İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Panel olmadan DNS değişmek.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Cpanel kullanıyordum süresi dolmuş. Şuan için bir kaç domainimin IP lerini değişmem lazım. Lİnux dan pek anlamıyorum. Root bana ait panelsiz IP leri değişebilirmiyim ?

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Cpanel host ile alakalı bir script, domainin ipleri derken??Domain paneli de ayrı olur.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Cpanel ile bir domaine host açmışım ve o domain bir sub domain eklemişim. Şimdi o sub domainin IP sini değişmek istiyorum. Cpanel im yok. Anlatabildim mi ?

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Şuan hatırlamıyorum ama bedava cpanel veren sitelere üye olarak tekrar açman gerekir..

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Cpanel dns kayıtlarını nerede tutuyor bilmiyorum ama pek çok kontrol paneli genel dns dosyalarını kullanıyor. Hangi Linux dağıtımı olduğunu söylersen yardımcı olabilirim.

Not: Sub domainin ip adresi normalde üst domainin ip adesidir, yani öyle olması lazım. O ip adresini değiştirirseniz ana domain ip adreside değişir.

Fakat sub domain dizinine yeni bir ip adresi atamak mümkün.

İsterseniz MSN'den ulaşabilirsiniz.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
iyide ben hiç bir şekilde IP değişemiyorum. Cpanel sürem bu gün doldu bu saatte de cpanel alacak durumda değilim ve acil Ip imi değişmem gerek :) Linux dan anlamıyorum sadece ssh login olurum bildiğim kadarı ile işlemlerimi yaparım. Sürümününde kaç olduğunu bilmiyorum. Onu nasıl öğrenebilirim ?

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ilgin için teşekkürler ama ben msn kullanmıyorum. Buradan söyleyebilirsein çok teşekkür edicem artı rep vericem :)

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben panelsiz sunucu kullanıyorum ve panel olmasa bile siz sunucunuzuLinux bilginiz varsa konfigure edebilirsiniz.

Linux bilgisi diyorum o nedenle sizin Linux bilgi derecenizi bilmediğimden anlatamıyorum ama Linux bilen birisine yaptırabilirsiniz.

Yine de bir ön bilgi vereyim.

Muhtemelen DNS dosyaları /etc/bind veya /etc/namedb dizzinlerinde saklanırlar.

Dosyalarıın ilgili yerlerini editleyerek DNS servisini /etc/init.d/named restart şeklinde restart ederseniz yeni verileri aktif etmiş olursunuz.

Başka bir yol daha Linux üzerine ücretsiz kontrol paneli olan webmin yükleyerek bir takım işlerinizi onunla sürdürebilirsiniz.

İsterseniz DNS bilgilerinizi ben de düzenleyebilirim.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Bir zamanlar yapmistim bunu, hatirladigim kadari ile yardimci olmaya calisayim.

/var/named/ altinda ilgili dosya olacaktir.

O dosyadaki ilgili ip adresini degistir.
Bunun ardindan "serial" diye bir rakam olacak onu da 10 kadar arttir ornegin 2000012601 ise 2000012611 yap, dosyayi kaydet.
Bunun ardindan "service named restart" yapman yeterli olur sanirim.
DNS degisikliginin in aktif aktif hale gelmesi 1 saat de surebilir 1 gun de surebilir.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
\-> ls
./ 176.**.**.rev localhost.zone named.local
../ 177.**.**.rev named.ca run-root/

iyinet tam yolu ve yapacaklarımı söylermisin ?

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
/etc dizini altında release gibi bir text dosya var onun içerisinde hangi Linux dağıtımını kullandığınız yazar. O bilgiyi bize ulaştırısanız daha kolay yardımcı olabiliriz.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
[/var/named/run-root/var]

domain.com.db

burada IP adresleri var sanırım buradaki IP leri değişip
service named restart yazmam yeterli ?

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Yardim eden arkadaslara tesekkurunuzu +rep ile iletin...

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Deştiğim IP ler tekrar eski haline döndü. Bu nasıl oluyor ? ben değişiyorum onlar tekrar , tekrar eski haline dönüyor yav.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
İlk yönlendirdiğim Ip oldu. sonraki yönlendirdiklerimi iki saattir bekliyorum olmuyor nasıl iş anlamadım ki. Sonuçta cpanel de bu dosyalara müdahale etmiyormu.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Cpanel de paylaşıma bir IP açıyorsun hostlar o Ip ler üzerinden okunuyor. Benim şuan verdiğim IP hostu çalıştırmıyor, IP paylaşıma açık olmadı için. Sanırım benim en kısa zamanda cpanel almam gerek :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5