İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

PayPal alternatifi

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Bu konu senelerdir çok fazla defalar tartışıldı. Bu konuda piyasanın durumu ile ilgili görüşlerinizi almak istedim. PayPal Türkiye'ye para gönderiyor, ancak ödeme sayfası kullanıcı dostu değil, hesap açmak gerekiyor vb. özellikleri var.

Tam PayPal gibi değil de, 2checkout tarzı ödeme sayfası ile hizmet veren bir yapı Türkiye'de ilgi görür mü? Sanal pos almak çok zor diye 3-4 tane topic açıldı, sizlerin görüşleri nedir bu konuda?

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
PP alternatifi Alertpay var; o da yeterince ilgi göremiyor zaten.
O da olmadı e-gold.
Başka bir alternatif şimdilik göremiyorum; şimdilik güven meselesi yeni bir alternatife sıcak bakılmaz kolay kolay (tabii tvde reklamını yapmazsan).

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Aslında güvenden çok ihtiyaç var mı onu düşünmüştüm. AlertPay ve PayPal gibi sistemler üyelikli para transfer sistemleri. Benim aklımdaki Google Checkout , 2Checkout gibi, ödemeyi yapar aradan çekilir, hesaba giriş gibi özellikleri olmayan bir şey. Kendi sitenizde değil ortak ödeme sayfasında ödeme almak gibi.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Angelo nasıl yapmayı düşünüyorsun ki böyle bir sistemi ? Sanal pos'u kendi sitelerin hariç diğer sitelere açmak visa ve master card kurallarına aykırı. Lisans alman gerekiyor ki, bunuda Dünya'da yapan bir kaç kuruluşun yaptığına bakarak ne kadar zor olduğu anlaşılır.

Türkiye'de bunu bir kaç yer yaptı hepsinin posları tek tek kapandı örnek odeme.com.tr'nin bankalardaki tüm paralarına el konulduğunu biliyorum. Ve posları kapatıldı.

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Ilgi gorecegi asikar, ama kanunlar ve varolan kurallar ne derece izin verir bunu iyice arastirmak gerekir. Belki ebay yada escrow gibi iki zit cozum metodu ile harmanlanabilir.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Kendi sitem dışında bir yere açmıyorum, ödemeler benim sitem üzerinde olacak. 2Checkout ve Google Checkout gibi. Birilerine kredi kartlarını kendi siteleri üzerinde kullanma olanağı vermiyorum, öyle birşey elbetteki uzun ömürlü olmayacaktır. Yasal olarak mantığı siteler ürünlerini benim sitem üzerinde satıyor. Ben alıp satan insan rolündeyim, 2Checkout sitelere bu ifadeyi yazdırıyor zorunlu olarak, hiçbir zaman bizim adımıza ödeme alıyor yazdırmıyor.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
@Angelo şöyle söyleyeyim.
Yapmak istediğin şey ortak ödeme tarzı bir sistem oluşturup, paypal gibi bu ürünü almak için kart bilgilerinizi girip "devam et" tuşuna basın gibi birşey se, bu üstte anlattığım gibi yasak. Kendi pos'unu başka sitelerin hizmetine sunmuş gibi oluyorsun. 1. konuda bahsettiğim site ve ona benzer tanıdığım 5-10 yer bu sebeple kapatıldı.

Bunu bankalar "pos kurallarına ihlal" olarak görüyor. Ama sanal mağaza tarzı bir yer yer açıp, sadece ürün satımı için kişilere veya şirketlere ortak ödeme sayfası açarsan, ve sitelerde gerçekten ürün pazarlarsa (Gözle görülür, Elle tutulur ürünler, site üyeliği falan değil) bu tür ürünlerde chargeback riski az olduğu için genelde bankanın haberi olsada bir şey demiyorlar. Çünkü bu tür alışverişler kargo ile gitmek zorunda ve sizinde fatura kesmeniz gerekiyor. Ama bunu zaten gittigidiyor uyguluyor ve pek rağbet görmüyor. Çünkü bunu yapacak şahıslarında zaten frimaları oluyor ve kendilerine ait posları oluyor.

