İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Php En İyi Nasıl Öğrenilir?

DarkGirl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
46
Php öğrenmek için başka dil gerekmez sözü kesin bir söz değildir ama olabilir.
Fakat bana göre en doğrusu kolaydan ve dayanaklısından başlamaktır önce html öğrendim sonra css ve şimdi her ikisini unutmamak için pekiştiriyorum bundan sonra php öğreneceğim daha sonra js ve kütüphanelerini öğrenmeye çalışacağım. Yani herkes fikri değişiktir fakat en doğrusu bir plana göre gitmektir. Her planın başında da html olmalıdır...

create

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
nurçin antalyadasın sanırım sende konularda takılırsan danışabilirsin ;)

Hakan Damar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
Kitap bitene kadar OKU-UYGULA. Kitap bittikten sonra basit şekilde bir blog uygulaması veya ziyaretçi defteri yazmayı dene.

Kitap bitene kadar Notepad++, sonrasında Zend Studio veya Netbeans kullanabilirsin. MySQL için Navicat işini görecektir.

Bunun bir kısa yolu yok çalışıp, emek vermen gerek. Kimse 1 ayda uzman olmuş değil. Şuan Türkiye'de firmalar dahil PHP ile geliştirme yapanların çoğu prosedürel ve alt seviye PHP kullanmaktadır. PHP 5, OOP, MVC, Framework, Template Engine, ORM kullananlar çok azdır ve asıl PHP Programcısı onlar oluyorlar bence.

Bu kadar açıklama yeterli olacaktır.

İyi Çalışmalar.

create

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
arkadaşlar elemana php yi anlatmayın önce htmli anlatın adam htmli bilmiyo php öğrense napcak boş boş veri mi eklicek kaldı ki bir form oluşturması lazım öncelikle, form oluşturmayı bilmeden get post olayını nasıl yapsın.
yanlış bilgilendirmeyin

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
1. XAMPP veya türevi bir paketle servisleri kur.
2. 3-4 gün HTML yoğunlaş, zaten öğrenilecek birşeyi yok, ezberlenecek "şeyleri" var. Olayı anlarsın, hatırlayamazsan neydi o tag diye döner bakarsın, zamanlada ezberlersin.
3. Elindeki kitabı sindirerek oku.
4. Küçük uygulamalar geliştir. Ziyaretçi defteri, basit blog uygulaması, sayaç vb. Bu uygulamaları geliştirirken, bilmediğin fonksiyonlara, mantıklara ihtiyacın olacaktır, ihtiyacın oldukça internetten araştır, forumlarda sor. Sora sora Bağdat bulunur, sende bulursun. :)

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
1. XAMPP veya türevi bir paketle servisleri kur.
2. 3-4 gün HTML yoğunlaş, zaten öğrenilecek birşeyi yok, ezberlenecek "şeyleri" var. Olayı anlarsın, hatırlayamazsan neydi o tag diye döner bakarsın, zamanlada ezberlersin.
3. Elindeki kitabı sindirerek oku.
4. Küçük uygulamalar geliştir. Ziyaretçi defteri, basit blog uygulaması, sayaç vb. Bu uygulamaları geliştirirken, bilmediğin fonksiyonlara, mantıklara ihtiyacın olacaktır, ihtiyacın oldukça internetten araştır, forumlarda sor. Sora sora Bağdat bulunur, sende bulursun. :)
Kitapta küçük uygulamalar var onları denerim :)
Arkadaşlar yorumlar için sağolun.Dediklerinizle yola çıkacağım.
Konu kapatılabilir,öğrenilecek çok şey var beni tutmayın :p
Teşekkürler iyinet...

create

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5

buna katılmıyorum dostum birşeyi öğrenmek için ezberlemeye gerek olsaydı papağanları nasa alırlardı :)

dostum

Kod:
<table> "bunun"
<tr> "bunun"
<td> "bunun"
</td> "bunun"
<tr> "bunun"
</table> " ve bunun"

hepsi aynı anda kullanılır ama hepsinin ayrı ayrı ne işe yaradığını bilmesi gerekir.
HTML diyip hafife alma html de kuralları var eğer kaliteli bir site yapacaksan sana 2 örnek vereceğim.
Bu
Kod:
<p>Deneme Yazısı
<p>Deneme Yazısı 2
ve bu
Kod:
<p>Deneme Yazısı</p>
<p>Deneme Yazısı 2</p>

veya

Kod:
<br>
ve 
<br />

bunlar hepsi çalışır sistemde ama hata almak istemiyorsan kaliteli bir site yapmak istiyorsan 2. örneklere dikkat edecek ve öğrenip uygulayacaksın.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Ben yıllardır Netserver 0.1beta5 build3'ü kullanıyorum. Oldukça kullanışlıdır ve tavisyemdir.

