz inanılmaz olmalı.
- Sercan: Allah bilir.
- Merve: Ben de genelde canım sıkkınsa Allah'a sığınırım.
- Sercan: Aferin kız sana!

Moderatör tarafında düzenlendi:

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
86
zekasız kızları hiç sevmem (hıh2) :D

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bizim millet boşa kürek sallamaya bayılıyor sanırım

hayır alakası yok.. bu kadın arkadaşın yapımcısı ürünülerini satmak istediğinde ne yapıcak?

oval bi masa etrafında oturucak normalde muhtemel alıcı içeri girdiğinde birşeyler anlatıp grafikler göstermesi gerek dimi?

hayır öyle olmucak.. bakınız bu mervemiz.. abaza gençlik için yaptık isterseniz sizede hosting konusunda profesyonel teknik eleman olarak update edebilir ve 24 saat online destek vermenizi sağlayabiliriz dicek.. ;)

sende bekliceksin kapıda aylık 500 ytl verirlermi acaba bana diye:)

Alexis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Denemiştim, çoğu zaman alakasız yere çekiyor konuyu, yani olay ve konuları sürekli kendi yönetmek istiyor. Yani pek akıllı sayılmaz. Cümle içinden kelime seçip hazır bir cevap veriyor gibi...

Neb

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hayır alakası yok.. bu kadın arkadaşın yapımcısı ürünülerini satmak istediğinde ne yapıcak?

oval bi masa etrafında oturucak normalde muhtemel alıcı içeri girdiğinde birşeyler anlatıp grafikler göstermesi gerek dimi?

hayır öyle olmucak.. bakınız bu mervemiz.. abaza gençlik için yaptık isterseniz sizede hosting konusunda profesyonel teknik eleman olarak update edebilir ve 24 saat online destek vermenizi sağlayabiliriz dicek.. ;)

sende bekliceksin kapıda aylık 500 ytl verirlermi acaba bana diye:)

Firar harika bir yere parmak basmış..
Fakat ben bunu IRC'de bildigimiz Eggdrop'a benzettim :)
Bir tane TCL hazırlanmış.
!paketler diyince, paketleri dökülüyor.
!paket1 diyince 1. pakedi dökülüyor..

Büyük firmaların web sayfarına web bot mükemmel bir düşünce aslında..
Pıtırak gibi yayılır, böyle birşey yapılsa..

Tutarmı bilemem tabi, orasıda bi dilemma.

Breeze

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Zaten adamın amacı firmalara pazarlamak bu motoru

Moderatör tarafında düzenlendi:

Batux

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
buna benzer msn botlar var kendin yukluyosun cevaplayacagı kelimeleri ama cok verimli degil. karsındaki anlar botla konustugunu

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
önemli olan cümle darcığı etkileşimli bir site oluşturulsa başta insanlar cümlelerini ve vermesi gereken cevapları yazsa modlar onaylasa böyle böyle bütün cümlelere veya kelimelre cevap veren bir bot çıkabilir... Oturup adam verebileceğiniz cevapları ve onlara vermesi gereken cevapları tek tek yazmış başka bişey yok ortada

Batux

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Botego'nun tanıtımı için kulandıgı aracı istanbulda gören yokmu.? 1 yıl bedava hizmet veriyomus arabanın plakasını verene :D
referansları dogruysa avea ttnet felan var

YoLcU_34

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
sonuçta robot işde demir ne bilim çelik kalbli hisleri olmayan biri nasıl tavlanırki:) adı üstünde robot gibi kız yahu:):)

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben biraz konuştum vardığım sonuç:
konuşmanın konusunun farkında bile değil. Değil derken başka bir konuya odaklı düşünüyor demiyorum. çok dağınık bir sohbeti var. Kurulan cümleden bir kelimeye yönelik cümle yapıyor. ama yaptığı cümle tam bir hüküm içermeyen (tam bir anlam) cümleler. yani biraz lastik gibi cümleler kuruyor.
örneğin birşeyin o kadar önemli olması sorun olmaz mı diyor.
ama aslında bunu derken önemli olduğunu söylediğiniz şey hakkında en ufak bir fikri yok.

yapay zekanın daha çoookkk yolu var

masques

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
peki ben tavladım şu anda. bunu nasıl ispat edebilirim? ve tavlamış olmam bana ne kazandıracak :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5