İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Photoshop ve Web Tasarım

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Genel bir yanılgıdır aslında photoshop'un web tasarım için uygun bir yazılım değil. (Windows XP - Photoshop kombinasyonu)

Neden değil:

Detaylı taslaklarda yüzlerce layer oluşuyor bu layerlerın hepsini hareket ettirmeye çalıştığınızda sisteminizin özeliğine göre ya kitleniyor yada işlemi uygulaması için ciddi bir bekleme süresi istiyor.

Grup landırma sorunu, düzenleme yapmak istediğinizde 10 dk. uğraşıp düzenlemek istediğiniz layerlar arasında kaybolmamak için gruplandırma yapmanız gerekiyor ama anlamadığım bir şekilde bu gruplandırma işine sınır getirilmiş altta altta en fazla 4 - 5 grup oluşturabiliyorsunuz.

Çalışma alanımızda bir noktayı düzenlemek gerektiğinde layerlar arasında kaybolmamızı engellemek için kullanılması gereken araç "Auto Select Layer" Eğer düzenlememiz gereken layer bir grup içindeyse gene seçme imakanı vermiyor.

CS4 de kullanımı kolaylaştırmak amaçı çeşitli sınıflandırmalara bağlı olarak ön yüzde seçenek sunulmuş (web,video,photograpy vs.) Gif bir banner yaparken web ve video ön yüzleri arasında sık sık geçiş yapmanız gerekiyor. Nedeni video ön yüzü tasarımın çeşitli noktalarını düzenlemek için uygun değil bazı araç kutuları video ön yüzündeyken çıkmıyor. Veya web ön yüzündeyken animation pencerisi açmak mümkün değil.

Ek bir psd açma programı kurmadan psd lerin ön izlemesini yapmak mümkün değil. .psd boyutları 9 - 10 mb çıktığında ve açılışta 4 - 5 dakikanızı aldığında biraz sinir yapabiliyorsunuz :)

Biraz shabe, brush, gradient, font yüklediğiniz zaman sisteme photoshopun açılması için ciddi bir bekleme süresi gerekebilir.

Evet photoshop web tasarım için uygun değil ama şuan en iyisi bu :)

...::LorD::...

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
güzel makale teşekkürler. gerçekten ps bilgisayarı çok kasmakta ve ps bana çok uğraştırıcı geliyor onun yerine fireworks kullanıyorum arasında fark var mı bilmiyorum ama bana daha kolay geliyor alıştığım için.

şimdiye kadar fireworks'te profesyönel tasarımlar yapmadım ama beni hiç yormadı ve sinir etmedi belki bana öyle geliyor

important_61

1
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Paragraf olarak değerlendirmek gerekirse 1-4-5 nolu paragraflar pc özelliklerinden kaynaklanmakta.

Psd dosyalarını görmek için Ps 7.0 ı kurabilirsin ve Picawiev adında küçük resim gösterme programını.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
photoshop 3000 font ekledim cs2 kasmaya başaldı acılırken zaten kasıyordu bu sefer işlem yaparken kasmaya başladı.. photoshop ek bileşenler eklemeden sıfırdan bir şey yaratman zor bu bileşenlere ihtiyaz var brusy gibi vss ama onalrıda ekleyince pc cok kasıyor 3 gb ramla :)

important_61

1
İyinet Üyesi
Reaction score
2
3000 font kasar ama başka 3000 font ekleyebileceğin program sayısı kaçtanedir ?Çok profesyonel,çok amaçlı lakin çokta iyi özelliklere sahip olmalı.Ben fotoğrafçılık yapıyordum ve 4 gb ram ve en iyi ekran kartlarından gt9600 ile sadece fotoğraf üzerinde çalışıyordum.Font,brush ve diğer eklentiler yok.ama yinede kasıyor.:) Kasmasa üzerine yok...

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Font = 3210
Brushes = 74
Shapes = 165

şimdilik bunlar dahada eklemeyi düşünüyorum zipli bekliyor yabancı sitelerden indirdiğim ayıklamak lazım zamansızlıktan yapamadım.

important_61

1
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Gerekli olmayanları elesen fena olmaz.Bu kadar fonttan en fazla 50 tanesini sürekli kullanabilirsin.Bari boşuna diğer özelliklerden mahrum kalmazsın kastığı için.

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
@...::LorD::... : fireworks bir kaç kez kullandım ama tasarımdaki ince detaylara photoshop kadar iyi hakim olamıyordum fireworks'ta buda beni caydırdı. Ama ikisinin birleşimi bir program yaparlarsa daha pratik ve kullanışlı birşey çıkar kesin :p

@important_61 : pc özellikleri çok iyi sayılabilir 4 gb ram gt9600 vs. Şuanki kullandığı donamın zaten bi üst modelleri çok uçuk fiyata çıkıyor. PC yi sadece tasarım için kullanıyorum. Bu durumda bile yukarda yazdığım olumsuzluklar yaptığım işi gözle görülür bir şekilde etkiliyor.

