İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Pes artık

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
http://www.mircindir.com.tr/ böyle bir .tr domain satıldığı için pes diyorum, bunu alan arkadaşa da pes diyorum, içinden dosya indirmedim ama indirip deneyeceğim muhtemelen virüslüdür yoksa gidip buna şirket kurulmaz, "Bu Sitenin Tum Kullanim Hakki mIRCindir.Com.TR A.S Aittir." adamlar birde şirket kurmuş. Pes doğrusu.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Öncelikle ;
Bırakın şahıs firmasını, limited bile olsanız A.Ş. olmadan, bunu bildirimlerinizde kullanmanız ticari kanuna göre ciddi şuçlar teşkil ediyor.
Kaldı ki a.ş. olmak cpanelde wordpress kurmaya benzemez bu forumdada forumtr için admin yazmıştı bilmem ne a.ş. diye...A.Ş. nin ne demek olduğunu bilmek lazım diye düşünüyorum. nice milyon dolar cirolu türk şirketleri bile limitedten A.Ş. ye geçerken zorlanıyorsa komik duruma düşmenin manası yok kanısındayım :)

Ayrıca com.tr almak için şirket olmaya gerek yok, bir webmaster forumunun düzenli ve yıllanmış üyesi olarak en azından domain alımındaki kuralları bilmeniz gerekir sanırım.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Elbette marka tescili ile com.tr domain alınabilir ancak görünen o ki adamlar marka tescili ile değil, şirket kurarak bunu yapmış. Havadan birkaçbinlira harcanarak yapılabilir fakat buna nic.tr nasıl inanır buna aklım almıyor.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Öncelikle ;
Bırakın şahıs firmasını, limited bile olsanız A.Ş. olmadan, bunu bildirimlerinizde kullanmanız ticari kanuna göre ciddi şuçlar teşkil ediyor.
Kaldı ki a.ş. olmak cpanelde wordpress kurmaya benzemez bu forumdada forumtr için admin yazmıştı bilmem ne a.ş. diye...A.Ş. nin ne demek olduğunu bilmek lazım diye düşünüyorum. nice milyon dolar cirolu türk şirketleri bile limitedten A.Ş. ye geçerken zorlanıyorsa komik duruma düşmenin manası yok kanısındayım :)

Ayrıca com.tr almak için şirket olmaya gerek yok, bir webmaster forumunun düzenli ve yıllanmış üyesi olarak en azından domain alımındaki kuralları bilmeniz gerekir sanırım.

A.ş kurmak dediğiniz kadar zor değildir...50 . 000 tl sermayesi ve masrafları çıkaracak kadar parası olan her 5 ortak a.ş kurabilir...Sadece giderleri fazladır okadar.Birçok internet girişimi a.ş olarak yayın hayatına başlatılmaktadır artık çünkü ileride hisse satımınında vergi avantajlarından yaralanır.

Virüs indirmesi gibi bir durum söz konusu değildir çünkü nokta atışlı yeri bellidir adamların markadan dolayı:)

Baktım markalarına TÜRKTİCARET NET. YAZILIM HİZM. SAN. VE TİC. A.Ş. nin yan ürünüler... Bide markayı tekstil üzerine almışlar , yani her dava açan düşürebilir o domaini...

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
A.ş kurmak dediğiniz kadar zor değildir...50 . 000 tl sermayesi ve masrafları çıkaracak kadar parası olan her 5 ortak a.ş kurabilir...Sadece giderleri fazladır okadar.Birçok internet girişimi a.ş olarak yayın hayatına başlatılmaktadır artık çünkü ileride hisse satımınında vergi avantajlarından yaralanır.

Virüs indirmesi gibi bir durum söz konusu değildir çünkü nokta atışlı yeri bellidir adamların markadan dolayı:)

Baktım markalarına TÜRKTİCARET NET. YAZILIM HİZM. SAN. VE TİC. A.Ş. nin yan ürünüler... Bide markayı tekstil üzerine almışlar , yani her dava açan düşürebilir o domaini...

Bir kaç A.Ş. kurulum aşamasında oldugum için statünün nasıl işlediğini biliyorum zaten :)
Zor dediğim finansman ve a.ş. şirketin getirdiği diğer gruplara göre getirdiği sorumluluklar. Yoksa sermayesi yüzlerce a.ş. şirketten çok olan tonla limited var. Veya onlarca a.ş. ve ltd ten çok çok fazla ciroya sahip şahıs firmaları var. Varda benim dediğim bu değil sen anlamamışsın dediğimi :)
ırc pırç için kalkıp a.ş. mi kuracak adamlar onu demek istiyorum, komik olmayın :)

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Belli bir projeleri varsa neden olmasın... yıllık şirketin masrafları 10-15 000 i geçmez ki çoğu gördüğünüz yeni internet şirketi a.ş üzerinde faliyet yürütmektedir nekadar paraları olmasada geleceğe yönelik bir harakettir bu...

