İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Orion Algoritması

Mehmet Tahta

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google'ın sistemi değişiyor mu?
Gelmesi muhtemel (boşa satın almadığına göre) bu sistemin +'ları ve -'leri size göre nedir?
Spam sorununu ne derecede çözer?

Bu şekilde olmasının gerçekten "iyi" olan siteleri ön plana çıkartacağını düşünüyorum ve spam sorununa faydası olacağı kanaatindeyim.
(Şahsi düşüncem)

Ayrıca şimdiden bu sisteme göre düşünmenizi, buna göre sitelerinizi düzenlemenizi de şiddetle tavsiye ediyorum. :)

Bir de PR durumunun ortadan kalkacağı hadisesi var. Parayla link satanlara büyük darbe olacak :p

Orion Algoritması (bilmeyenler için)
Kullanıcının yaptığı aramada kullandığı anahtar kelimelerin sonucunun en ilgili siteler arasından seçilmesinin yanında, kullandığı anahtar kelimeler de ayrıştırılarak, bunlarla ilişkilendirebilek sonuçlar sunuluyor. Bu ifade ve gazetelerde şu anda Orion algoritmasını açıklamak için kullanılan tabirler çok sığ ve komplike. Birkaç cümleyle ifade edilmeye çalışıldığı için detaylardan mahrum kalıyoruz. Algoritmayı ifade etmek için kullanılan bir örnek var, bu örneğe göre, eğer bir kişi American Revolution (amerikan devrimi) diye aratırsa, bu aramanın sonucu, American History (amerika tarihi- tarihi birşey olduğuyla ilişkilendiriyor), George Washington (devrimi yapan kişi), American Revolutionary War (amerikan devrim savaşı) , Declaration of Independence (özgürlük deklarasyonu) gibi sonuçlar çıkacak. Yani artık sadece kelimeleri aratmak yerine bu kelimelerin ifade ettiği manaya göre bir kategorizasyon ve onun sonuçları sunulacak. Türkiye’den örnekler vermek gerekirse. Avrupa yakası diye aratıldığı zaman; Gülse Birsel, Ata Demirer, Burhan Altıntop gibi avrupa yakası deyince insanların aklına gelen isimlerle birlikte sonuçlar çıkıcak. Bu algoritmanın altında yatan fikir, insanların birşeyi ararken birçok şeyi sorgulamak zorunda kalmasını önlemek ve anahtar kelimelerin ifade edeceği manaları ve bu manaların birbiriyle olan ilişkisini arama motoru seviyesinde kurup, ona göre sonuçlar üretmek.
Kaynak.

Saygılar,
Mehmet.

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
bi arama motorunun insan kadar akıllı davranabilmesi ve gerçekten bir mantık yürütmesi yapabilmesi için önümüzde daha çok seneler var, şimdiden böyle bir algoritma kullanayım derse google çok ziyaretçi kaybeder (algoritmayı yukarda açıklandığı şekli ile ele aldığımızda)

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
E iyi güzel ama böyle bir algoritma zaten var. Aşağıdaki resimdede göstermiş olduğum gibi "Avrupa Yakası" diye arayınca, ilişkili aramaları bana sunuyor.

googledt9.jpg

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5