İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Paypal Londra - Türk Bankaları

216

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba.

Yaklaşık 3 haftadır godaddy'den domain almaya uğraşıyorum. PayPal Account'u seçiyorum fatura anlaşmasını kabul ediyorum ve dönüp ödeme yap dediğim zaman "Fon bulunamıyor" uyarısını alıyordum.

İş Bankası kredi kartı kullanıyorum.
Daha önceden limitim olmadığımdan dolayı bir arkadaşımın kredi kartını klemiştim bir alışveriş için. O kartı PayPal hesabımdan çıkarttım.

Tekrar Godaddy'den bu işlemleri yapıp da PayPal.com'a gittiğim zaman bu sefer "Kart Ekleme" ekranı çıkıyordu. Yani sistem kartımı görmüyordu.

PayPal'a durumu izah ettim e-posta ile.
PayPal hesabımı bu kredi kartı ile 4 aydır kullanıyorum ve bir sorun yaşamadım, neden şimdi böyle, diye.

"Kartınız birincil ve onaylı fakat para gönderme işlemleriniz bankanız tarafından engellenmiş. Lütfen bankanızın işlem bölümü ile görüşün" cevabını aldım.

444 02 02 İş Bankası Telefon Bankacılığın'dan Müşteri Hizmetleriyle görüşmek için yaklaşık 1 saat uğraştıktan sonra durumu izah ettim.

Bana PayPal'ın yasakpara sitesi olup olmadığını sordu, ben yine durumu izah ettim. O zaman ben size bir numara vereceğim, lütfen orayla bağlantı kurun dedi.

0 212 350 12 50

Bu numarayı aradım, başka bir müşteri temsilcisiyle yine aynı şeyleri izah ettim, PayPal dediğim anda beni başka bir müşteri temsilcisine bağladı. Son konuştuğum kişi bu işlerden anlayan biriydi.

Söylediklerinin özeti şu şekilde,

"PayPal dünyada değişik şehir veya eyaletlerden zaman içinde çalışır.
Şu an Londra'dan hizmet vermektedir. Londra'da MoneyBookers olayındaki dolandırıcılıktan sonra Londra'da yayın yapan tüm siteleri İş bankası yasakpara siteleri kategorisine almıştır ve hiçbir İş bankası kredi kartı ile erişime izin verilmemektedir.

Daha önce PayPal ile çalışmış olabilirsiniz fakat daha önce dünyada başka bir şehirden hizmet vermiş olabilir.

Bende MoneyBookers'dan Skype görüşmelerimin için kontör alıyordum şu an alamıyorum."

Yani İş Bankası Kredi Kartı ile PayPal'ı kullanamayacağıma dair bir açıklama yaptı.

Daha sonra bir yakınıma PayPal hesabı açtım.
Garanti Bonus kredi kartını sisteme eklediğimde, yetki alınamadı uyarısı yine belirdi.
Yapı Kredi World kartını sisteme ekledim ve sorunsuz bir işlem gerçekleştirdim.

3 haftadır kafayı yediğim bu sorun başkasında da varsa olayın PayPal Londra ile Türk Bankaları arasında olduğunu bilmesini istedim.
Sadece Yapı Kredi ile PayPal Londra'yı kullanabildim.
İş Bankası ve Garanti'de yetkilendirme sorunu çıktı.

Saygılar.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
216 bilgilendirme için sağol. banka yetkilisinin mb kullanması da hoşuma gitti :p

protos78

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Is Bankasi guvenlik olayinin acikcasi suyunu cikardi. SU anda bunlarin guvenlik paranoyasindan is yapamaz hale geldik. Mobil onay kodum yok ve en yakin Is Bankasi 8000km uzakta oldugu icin bende internet bankaciligi islerini yapamiyorum.

Oncelikle yukarida verdigin telefon numarasini tekrar ara. SUnalri soyle

1. Paypal Londrada degil. Belki Londrada ofisi olabilir. Paypal 1998 yilinda San Jose, Californiada kurulan bir isletme. 2002 yilinda ebay paypali satin aldi. Detayli bilgiler burada http://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=p/gen/about-outside.
Ebay hakkindaki detayli bilgiler surada http://pages.ebay.com/aboutebay/contact.html

"PayPal dünyada değişik şehir veya eyaletlerden zaman içinde çalışır.
Şu an Londra'dan hizmet vermektedir." sozu sacmasapan birsey. Benim calistigim yerde biri bu sekilde cumle kursun, aninda kovarim. Boyle sacmalik olur mu? Adamlar sanki para aklama uzmani. Devamli sehir degistiriyorlarmis.

Adamlarin merkezi California. Uluslararasi calistiklari icin dunyanin dortbiryaninda musterileri var. Bu sirketin bazi musterileri dolandirici olmus olabilir, ama musterilerini korumak icin elinden geleni yapiyorlar.