@Permission : O olayda benim gözüm baya korktu arada bir 10 - 15 tane font atıp güncelliyorum arşivi o kadar. DeviantArt'taki bütün shabe ve brush arşivlerini indirmiştim. Ama hiç bir işime yaramadı aralarından seçip ayıklamakta zor geliyor.

Anlaşıldığı gibi bu kadar kullanıcı potansiyeli ve müşteri potansiyeli olan bir iş için doğru düzgün çalışan bir yazılım yok. Photoshopun son sürümü ile birlikte daha farklı alanlara doğru eğilim gösterdiğini düşünüyorum. Özellikle şu 3D li ilginç özellikler :)

important_61

1
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Anlaşıldığı gibi bu kadar kullanıcı potansiyeli ve müşteri potansiyeli olan bir iş için doğru düzgün çalışan bir yazılım yok. Photoshopun son sürümü ile birlikte daha farklı alanlara doğru eğilim gösterdiğini düşünüyorum. Özellikle şu 3D li ilginç özellikler

Bu konuda hemfikiriz en azından:=)

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Ama Şunu dikkat ettim benim pc de 2 tane photoshop kurulu bir cs 2 birde 6(eski versiyon) alışkanlıklar degişmiyor ben eski versiyonu kullanamsını daha cok seviyorum ve o bu kadar fonta karşılık kasmıyor.

PS versiyon yükseldikce bu eklentileri kurdukca kasma olayı var eski versiyonlarında fontta pek kasmıyor.

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
PSD dosyalarını önizlemek için şu adresteki dosyayı bilgisayarınıza indirip çalıştırabilirsiniz.
Dosyayı çalıştırdıktan sonra PSD dosyalarınızı da resim dosyaları gibi küçük resimler şeklinde önizleyebilirsiniz.

Font olayına gelince;
Sisteme yüklediğiniz font miktarı ne kadar fazla ise fontlarla ilişkili programların (PS, MS Word vs.) çalışma performansları o kadar düşer.
Her bulduğunuz fontu sisteminize yüklemek yerine Extensis Suitcase gibi bir font yönetim programı kullanabilirsiniz.
Böylece fontlarınızı kategorilere ayırıp sadece gerekli olanları aktif etmek gibi bir seçeneğiniz olacaktır.

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
.psd leri önizleme yapmak için ACDSee Pro 2.0 kullanıyorum. Oldukça kullanışlı 20 mb lık ve bir çok layerdan oluşan dosyaları bile resim gösterim hızında açıyor.

@Permission: yeni versiyonlarında ek olarak bir çok özellik geliyor sanırım aradaki fark bundan kaynaklanabilir.

Photoshop'un şuan aklıma gelen bir sorunuda renk ayarlarını bir şekilde bozmayı başardıysanız bir daha düzeltmeniz mümkün olmuyor.

axl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
17
cs5'i denediniz mi peki?

çoğu fikrinizden vazgeçeceksiniz bence

axl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
17
cs5 resmi olarak satılmaya başlamadı ama çoğu grafiker beta sürümünü kullanmaya başladı bile hatta satışa verilmeyen stabil sürüm şimdi marez sitelerinde paylaşıma açıldı

Bumin Kagan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Gerekli olmayanları elesen fena olmaz.Bu kadar fonttan en fazla 50 tanesini sürekli kullanabilirsin.Bari boşuna diğer özelliklerden mahrum kalmazsın kastığı için.

@...::LorD::... : fireworks bir kaç kez kullandım ama tasarımdaki ince detaylara photoshop kadar iyi hakim olamıyordum fireworks'ta buda beni caydırdı. Ama ikisinin birleşimi bir program yaparlarsa daha pratik ve kullanışlı birşey çıkar kesin :p

@important_61 : pc özellikleri çok iyi sayılabilir 4 gb ram gt9600 vs. Şuanki kullandığı donamın zaten bi üst modelleri çok uçuk fiyata çıkıyor. PC yi sadece tasarım için kullanıyorum. Bu durumda bile yukarda yazdığım olumsuzluklar yaptığım işi gözle görülür bir şekilde etkiliyor.

@Permission : O olayda benim gözüm baya korktu arada bir 10 - 15 tane font atıp güncelliyorum arşivi o kadar. DeviantArt'taki bütün shabe ve brush arşivlerini indirmiştim. Ama hiç bir işime yaramadı aralarından seçip ayıklamakta zor geliyor.

Anlaşıldığı gibi bu kadar kullanıcı potansiyeli ve müşteri potansiyeli olan bir iş için doğru düzgün çalışan bir yazılım yok. Photoshopun son sürümü ile birlikte daha farklı alanlara doğru eğilim gösterdiğini düşünüyorum. Özellikle şu 3D li ilginç özellikler :)

Bu iki arkadaşta söylemek istediklerimi belirtmiş. :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5