Paypal tarzı birşey yapmak ne yazık ki imkansız. Ortak bir ödeme sayfası hazırlayıp her siteye bunu açmayı düşünüyorsan ne yazıkki işe başlamadan vaz geç. Çünkü bir kaç alışverişten sonra bankanın sana telefon açıp, "bu ödemeye itiraz var, ya bu ödemenin faturasını gösterin yada para iade olacak" demesi kaçınılmaz. Birde şu varki banka 3-5 tane bu tür ödemeye itiraz sebebi ile pos'unu anında kapatıyor. Ve kapanılan pos'unun hemen ardından tüm bankalara tebliğ ediliyor, diğerlerininde kapanması kaçınılmaz oluyor.

Sanal pos'u kapatılan bir şirkete tekrar sanal pos kimse vermiyor. Benim şirketin pos'u 3 yıl önce kapatıltı. Her yıl tekrar müracaat etmeme rağmen tekrar verilmiyor.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Benim anlaşmam Türkiye'de değil. Burada chargebacklar oluyor, inanılmaz kaliteli müşteri hizmeti versen bile 2,3 tane bedavaya hizmet almaya çalışan adam mutlaka çıkıyor. Çok abartılı bir seviyeye ulaşmadıktan sonra bu konuda sorun yaşanmıyor. Öte yandan ödemesini aldığın ürünü gerçekten vitrinde sergileyip sergilemediğinin takip edilebilrliği de yok. Burada asıl kargo sanırım, yabancılara Yurtiçi Kargo belgesi pek bir anlam ifade etmez. Her chargeback kaybedilir.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Pos kapanması sorun değil diyorsun ama, geri ödeme talepleri için hangi ülkede olursan ol ıslak imza ile kanıtlayamazsan para bloke oluyor. Müşterinin haksızlığını ispatlayamazsan söke söke alıyor geri. Visa ve Mastercard kuralları bu yönde. Yani bu parayı paypala'da ödetiyorlar.

Peki bayine ödeyeceğin paradan ne kadar kesinti yapmayı düşünüyorsun ?

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Biz kazanıyoruz ıslak imzasız. AVS diye bir olay var, Kredi Kartının bağlı bulunduğu Fatura Adresi kontrol ediliyor, sipariş o adresten gelmiş ise, ve oraya kargo takip ile ürünün postalandığı kanıtlanırsa, müşteri kaybeder Chargeback'i. Aksi halde internette yapılan istisnasız her alışveriş chargebackle sonuçlanırdı. Hiçbirinde ıslak imza kullanılmıyor.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Valla Türkiye şartları için konuşuyorum ne mutluki yurt dışındasın.

Al garantinin kuralları;

Chargeback Durumunda Hangi Belgeler Geçerlidir?

İtirazın sebebine göre farklı belgeler talep edilebilir. Genel olarak en sık rastlanan itiraz sebebi söz konusu işlemin kart sahibinin rızası dışında yapıldığıdır. Bu durumda mal ve/veya hizmetin kart sahibi tarafından teslim alındığını yasal olarak ispatlayan bir belge gerekmektedir. En iyi örnek lojistik firma tarafından imzalatılan teslimat belgesidir. Söz konusu belge, kart sahibinin "ıslak imzasını" taşıdığından bankalar tarafından yeterli görülür. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, bu imzanın gerçek kart sahibine ait olmasıdır: Kart sahibinden başka birisinin imzaladığı bir kargo teslimat belgesi hiçbir işe yaramayacaktır.

Hizmet satışlarında kart sahibinin söz konusu hizmeti aldığını beyan eden imzalı bir belge yardımcı olabilir. Bu belgede kart sahibinin adı, soyadı, alışverişi yaptığı kredi kartının ilk 4 ve son 4 hanesi, işlemin tutarı, tarihi, işyerinin adı, alınan hizmetin tanımı gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir.
Belgeler bankaya iletildikten sonra itiraz prosedürünün sonucu işyeri ve kart sahibi bankalar tarafından belirlenecektir.

