İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

[PHP] Admin Panel şifresini nerede saklamalı?

S

Skeleton

Misafir
Merhaba,

Php ile kodlamasını yaptığım bir admin panelinin girişine koyacağım şifre bilgisini nerede saklasam en güvenli olur? database, php dosyasını içi, .htaccess? tecrübesi olan birisi var mı? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
PHPSuexec veya suPHP gibi bir mekanizma calisiyorsa, yani php dosyalarini user id ile calistiran bir server, bir text dosyasina koyup dosya mode'unu 700 yaparsan guvenli olur. Bunun disinda mysql veri tabani uygun olacaktir. Tek kisilik kullanim icin direk serverdan .htaccess araciligiyla sifreleyedebilirsin. O yolla php ici kullanici onaylama veya oturum ac/kapa islemine de gerek duymazsin.

S

Skeleton

Misafir
"PHPSuexec veya suPHP" konusunda bir bilgim yok.

Database biraz abes geliyor tek bir şifre tutmak için tablo açmak falan.

Sadece benim kullanacağım için .htaccess ile klasöre şifre koycam galiba.

Teşerkkürler

S

Skeleton

Misafir
iyinetadmin' Alıntı:

şu an öyle yapıoyrum daha tasarım aşamasında olduğu için ama çok basit ve güvensiz hissi veriyor. ben de hem koda koydum hem de htaccess dosyasına :) çift katman

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Kodda tutmanin cok guvensiz olacagi gorusundeyim, htpasswd ile dizini sifrele bir tek sen kullaniyorsan.

graf von beelzebub

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
soyle yapabilirsin, sifrenin md5 hash'ini alıp bir text dosyasına kaydet veya veritabanında sakla veya kodda sakla.
giriş esnasında ise, formdan girilen sifrenin md5 hash'ini alıp sakladıgın yerdekı ile kıyasla.

sonrasında sitenin anasayfasından sakladıgın dosyaya link versende veya soylesende birşey yapılamaz zaten, tabiki bruteforce yapılarak (eleman azimliyse) sectigin sifreye gore birkac ay hatta birkac yılda bulabilir :)

B

BlueWolF

Misafir
Bence En Güvenlisi Data Base e Saklaman..Md5 İle Sakladığın Zaman Data Base i İndirseler Bile Sorun Olmaz..Ayrıca Data Base Kullandığın Zaman Sonradan Admin Eklemek İstediğin Zaman Sorun Olmaz..

P

PhpFusion

Misafir
bende blueWolf e katılıyorum daha sonrasını dusunerek db de saklamalısın zaten bir db kullanıyorsun anladıgım kadarıyla bir tablo daha fazla olması hicbir sorun cıkarmaz bence

hdogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
<?php
echo md5("gizli-sifre");
?>

bunun ciktisini al, kodda:

<?
$sifre = "yukardaki-cikti";

// ornek kontrol

if (md5($formdan_gelen_sifre) == $sifre)
echo "Oldu";
else
echo "Olmadi, yasak!";
?>

gibi.

Kodu gorse bile sifre MD5 oldugu icin acik sekilde goremeyecektir. Ama guvenlik hicbir zaman 100% degildir.

zis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bende hdogana katılıyorum..md5 ile şifrele.güvenli sayılır.eğer yerli gelmiyosa.veritabanına md5 olarak direk atma.atmadan önce md içine ekstra karakter at.belli yerlere..karşılaştırırken yine aynı karakterleri araya koyarak karşılaştır..böylece md5 şifresini çözen biri şifreni bulamaz..mantıklı olmaz mı arkadaşlar....

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5