2. Is Bankasi kredi karti ile istedigin yerden alisveris yaparsin. Eger kartin VIsa ise, visa kabul eden yerlerden, mastercard ise mastercard ile anlasmali tum isletmelerden alisveris yapabilirsin.
Is Bankasi senin guvenligin cart curt diyerek bu sirketten alisveris yapamazsin, Londradakiler dolandirici, sizi koruyoruz diyemez.

Adamlari tehdit et. Sizi Visa ve Mastercard'a sikayet edecegim de. Eger Visa yada Mastercard'in boyle bir uygulamadan haberi olsa, Is Bankasini koseye sikistirilar.

3. Aldigin kredi karti sozlesmende, Londraki sirketlerden harcama yapamaz ibaresi yoktur. Is Bankasi T.C. Bankacilik Kanunlarina aykiri hareket ederek, sozlesmede olmayan birseyi sana dayattiriyor.

Direkt olarak bana Londradaki sirketlerden internet uzerinden alisveris yapamayacagima dair belge gonderin de. Bunu kanunen yapmak zorundalar, cunku adamlar sana haber vermeden sozlesmeyi degistirmis oluyorlar.

O belgeylede Visa yada Mastercard'a Is Bankasini sikayet edecegini soyle. Is Bankasinin kafasina gore hareket edemeyecegini, devletin kanunlarini uygulamak zorunda oldugunu, Visa ve Mastercard ile yaptiklari anlasmalarini deldigini soyle.

Visa icin kontakt bilgileri asagida http://www.visa.com.tr/iletisim/iletisim.html

Mastercard icin http://www.mastercard.com/tr/cardholderservices/

Adamlar keyfine gore uygulama yapiyor, musteriye haber verme geregi bile duymuyor. Bu kadar da olmaz. Bankacilik Kurulu bu memlekette ne yapiyor cidden merak ediyorum. Tuketiciyi bulmuslar, keyfi muamele yapmaya devam ediyorlar.

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben de İş Bankası Maximum Kart sahibiyim ve kart cinsim Mastercard.

Bu mesajı okumadan birkaç dakika önce bayisi olduğum OnlineNic'e Paypal üzerinden İş Bankası kartımdan bir miktar çekerek aktardım.Ve hiç sorun yaşamadım.

Aylardır aynı yöntemi kullanıyorum ve bir kez olsun sorun yaşamadım.

Aksine bu tür güvenlik uygulamalarından dolayı da İş Bankası'nı tebrik ediyorum.Bugüne kadar birçok bankayla çalıştım en çok İş Bankası'ndan memnun kaldım.

protos78,

En yakın İş Bankası 8000km uzaklıkta demişsin.Galiba yanlışlık var.Eğer yanlışlık yoksa da,İş Bankası ile çalışmak zorunda değilsin.Madem bu kadar uzak sana daha yakın bir banka bulup onunla da çalışabilirsin.

Paypal olayına gelince..Paypal sonuçta bir sanal pos kullanıyor.Nasıl bir sistemleri var bilemiyorum.Ama tahminim pos sistemi hub üzerine kurulu.Ve o an gelen isteği fazla meşgul olmayan bir pos sistemine aktarıyor galiba.Ve bu posların içerisinde Londra ofisine bağlı ve Londra bankalarıyla çalışan bir sanal pos olabilir.Ve arkadaşa da o denk gelmiş olabilir.

Ayrıca son zamanlarda yasakpara sitelerine karşı önlemler baya artmış durumda.Hatta bildiğim kadarıyla Mastercard kullanarak Moneybookers hesabınıza para yüklerseniz bu parayı yasakpara ve qumar sitelerine aktaramıyorsunuz.Bankalar bu tür kısıtlamalara çok gidiyor.Çünkü sahte kart kullanımından gelen şikayet çok fazla.

Bence banka doğru olanı yapıyor.Burda sadece kurunun yanında yaş da yanma olayı var.Ama güvenlik için bence göze alınır türden.Güvenlik burdaki bazı üyeler için çok abartılı görünebilir.Ama çevremde çok insan var haberi olmadan kartıyla internet üzerinde qumar oynanan,alışveriş yapılan.

protos78

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
BiLHost:

Burada tartisilan iki sey var.

1. Musterinin guvenligi adina bankanin kimseye haber vermeden yeni uygulamalara gecmesi.

Bu konuda Is Bankasi ile calistigim icin benim canim yandi. 216 da yapmasi gereken islemi gerceklestirememis. Simdiye kadar senin basina gelmemis olabilir, sen Is Bankasindan cok memnun olabilirsin, ama ben degilim. Baska Bankayada gidemem, cunku paypal bozuyorum, arkadaslarin bir kisminin hesabi Is Bankasinda. Turkiye saatiyle 18.00 da paypal bozdurmak isteyen arkadasa, haydi yarin sabah EFT gonderecegim dersem, arkadasin isi gorulmez, ben potansiyel gelirimi kaybederim.

Is Bankasi ilk internet bankaciligi islemlerinde (1995-1996 civari) iyiydi. Su anda musterilerini sifrelerle bogmus durumda.