İptal/İade işlemleri mutlaka sistem aracılığı ile işlem yapılan karta yapılmalı, müşterinin talebi nedeniyle farklı bir karta, isme ya da bir banka hesabına havale-eft olarak yapılmamalıdır.

Dipnot: herkes bu sisteme çok ihtiyaç duyuyor eğer yapabilirsen.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Ben Türkiye'de bir çok defalar imzasız mal aldım, her seferinde paramı geri alabilirdim demek ki. Şayet şartlar bu şekildeyse, o zaman aracı bir kuruluşu bırakın kendi hesabınız üzerinden bile kredi kartıyla hiçbirşey satmamanız gerekiyor demek ki. Online olarak verilen servisler toptan yandı ona hiç girmiyorum bile.

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
angelo türkiye de bir şirket üzerinden yapmayı planlıyorsan yapamazsın.. patent dalgası var ;)

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Neyin patenti ebay'in patentini mi almışlar, ya da öyle bir patent mi var... Mal alıp mal satmanın patenti mi olur firar :)

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Başka bir arkadaş da mesaj attı Ukash'den bahsediyor iseniz, bahsedilenle benzerliği elma ile karpuz kadar. Zaten beni Türkiye'de alınan patentler bağlamaz. Bağlayanlar düşünebilir bunu.

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Paypal alternatifi dediğin için yazıyorum, söz konusu ödeme sistemleri Türkiye ' de mevcut qumar ve para transferi kara para aklama politkası yani, açıklar nedeniyle yasadışı olarak görülüyor. Bu nedenle ki, Paypal ve money gibi firmalar bu piyasaya girememiş, maliye ve vergi dailerinin ısrarı neticesinde türk müşteri alımlarını durdurmuştur.

diğer bir konu ise garantörlük konusudur. Söz konusu eylemlerde müşterilere güven aşılıcak bir marka yada kuruluş olmak gerekmektedir ki bunun içinde yüklü miktarda özsermaye talebi ortaya çıkmaktadır. Ancak Ebay tarzında sadece aracılık mümkün ve türkiye nin çok ihtiyacı olan bir ödeme yöntemidir. Ancak bu durumda da mevcut arkadaşların dediği gibi, bankacılık sektörü ve BBDK sorunları ortaya çıkmaktadır. Kısacası burası Türkiye.. Düşünmek kolay ama iş yapmaya gelince kılı tüyü çok oluyor..

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Ben bankacılık sektörü ile ne gibi bir durumda karşı karşıya kalacağımı tam kestiremedim, açıklarsanız daha iyi öğrenelim. X kişisi, kredi kartını dünyanın herhangi bir noktasında kullanma hak ve özgürlüğüne sahip ise, geriye pek birşey kalmıyor. Bankalar kredi kartınızla Y şirketinden mal satın alamazsınız diyorsa o zaman karşı karşıya gelelim.

Ben Türk bir bankayı kullanmıyorum ki. Açıkçası kendi bankamın sorun çıkarma olasılığı yüksek, ancak bu konuda görüşüyorum şu anda onlarla, o ayrı bir mesele. Büyük ihtimalle de riske girmek istemeyeceklerdir. Ben Türkiye'deki talep nedir, eskisi gibi yüksek mi gibi bir başlık açmıştım. Banka riske girmeyi kabul ederse, bir sonraki adımda ben kendi riskimi değerlendireceğim. Devamlı Türk Bankalarıyla ilgili yorumlar geldi, ama anlayabilmiş değilim Türk Bankasının benimle ne münasebeti olduğunu :)

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Para yurt dışına gittiği için sorun yaşatabilirler düşükte olsa bir ihtimal. ama anladığım kadarıyla sen zaten fiziki olarak mal satacaksın yada mal satmaya aracılık edeceksin, bu tamamen yasal. Kaldıki, hizmeti yabancı bankadan alıyorsan sorun yok, sadece bankalar ağızları açık bakakalırlar. Talebe gelincede, emin olki tutar :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5