Ayrıca limitet şirket nekadar zorunlu yükümlülükleri azsada iflas etseniz dahi 4 yıl içinde kapatamassınız , a.ş ler 1 yıl içinde kapanır + a.ş lerde ortaklar ödenmiş sermaye kadar yükümlüdür.Bu gibi durumlar internet siteleri için en iyi yapılanma a.ş olarak göstermektedir.Irc dan nekadar para kazanabileceklerini bilmiyorum ama ne yapmak istediklerinide bilemessiniz:)

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Şirketin nasıl açıldığı, ne kadar ciro gerektirdiği bence bizi ilgilendirmemeli, hepimiz normal hayatımızda bir iş güç sahibi kişileriz neyin nasıl işlediğini biliyoruz. Bizi ilgilendiren bu gibi domainlerin nasıl verilebildiği? Marka derseniz bu gibi bir marka olamaz, ben bugün gidipte google adwords diye marka tescil ettirip googleadwords.com.tr diye domain alabilirmiyim? Alıyorsam sistemde bir sorun var demektir.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Şirketin nasıl açıldığı, ne kadar ciro gerektirdiği bence bizi ilgilendirmemeli, hepimiz normal hayatımızda bir iş güç sahibi kişileriz neyin nasıl işlediğini biliyoruz. Bizi ilgilendiren bu gibi domainlerin nasıl verilebildiği? Marka derseniz bu gibi bir marka olamaz, ben bugün gidipte google adwords diye marka tescil ettirip googleadwords.com.tr diye domain alabilirmiyim? Alıyorsam sistemde bir sorun var demektir.

googleadwords.com.tr diye bir alan adı açarsınız ancak google size dava açar ;) Şöle düşünün bir com.tr domain alabilmek için marka başvurunuz yeterlidir.Markanız kabul olmassa veya dava açılırsa veya markaya itiraz süresinde itiraz gelirse o domain düşer...Marka kabul olursada domain sizde kalır.

Marka başvurunuzu yaptınız kabul olmadımı marka başvurunuzu yenileyerek 1 yıl daha com.tr nin sizde kalmasını sağlarsınız.

Örnerği mp3.com.tr domaini geçen günlerde gittigidiyorda satıştaydı.Ama birini kafasına esip dava açmasına bakar domainin düşmesi için.Dava masraflarını kaldırabilceğinizi düşüyor veya daba açmıyacaklarını düşünüyorsanız sizde alın :)

Ayrıca şirket kurmuşlar diyen sizsiniz önceki yazılarımı o yazınıza göre yazdım ...

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Mirc ve forum ile A.Ş. yapısına uygun firma kurmak size ne kadar mantıklı geliyorsa banada onun defalarca katı ironik geliyor ve hiç birine inanmıyorum. Ayrıcada ileriye dönük A.Ş. kurmak ne alaka onuda anlamadım. Şirketsen zaten istediğin zaman A.Ş. olursun bu zor değil ki.
Teknik anlamda şirket yapılarının çok çok farklı sorumluluk ve kuralları var. Ben bunlardan bahsetmiyorum zaten. Çok basit mantıkla trilyonluk ltd ler A.Ş. yapısına geçmezken kalkıp mirc çının A.Ş. kurduguna inanmak bana komedinin ötesinde geliyor :D Heleki yukarıda linki olan yer...Yahu bırakın allah aşkına :p

Neyse haklısınızdır, biliyorsunuzdur demekten başka diyecek söz bulamıyorum :)

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Ben şunu anlamadım, burada biz birbirimizle tartışmıyoruzki :p ortada bir konu var birbirimizi sınamaktan vaz geçelim. Böyle bir amacım yok benim, sadece nic.tr nasıl böyle bir domain verebiliyor. Patent enstitüsü nasıl böyle bir markaya onay verebiliyor?

ToKoBa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
"A. S" aittir yazıyor anonim Şirketi ya da "A.Ş." yazmıyor zaten. Orayı istediklari gibi kıvırabilirler. "Aleyküm Selam", "Arkadaş Sandığı", "Avanak Salak" vb analmı da var denilebilir.

Diğer kısım sorun tabi de TürkTicaret'le alakası varsa bir boşluktan faydalanılmıştır.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Mirc ve forum ile A.Ş. yapısına uygun firma kurmak size ne kadar mantıklı geliyorsa banada onun defalarca katı ironik geliyor ve hiç birine inanmıyorum. Ayrıcada ileriye dönük A.Ş. kurmak ne alaka onuda anlamadım. Şirketsen zaten istediğin zaman A.Ş. olursun bu zor değil ki.
Teknik anlamda şirket yapılarının çok çok farklı sorumluluk ve kuralları var. Ben bunlardan bahsetmiyorum zaten. Çok basit mantıkla trilyonluk ltd ler A.Ş. yapısına geçmezken kalkıp mirc çının A.Ş. kurduguna inanmak bana komedinin ötesinde geliyor :D Heleki yukarıda linki olan yer...Yahu bırakın allah aşkına :p

Neyse haklısınızdır, biliyorsunuzdur demekten başka diyecek söz bulamıyorum :)

a.ş şirketi ortakları 2. yıldan sonra hisse satarlarsa satıştan kazanışan paralara gelir vergisi vermezler.(+ stopajda yoktu sanırım)Bu yüzden ileriye dönük bir harekettir ve internet sitesi gibi sürekli yatırım alabilecek bir yapıya çok uygundur.

Mirc la ilgim olmadığı için ilk postlarımda da bassettim gibi , para kazanıp kazanamıyacaklarını bilmiyorum ve adamların planlarınıda bilmiyorum , bu yüzden kurulması ne derece mantıklı yorum yapmıyacam:)

Milyonluk limitedlerin a.ş ye geçmemeleride tamamen stratejiktir.Faliyet gösterdikleri alanların farklılığı ,vergi avantajı gibi uzar gider .

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Daha mIRC yazmasını bile bilmeyenlerin sırf bir script indirtebilmek için anonim şirket kuracaklarına / kurabileceklerine gerçekten inanıyor musunuz da tartışıyorsunuz?

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Boşuna kafa patlatmayın derim.
Alan adı; ya bir şekilde punduna getirilip marka tescili ile alınmıştır ya da sahibinin adı Mir Cindir ve kimlik fotokopisiyle almıştır. :)

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Bende başlığı ilk gördüğümde pes diye bi oyun var ya yeter artık ona dermiş gibi bi ima çıkardım nerden çıkardıysam:D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5