İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Php coder

Radamel

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar ben İngilizce kelime bilgimi hızlandırmak için bir veri tabanı uygulaması istiyorum.
Şöyleki bu uygulama Mysql veri tabanı kullanacak.
Kullanılan veri tabanı içinde bir grupota İngilizce sözcükler,diğerinde Türkçe anlamları ve diğer bir grupta da eş anlamlıları yer alacak kelimelerin.

Bir arayüz olacak (normal web sayfası ara yüzü).
Başlat butonu ile başlayacak işlem.
Ekranda büyük harflerle kelime belirecek,altta bir türkçe anlamı butonu yer alacak ve birde eş anlamlı butonu.
Cevabını kontrol etmek istediğin zaman bu butonlara basıp kontrol edebileceksin.

Kelimeleri veri tabanından rastgele alacak.

Bunu yapacak bir kodu hazırlamak ne kadar sürer ve aranızda bunu yapabilecek birisi var mı?

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Basit bir iş gibi duruyor db bilgilerinin girilmesi hariç.
Biraz bilginiz varsa yardım alarak yapabilirsiniz.

Radamel

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İş basit..
Veri tabanına bilgileri ben gireceğim..
Siz bir iki örnek kelime girseniz yeter..
Veri tabanını ben dolduracağım..

Radamel

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Php üzerine pek bilgim yok..
Ayrıca bunu herhangi bir yerde kullanmayacağım.
Sadece kendi bilgisayarımda..

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
SQL'yi gir. PHP dosyasının tepesinde mysql ayarlarını yap. Çalıştır.

Kullanan olur belki ilerde diye buraya ekliyorum.

Raiden

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
gereksiz bir mysql bağlantısı daha açılmış zaten sayfa başında mysql ile bağlantı halindesiniz sayın @Angelo gözünüzden kaçtı sanırım..

Raiden

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@webyazilim
aklınıza gereksiz bir söz gelmiş. sadece iki kere bağlantı yapmış hoş açık olan bağlantı varsa ordan devam etcek elbet ama 2 satır daha okuması gerekcek php nin buna ne gerek var ? eleştirilmek zorunuza gidiyorsa hiç iş yapmayın dimi?

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Evet ilk sayfada mysql'e ihtiyaç yok diye, bağlantıyı ikinci bölgeye vermiştim. Sonra düşündüm genelde scriptlerde tepeye koyuyorlar, belki aranır bulunmaz diye tepeye koydum. Alttaki silinmemiş, unutulmuş.

Anlamadım ne denmek istediğini gerçi webyazilim. Antibiyotik alıyorum kafam çalışmıyor böyle bitki gibi bakıyorum ekrana :)

Eleştirilecek bir durum da yok hani, unutulmuş.

muratmoon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Db bağlantısı genelde tepeye koyulmaz, koyan varsa yanlış yapar. Bağlantı ne zaman lazımsa o zaman açılır. Fonksiyon değil bu başta koyayım lazım olur diyesiniz, bir sunucuya bağlantı işlemi, belki lazım olur diye gereksiz yere açık tutmanın anlamı yok.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Valla bunu da öğrenmiş olduk şimdi taze yeni, allah razı olsun.

muratmoon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
rica ederim, amacım sana öğretmek değil bilmeyen arkadaşların yanlış öğrenmesini engellemekti.

genelde böyle kullanılır dediğin için olması gerekenin o olduğunu sanabilirlerdi.

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
rica ederim, amacım sana öğretmek değil bilmeyen arkadaşların yanlış öğrenmesini engellemekti.

genelde böyle kullanılır dediğin için olması gerekenin o olduğunu sanabilirlerdi.

hocam php sayfada zaten baştan sona kod oluyor şimdi her kod için aç bağlantı işin bitince kapat araya html ekle 3-4 satır gene bağlan gene kapat bu şekilde daha fazla zorlamazmı sistemi.

muratmoon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aç kapat demedim ama ben dikkatli okumamışsın, gerektiği yerde açın sadece dedim.

veritabanı bağlantısı ile işini ne kadar çabuk hallederseniz o kadar iyi. yani;

olabildik en geç zamanda açıp, olabildik en geç zamanda kapatmak gerekli.

aç kapa yapmayın çünkü mysql bağlatıları bi havuzda tutmaz, her seferinde açma ve kapama işlemi ile zaman kaybedersiniz.

sql server kullanıyorsanız o zaman durum değişir, ama şuan ona girmeye gerek yok sanırım.

Raiden

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
php ile açılan bir bağlantı varsa php onu kullanır yeni bir bağlantı açmaz. ancak mysql_pconnect kalıcı bağlantı oluşturulur. normal olarak açılan bağlantılarda sayfa sonuna gelindiğinde otomatik kapatılır ekstradan close yapmaya gerek yoktur. ama sayfanın ortasında lazım oldu açtık işimiz hallettik alt kısımlarda işimiz yoksa kapatabilirsiniz...

muratmoon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bağlantı varsa kullanır, kapanan bağlantıları tekrar kullanamaz.

mssql ise kapanan bağlantıları da tekrar kullanır, çünkü aslında bağlantıyı gerçekten kapatmaz.

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bende o şekilde biliyorum, mysql bağlanıldığında işlemi yürütür ve belli bir süre istek gelmezse bağlantıyı geçici olarak kapatır ya da askıya alır demek daha doğru olur. Taa ki yeni istek gelene kadar.

Normalde MySQL bağlantısını kapatmaya gerek yoktur. Ancak bir daha kullanmayacaksanız kapatabilirsiniz.

Raiden

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
muratmoon farklı şeylerden bahsettiğimizi sanmıyorum. bağlantı sayfa başında açılmışsa eğer ortalarda açılan yeni bağlantıyı kullanmaz. açık ve kapanmamış olandan devam eder. mssql ile alakamız yok çünkü konumuz php. php de sayfa sonuna gelindiğinde aktif bağlantıyı kapatır.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5