İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Soru Penguen geliyor ve bizi neler bekliyor?

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Eski sıkıcı konuları konuşmayı bırakalım. Yeni güncelleme geliyor bizi neler bekliyor? Nelere dikkat etmeliyiz? Siteleri yeni yöntemlerle nasıl yükselteceğiz? 20 ağustos 2012 internetten gerçek anlamda nasıl paralar kazanılıyor? Onları konuşalım. Bu konu ile ilgili yazı yazamadım henüz ani oldu.

Evet ne düşünüyorsunuz öncelikle?

Yeniçeri

Ne Mutlu Türküm Diyene
İyinet Üyesi
Reaction score
306
Belki çok klasik olacak ama, tecrübelerim bana yine özgün içeriğin önemini söylüyor. Google, algoritmasını çok beğendiğim bir arama motoru. Fakat hala üçkağıtçılara çare bulmuş değil. heklink alanlar, pr si yüksek sitelerden link alanlar önde çıkıyor. Bunu takip etmek kolay iş değil. Ama böylesine büyük bir markanın, buna çare bulması lazım.
Konuyu çok dağıtmayalım. Özgün içerik, sağlam backlink ve en önemlisi ( bana göre ) sitenizden çok fazla link çıkışı olmaması.Bunlara ek olarak güncellik çok önemli. Sitenize yazı ekleyeceğiniz zaman, onları bir anda değil, zamanlayarak ekleyin. Google bunu çok seviyor.

spainloco

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yanlış mı okuyorum diyer bir kaç kez baktim yanlış okumuyorum Eif gelmiş :) O gelirde biz gelmezmiyiz.

Her güncellemede görüyoruz ki google bir takim değişikler yapıyor tam birini çözmeye çalısırken diğeri çıkıyor.

Backlink mi yaşlı domain mi tanıtım yazisi mi sosyal medya mi derken o karmaşada boğuluyoruz.

Her güncellemede heklinkcilerin sonu geldi diyoruz bu sefer kesin bittiler diyoruz derken bir bakiyoruz heklikci rakip geçmiş üzülüyoruz çalışma isteğimiz kaçıyor.

Sabrın sonu selamet bence küsmeden yilmadan devam başarı geliyor sonra.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
ben penguenin seo çalışmasını sevmediğini düşünüyorum, backlink falan hepsi penguen ile yalan olabilir, hit konuları özgün bir şekilde yazmak + getiri sağlayacak, hergün 3 4 hit konu yükselmede işe yarayacaktır

Erkan1

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Güzel Konu Hocam. Yeni Güncellemede Seo Olaylarını Zorlaştırdı. Önceden Önümüze Gelen Yere Ekleme Yapıp Geçerdik Yükseliş Olurdu Şimdi Artık Özgünlük Ön Planda Eklediğimiz Makaleler Özgün Olacak. Eklediğimiz Linkler Kaliteli ve Aynı Kategoride Olmak Zorunda. Tabi Sen Daha iyi Bilirsin Bu Konularda Senin Fikirlerini Almak Daha iyi Olur Bence... Malum işin Ustalarından Birisin... İnternetten Para Kazanma Konusuna Gelince Sistemli Çalışılırsa Emek verilirse ve Özgünlük Sağlanırsa Kazançda Biraz Sabırla bunları Takip Ediyor...

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Güzel Konu Hocam. Yeni Güncellemede Seo Olaylarını Zorlaştırdı. Önceden Önümüze Gelen Yere Ekleme Yapıp Geçerdik Yükseliş Olurdu Şimdi Artık Özgünlük Ön Planda Eklediğimiz Makaleler Özgün Olacak. Eklediğimiz Linkler Kaliteli ve Aynı Kategoride Olmak Zorunda. Tabi Sen Daha iyi Bilirsin Bu Konularda Senin Fikirlerini Almak Daha iyi Olur Bence... Malum işin Ustalarından Birisin... İnternetten Para Kazanma Konusuna Gelince Sistemli Çalışılırsa Emek verilirse ve Özgünlük Sağlanırsa Kazançda Biraz Sabırla bunları Takip Ediyor...

Sektörün içinden kişilerden bu tarz yorumları duymak güzel. Kaliteli link derken çok önemli bir konuya değinmişsin gerçekten. Teşekkür ediyorum. Bu konu ile ilgili detaylı bir yazım olacak.

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Gecenlerde izledigim cok guzel bir video vardi. Google'da ust duzey yoneticilerden bir tanesinin hazirladigi bir video. Orada cok onemli bir noktaya parmak basiliyordu. Diyordu ki videoda, Google'in ilk yillarinda hem webmasterlar hem de Google ziyaretcileri kovaliyordu. Yani en iyiyi en kaliteliyi vermek acisindan. Ama ne yazikki bu durum zamanla degisti. Google ziyaretcileri kovalamaya devam ederken webmasterlar Google'u kovalamaya basladi. Yani isler ziyaretci ne isterden ziyade Google ne istere dondu. Iste burada ipin ucunu kacirdi Google. Simdi bunu duzeltmeye calisiyor. Tekrar webmasterlar kullanici deneyimine odaklansin isteniyor. Ben Google'in bu iste basarili olacagi kanisindayim her ne kadar rakip olarak basarisiz olmasi isime gelse dahi. Bu yuzden kisa vadede ranking amacli SEO is yapacak olsa da uzun vadede kullanici deneyimine yatirimin ipi gogusleyecegine inaniyorum. Bu yuzden Google'un onumuzdeki birkac yil icinde eski bildiklerimize bizi bir sekilde kanalize edecegini dusunuyorum.

aLKaDraZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tüm internet alemini veri ambarında toplayan google tabiki her güncellemesinde tespit ettiği istatisliklere göre bir güncelleme yapar. Şuan Türkiye piyasasına bakarsa eğer. Deli gibi imleme ve sosyal medya çılgınlığı almış başını gidiyor. Yani google şuan istatisliklerine baktığında sosyal medya ve imleme işinin %1500 artdığını görmüştür doğal olarak :D ... Aynı zamanda hedeflenmiş içerikleri tespit etmek içinde yeni uygulamalar çıkarabilir. Backlinkin etkisi eskiye oranla düşürüldüğünden bu güncellemede yüksek ihtimalle sosyal metrik algoritmaları ile maniplasyon yapan siteler veya profiller ya banlanır yada etki minimum düzeye indirilir. Benim düşüncem bu.

Troypc

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Bende alagoritmada ne gibi değişikliler olursa olsun, (sosyal metrik etkisi gibi) asla değişmeyecek pasta özgün içerikte bence, bunu google biliyor ve bence bu konuda büyük bir değişiklik yapsı akıl karı değil.

http://www.siyahsapkali.com/pagerank-konusunda-yanlis-bilinenler-1

Şu yazıyı da yeri gelmişken yorumlananızı istiyorum, bana mantıklı ve etkileyici geldi, artık pr'nin fazla etkili olmadığını söylüyor. Kaynağı olmamasına rağmen mantıklı olduğu için ikna olmuş gibiyim. (seni görmek güzel eif)

tugfan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
internetten para kazanmak = mantıklı davranmak.

kaliteli link. kaliteli reklam, kaliteli siteler önemli değildir. Asıl önemli olan özgün güncel doğrudan hatta alıntısız değişim olmayan kendine özgü sitelerdir. amaç belli olmalıdır ki gelecekde ne yapacağını iyi bilmelisin...

Troypc

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Konuşmanın devamını sağlamak için yazıyorum,

seohocası makalesinde güncelleme ile birlikte Genel Google kalite standartları'ndan birinin Aynı içeriğe sahip farklı adresler oluşturmayın. gibi bir tavsiye verilmiş.

En fazla kullanılan blog sistemi Wordpress'deki etiket sistemi bu ilkeye biraz ters düşüyor diyebiliriz, yani bir film sitesinin içeriğini şöyle düşünelim.

Başlık: Ben efsaneyim filmi
Etiketler: Ben efsaneyim filmi izle, Ben efsaneyim filmi hd izle, Ben efsaneyim filmi Will smith, Ben efsaneyim ne zaman çekildi

Şeklinde bir etiketleme yapıyoruz.

Yani başlık için bir içerik sayfası /bilimkurgu/ben-efsaneyim-filmi.html
Ayrıca etiketler için /etiket/ben-efsaneyim-filmi-izle.html, /etiket/ben-efsaneyim-filmi-hd-izle.html, /etiket/ben-efsaneyim-filmi-will-smith.html

Sayfaları oluşacak. ve bu içeriğin etiketlerine başka bir içerikten rağbet olmayacağı için sadece bir içerik bulunacak. yani neredeyse aynı içeriğe sahip iki permamız var.

Ben kendim için söylemem gerekirse sitelerimde genelde böyle taglıyorum ve çok yararını görüyor(du)um. Eğer seohocası kaynağı sağlamsa ki genelde öyle, Güncellemeden büyük bir yara alabilirim.

%80'imizde böyle taglıyordur. WP kullanıcıları? Yorumlarınız...

Ozkan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
27
çöp sitelerin halen sonu gelmiyor en çok ona kızmışımdır :) insan ilk karşı olduğu şeyleri sonradan yapmaya başlıyor artık benimde çöp sitem var

Djitalpazarlama

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yaa o kadar doğru söylüyorsunuz ki.. Zamanında denemeler yaptım.. Alıntı yapıp üzerinde değişiklikler yaparak yayınladığım yazılar asla istediğim yere gelemedi.. (içinde ufacık bir bölüm bile olsa).. ancak tamamen kendi başıma sohbet misali yazdıgım, anahtar kelimesi yogunluguna filan da cok dikkat etmediğim her yazım harika noktalara geldi.. Google ın bu algoritmasını anlamak çok zor ama bir o kadar da saygı uyandırıcı...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5