İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Özgünlük Karmaşası ve Biz.

PauLShark

0
İyinet Üyesi
Reaction score
51
Özgün Site, Özgün İçerik ve Hit Karmaşası

Öncelikle hiçte özgün olmayan bir cümleyle başlayayım yazıma, nedir bu özgün içerik ?

Özgün'ün kelime anlamı : Yalniz kendine özgü bir nitelik taşiyan, orjinal, bir buluş sonucu olan,
nitelikleri bakimindan benzerlerinden ayri ve üstün olan, çeviri olmayan, asıl olan.

Bu açıklamayı neden yaptığıma gelince; Google'de " özgün içerik " diye aratma yapıyoruz.
Özgün içerik le ilgili makalelere baktığımız çoğunun özgün olmadığını görüyoruz. Yani özgün içerikten bahsederken bile
özgün olamıyoruz.

Her makalede " bilgisayar başına oturup kendi yazdığımız yazılar özgündür " ifadesini görüyoruz.
Bu çok yanlış bir tanımdır. Bu yazıları kişisel " öznel " makaleler arasında sınıflandırmak daha uygun olur.

Özgün içerik öyle heryerde bulunmayan içeriklerdir. " Köpek balığı adamı yedi " başlıklı bir konu özgün

olamazken " Adam köpek balığını yedi " başlığı özgün olacaktır. Çünkü alışılmışın dışında bir konudur.

Buradan anladığımız gibi " özgün " terimi alıp konuları değiştirmek değil, henüz yazılmamışları yazmak demektir.

Özgün Yazı ve Türk Webmasterleri

Özgün yazılar yazamıyoruz ! Sebebi ise hem kişisel hem de teknik eksiklik.

Kişisellikten kastım toplum olarak üşengeç bir yapıda olmamız ve işin hep kurnazlığına kaçmamız.
Büyük bir siteden veri cekmek için günlerce bot yazarken üşenmeyiz ama oturup şöyle güzel iki benzersiz
konu hazırlamaya kalksak " cıx " olmaz deriz.

Teknik olarak ise; Sınırlı bir internet yapısına sahibiz. Yani : Yemek siteleri, chat siteleri, astroloji, dizi film siteleri.

Bir ülkede 1 milyon dizi film sitesi varken dizi sitesi sahibi nasıl özgün olabilsin ki ?

Bazı site yöneticilerinin de yapacağı pek fazla birşey yoktur. Örneğin dizi siteleri: " Ezel 35. Bölüm izle " hepsinin konu
başlığı hepsinin etiketleri hepsinin açıklamaları aynıdır. Değiştiremezsin! İşte bu noktada PR değeri ön plana çıkıyor veya
domain yaşı.

" Özgünlük bir zincirin orta halkasıdır " Tek başına bir işe yaramaz, özgürlük ister, orjinallik ister.

Google Optimizasyonu veya SEO hakkında yazmak özgünlük değildir, Google nin web yanılgılarını öğrenmek, bu hatalara karşı nasıl davran
mamız gerektiğini yazmak bunları aktarmak özgünlüktür.

Aynı içeriğe sahip sitelerde özgünlük genellikle etiket ( tag ) sistemiyle ön plana çıkıyor.

İçeriğimiz aynı olmasına ragmen ben, internet kullanıcılarının bu konuyu nasıl arayabileceklerini daha iyi düşünüyorum.

Ör 1: ezel izle, ezel 35, ezel 35. bölüm
Ör 2: ezel dizisinin son bölümü, ezel yeni bölümü, ezel son bölüm fragmanı

İşte bu fark sizlerin hit dağılımını sağlıyor. Yoksa hiç bir dizi film sitesinde özgünlükten bahsedemeyiz.

Özgünlüğün yoğun olduğu siteler genellikle haber sitelerinin köşe yazıları ve teknoloji siteleridir bana göre tabi bir çok siteyide ekleyebiliriz
şu an için sadece iki örnek vermek istedim
Bunlar ideolojimizi bir kenara bırakıp bu nesneler ve olaylara karşı olan fikirlerimizi benzersiz olarak yansıtabileceğimiz konulardır.
Kimisi internet teknolojisinden bahsederken, sen, yeni bisiklet jant ından bahsedebilirsin.

Ama yapmayız. Bizim site açmamızın tek sebebi $.
Bu yüzden herhangi bir yerlere gelemiyoruz.
Türkiye'nin sayılı forumlarına bakalım;

Adsense ( 1000 kişi içerde )
Web Dersleri ( 3 kişiyiz abi bizde çıkacaz )

yani yukardaki durumu anlayabilmişizdir umarım.

Bu nedenle özgünlük bize uzak.
O zaman napıyoruz daha hızlısı olmaya çalışıyoruz, babayiğit gibi pr 6 pr7 pr8 ücretli link alıyoruz e birazda domainimiz eski ise çal babam çal, daha hızlı çal en iyi sen ol.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi