İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Patates ve Soğan Ne Kadar Süre Gider?

Ovetto

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
27
Merhaba,

Evimizin gıda tüketim maliyetini düşürmeye çalışıyoruz bir süredir. Bunun için gıda haline giderek bazı fiyatları inceledim. Çuval ile patates ve soğan almayı planlıyorum. Haldeki fiyatlar; Patateste 85 kuruş, Soğan'da 80 kuruş civarında. Patates ve soğan ağırlıklı bir tüketim yapacağız. Zaman zaman domates tüketimi gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Domates tüketimi az olacağından maliyeti pek önemli değil. Bunun için çevredeki marketleri takip ediyorum, hangisinde ucuzsa yarım kilo alıyorum.

Evde 6 kişiyiz ailecek. 1 çuval patates ortalama 50 kg geliyor. Soğan'da hemen hemen aynı. Sizce bu bize kaç gün yeter? Bu hesabı tam olarak yapamadım. Internette hazır yemek satan şirketlere maliyet hesabı konusunda destek olabilmeleri için mail gönderdim. Henüz dönüş yapan olmadı. Amme hizmeti talep edince böyle oluyor demek ki.

Kilolu bireyler olmadığımız için kişi başı tüketimde düşük olacak. Su ile birlikte yendiği için yine tüketimin az olacağını tahmin ediyorum. Sabah ve öğlen tüm bireyler çalıştığından evde yemek yemiyoruz. Sadece patates ve soğandan ibaret olan akşam yemeği yenilecektir.

Konuyla ilgili tecrübe sahibi arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
ilk gün doyabileceğiniz kadar patates ve soğan pişirin
sonra yediğinizi istediğiniz gün sayısıyla çarpınız kg olarak

E

Erturk

Misafir
Böyle bir tecrübeye sahip olan kişilerin cıkacagını sanmıyorum :) Ama kendi evimdeki patates + sogan tüketimini ele alarak size uygun bir hesaplama yaptıgımda en fazla 3 hafta yeteceğini düşünüyorum.

Ha bu konuda ne kadar ciddisiniz onuda cok merak ettim açıkcası :ıslık:

Evde 6 kişi var. 6 sıda calısıyor. En az 1000 TL kişi başı maaş alınıyor olsa eve giren toplam para 6000 TL yapar. Herkes 200 TL verse 1200 TL para yapar. Bunun 500 ü kira 300 üde telefon internet elektrik su filan deseniz 400 lira ev masrafı kalır. Aylık 400 liraya 6 kişide krallar gibi yaşar. Öyle patates ve soğana talim etmez :harika:

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Her gün sadece patates ve soğan yiyecekseniz 3 öğünden hesaplanırsa 1 ay gider.Ama verilerini sabit olmadığından haliyle hesaplanamıyacak bir soru.O yiyecek firmalarının verilerileri fazla oynamaz onayan veriler de bozulmayan yiyeceklerle dengelenmek istenir , geriye kalanlarda çöpe atılır.Kısacası onlarla sizin hesabınız bir değil.

Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam diyarbakırda vardı bir web şirketiniz iyi kazandırmıyor galiba :D Okadar eleman al işe ama soğanla yaşa , hayat...

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Ovette kardeş...
Hakkari'deki firmaya almadın beni; sonra 450 maaşla tasarımcı temizlik elemanı olarak da almadın...
Neyse...

Gel gelelim soruna...
Patates soğan yiyeceksiniz ve sulu yemek...
Sürekli patates yerseniz ishal olursunuz; soğan ise çok pis gaz yapar.
Bir ay sonra en az 2 kişi telef olur evden.

Neyse efendim.
Adam başı 250gr patates, 125 gr soğan yersiniz.
Çarp 4 ile (6 değil, 2si telef olacağı için)
1kg patates, yarım kilo soğan yersiniz günde.
Arada fire olacağı için 1 çuval patates (50kg) size 40gün gider, 1 çuval soğan (50kg) ise 65gün.

ek1: haftasonu çalışma durumu nedir?
ek2: gece gece kalkıp soğan ekmek yeme veya arada patates haşlama, kızartma durumları olacak mı?

yüksek diyetisyen bilgi

Daylight_

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Ovette kardeş...
Hakkari'deki firmaya almadın beni; sonra 450 maaşla tasarımcı temizlik elemanı olarak da almadın...
Neyse...

Gel gelelim soruna...
Patates soğan yiyeceksiniz ve sulu yemek...
Sürekli patates yerseniz ishal olursunuz; soğan ise çok pis gaz yapar.

Neyse efendim.
Adam başı 250gr patates, 125 gr soğan yersiniz.
Çarp 4 ile (6 değil, 2si telef olacağı için)
1kg patates, yarım kilo soğan yersiniz günde.
Arada fire olacağı için 1 çuval patates (50kg) size 40gün gider, 1 çuval soğan (50kg) ise 65gün.

yüksek diyetisyen bilgi

Ben patatesi Diyare tedavisinde kullanılıyor diye biliyorum .Yanlış bilgi veriyorsunuz insanlara .:kızdım:

Ovetto maksat tasarruf ise neden patates ve soğan ? Bir cuval makarna ,ve bir kova yoğurt maliyeti maksimum 50 tl ...Bir hafta döke saca yeter 6 kişiye:ıslık:

taylan_b

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Dostum soğan ve patates bu aralar pahalı olur.En ucuz dönemi sonbahardır.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
O dediğin haşlanmış patates için...

Sulu patates ishal eder...

Sport

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Motoru bozarsınız hergün aynı gıdalarla :D

xgitarx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23

Bilgi koptum desem yeridir :)

Ovetto hiç dengeli beslenme diye birşey duydunuz mu ne patatesi ne soğan'ı.allah aşkına, sitcom gibisiniz.

Daylight_

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
O dediğin haşlanmış patates için...

Sulu patates ishal eder...

Adamlar para derdinde tabiki haşlayacaklar bilgi .Sulu yemek için +yağ ve +salca gerekli neden maliyeti yükseltiyorsun anlamadım .

Ovetto ,sen makarna yoğurt ikilisinden cayma bana sorarsan ;)
Hem hazırlaması basit hem maliyet düşük ,hem doyurucu hemde besleyici karbonhidrat var ,kalsiyum var
,arada birde domates yiyecekseniz tmmdır olay:D

Ovetto

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
27
Merhaba,

Yorumlarınız için teşekkür ederim. 2 Hazirandan bu yana patates ve soğan ağırlıklı besleniyoruz. 12 gündür inanılmaz derecede kara geçtik. Daha öncede bahsettiğim gibi evde 6 kişi yaşıyoruz. Günlük olarak 2,5 lt cola tüketiyoruz. Cola'yı koli bazlı toplu aldık. 1 kolide 6 adet 2,5 lt cola bulunuyor, kolisini 13,50 liradan satın aldık.

Patates ve Soğan'ı çuvalla aldık, şuan 20 kg kadar patates, 16-17 kg kadar soğan tükettiğimizi sanıyorum. 12 günlük Patates Soğan maliyetimiz 30 lira. Güne böldüğümüzde 2,5 liraya denk geliyor. Buda 6 kişi için müthiş bir sonuç. Kişi başı günlük maliyet 40 kuruşa denk geliyor. (Kola hariç)

Bazı arkadaşlarımız beni yadırgamış, kimisi kazançlarımızı hesap etmiş fakat bu bizim için önemli. Para kolay kazanılmıyor ve birikim yapmaya çalışıyoruz. Bir insanın en büyük gideri gıda tüketimi. Sonrasında giyim. Zaten tekstil üretimi yaptığımız için kıyafetlerimizin çoğunu kendimiz dikiyoruz, burada da ciddi karımız var. Maddi anlamda hiçbir sıkıntımız yok çok şükür. Lütfen yanlış anlaşılmasın, burada mühim olan standart giderleri minimize ederek daha fazla kara geçebilmektir.

1. ayımız dolduğunda sizlere net maliyet ve rapor sunacağım. Umarım faydalı olurum.

Zindelik durumunda hiçbir sıkıntı yok. Gayet enerjiğiz. Zaten patates ve soğan son derece faydalı yiyecekler. Kimi zaman patatesleri değişik şekillerde doğrayarak eğleniyor ve tüketimimizi daha mutlu bir biçimde gerçekleştiriyoruz.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Ovetto,
seni prestij üye yaptım.Durumunun içler acısı olduğunu düşünüyorum. :D

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Arkadaşım, öncelikle söylemeliyim ki patates vücudumuza saygısız bir gıda tüketim maddesidir. Soğan ise yalnızca ikindi vakti tüketildiğinde sağlığımızın için faydalı işlemler yapabilmektedir.

Ben spor ve beslenme konularında yıllarını kitaplara gömmüş, klinik deney ortamlarında büyümüş ve mutfaklarda oklava açmış birisi olarak şimdi size ailecek sağlıklı ve bol soğan patatesten korkmadan beslenebilmenizin tüketim yollarını göstererek aile bütçenize katkıda bulunacak ve kârınıza kâr katacağım. Teşekkür ederim. Başlıyorum.

Bir kere patatesleri soymayın, yıkayın ve kurutarak (güneşte veya salonda) bişirin. Bişmiş patatesleri de yine kabuğuyla tüketin. Çünkü vitamin kabuğunda!!!

Soğan konusunda ise dikkatli olun, soğan leziz olduğu kadar da riskli bir gıda demiştim. Sabah hormonlar sebebiyle, öğle vakti ise güneş ışınlarının dik açısının vücutta yarattığı d-vitamini sentezlemesi sebebiyle tüketimi güç olur. Soğanın zarları bu saatlerde mide kabuğuna içten yapışarak iç mide çeperinin solunumunu bitirir, bunun sonucunda da mide kararması dediğimiz hastalık işten bile olmaz. Akşam vakitlerinde ise gel-git etkisiyle yer soğanlar gaz yapar (C, Tores; "Onion Miracle", s.56, Wadsworth Yayınları, 2009, New York). Bu sebepten en mükemmel soğan tüketim saati öğleden sonra, akşamdan önce yani ikindidir.

Bunlar hep bilimlerin biz insanlarımıza yollarını göstermesinin bir çeşididir.

Patates konusunda da Niğdeli Kenan Usta'nın blogundaki tariflere mutlaka göz at derim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5