Yaptiklari uygulamalarin buyuk kisminin musteri guvenligi ile alakasi yok. Yurdum insani internet cafeden hicbir guvenlik onlemi almadan, bankacilik islemi yapiyor, parasini kaptirinca, aciyor bankaya soylenip duruyor. Ben boyle insanlari gordum, ne yapiyorsun, guvenli degil dedigimde, eee web sitesinde guvenli yaziyor diye cevaplar veren tipler cikiyordu. Adama keyloggerlar, guvenlik aciklarini anlatinca gozler dort firliyor ama o zamana kadar alindan riskde ortada.

Nasil bankaya para yatirmaya giderken, yolda parayi caldirirsan, Is Bankasinin hicbir yukumlulugu yoksa, Msuteri tarafinda dangaliklik yapanin parasi calindiginda Is Bankasinin yukumlulugu yoktur. Yeni sifre icat ederekte bir yere varilamadigi gibi Londrada islem yapan tum siteleri yasakparaci olarak nitelendirip, islemleri kapatmak bana gore sacmaliktir.

Hazine kokenli ve yurtdisindan 4-6% faizle parayi alip, devlete 12-15% net faizle ittirmekten baska birseyi bilmeyen degerli banka yoneticilerimiz "bireysel bankacilik" konusunda hicbir uzmanliga sahip olmadiklari icin sorunu algilayamiyor, bilgi islemdekilere verin damardan guvenlik diyor, onlarda 6 ayda bir kere yeni sifre (mesela son urun Mobil Onay Kodu) icat ediyor. Su anda Is Bankasinda 5-6 tane degisik adlarda sifrem var.

Yani bu isin sonu yok. Yarin baska bir sifre daha ilan ederler. Yada Madridteki tum internet sitelerinin kredi karti islemlerini bloke ederler. Sorunu cozduklerini zannediyorlar, ama cozmuyorlar. Aksine musterilerinin islemlerini gerceklestirmedikleri icin musteri sadakatini dusuyorlar.

Herseyden onemlisi musteri adina karar verme hakkini guvenlik uygulamalari kisvesi altinda kendilerinde buluyorlar.

yasakpara siteleri olayina gelince.

Turkiyede kurulu olmayan yasakpara sirketleri internet uzerinden Turkiyedeki musterilerine servis veremez. Banka bunun icin bu sirketlerin kredi karti islemlerini bloklayabilir. Ama Paypal gibi yasakparale alakasi olmayan bir sirketi yasakparaci diye nitelendiremez. Ne paypalin is yapmasini, nede musterisini zor durumda birakmaya Is Bankasinin hakki yok.

Sizinde dediginiz gibi kurunun yaninda yas yanar mantalitesi var. Memlekette bankacilik alaninda pek rekabet olmadigi icin bu sekilde rahat davranabiliyorlar. Bende Turkiyede iken Is Bankasindan son derece memnundum, ama elin gavur bankalari ile calismaya baslayinca, Is Bankasini kotulerin iyisi oldugunu gordum.

2. Musteriyi yanlis bilgilendirme hatta aldatma problemi.

Is Bankasinin Paypal hakkinda soyledikleri dogru degil. Is Bankasi gibi orta buyuklukte bir bankanin calisanlarinin Paypal hakkinda bilgi sahibi olmamasi, isi gorulmeyen musterilerini su telefonu ara, ben seni sununla gorustureyim seklinde yonlendirmeleri bana gore son derece trajik bir durum. Ustune musteriye yanlis bilgi vermeleri yenilir, yutulur cinsten degil.

Dogru olsa yani Londradan islem yapsalar bile Paypal'i yasakpara sitesi diye kategori etmesi ve islemleri kapatmasi tam anlamiyla sacmalik. Visa ve Mastercard ile Is Bankasinin yaptigi anlasmalara ters. Is Bankasinin musterisi ile yaptigi anlasmadaki maddelerle celiski icinde.

Amerikadaki bir banka Paypal'i yasakpara sitesi kategorisine koyup, kredi karti islemini onaylamazsa, Paypal o bankaya cok saglam dava acar. Otturur.

blade78

0
Yasakli Uye
Reaction score
7
Şu an Londra'dan hizmet vermektedir. Londra'da MoneyBookers olayındaki dolandırıcılıktan sonra Londra'da yayın yapan tüm siteleri İş bankası yasakpara siteleri kategorisine almıştır ve hiçbir İş bankası kredi kartı ile erişime izin verilmemektedir.
aga bu moneybookerstaki büyük doladırıcılık olayı tam nedir ??

blink

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
aga bu moneybookerstaki büyük doladırıcılık olayı tam nedir ??

evet nedir, ben uzun yıllardır moneybookers ile büyük rakamlarla işlem yaptım verified üyeyim ama böyle bi olaydan haberim yok. en son bi adres doğrulaması için eve pin kodu gönderiyorlardı. bunun dışında pek bi bilgim yok.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5