1. si eline defter kalem alma.
2. si kesinlikle ve kesinlike kopyala yapıştır ile birşeyler yazmaya çalışma. İlk başta zorlansanda ( kelimeler yabancı geliyorsa ) sonrasında anadilini konuşuyormuşsın gibi gelir.
3. sü bol bol yazılmış kodları incele. Neyi neden yaptığını anlamaya çalış. Hatta onları editlemeye çalış.
4.sü kitap almana gerek yok zaten ilk etapta ihtiyacın olabilecek herşeye kolayca ulaşabileceksin.
5.si www.php.net'i asla unutma.

Ben tamamen internetteki konuları ve scriptleri inceleyip onlar üzerinde çalışarak kendimce birşeyler öğrendim.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
buna katılmıyorum dostum birşeyi öğrenmek için ezberlemeye gerek olsaydı papağanları nasa alırlardı :)

dostum

Kod:
<table> "bunun"
<tr> "bunun"
<td> "bunun"
</td> "bunun"
<tr> "bunun"
</table> " ve bunun"

hepsi aynı anda kullanılır ama hepsinin ayrı ayrı ne işe yaradığını bilmesi gerekir.
HTML diyip hafife alma html de kuralları var eğer kaliteli bir site yapacaksan sana 2 örnek vereceğim.
Bu
Kod:
<p>Deneme Yazısı
<p>Deneme Yazısı 2
ve bu
Kod:
<p>Deneme Yazısı</p>
<p>Deneme Yazısı 2</p>

veya

Kod:
<br>
ve 
<br />

bunlar hepsi çalışır sistemde ama hata almak istemiyorsan kaliteli bir site yapmak istiyorsan 2. örneklere dikkat edecek ve öğrenip uygulayacaksın.

İşte tüm bu bahsettikleriniz ezberdir :) Mantık, php'de gerekli, onun içinde tecrübe kazanılması gerekiyor.

create

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
dostum sen benim verdiğim bu 2 şerli örneklere bakarak hala daha ezber diyorsan.
Ezberdir, haklısın ne diyim üstad.

zazagame

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bence Wamp serveri indir.Daha sonra bilgisayarım-Yerel Disk c-Wamp--www kalsörünün içinde ilk dişye bir dosya aç.Sonra notapadda kodunu yaz ve ilkin içine .php olarak kaydet,adres satırına http://localhost/ilk/dosyaadi.php yaz. kodları yazdığın dosyanın adı index ise http://localhost/ilk/ yazman yazman yeterli zaten kendiliğinden index'e gidecektir.

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
Konuyla çok da alakasız olmayan yeni bir tartışma yaratmak istiyorum:)
Sizce sayısalla arası iyi olmayan kişilerden iyi coder olur mu?
Sayısalı iyi olan bir kişinin kodları anlaması konusunda bir kolaylığı olur mu?

Tartışmak serbest :)

Antika

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Matematiğe ihtiyaç duyurulur mesela en basit bir sayfalama işlemi matematik ile yapılır, iyi bir coder olmak içinde zeka önemlidir okuduğunu anlaman lazım yoksa ezberci olursun kopyalar yapıştırır gidersin herhangi bir hata sonucu fazla vakit kaybedersin ve adım adım ilerlemekte fayda var html, css, js, php gibi direk php den girişirsen çabuk sıkılır başka hobiler ararsın

Jerome_Allen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
En iyi öğrenme şekli birinden görerek öğrenmedir. Hızlı ve akılda kalıcı şekilde öğrenirsin. Tanıdık birileri varsa rica et yardımcı olsun derim :) Bende başlasam iyi olcak kanımca :D

Lansewebtr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Ben bu güne kadar php de hep çapımdan büyük projelere girerek her projede bilmediğim bi yeri öğrendim. kesinlikle tavsiye ederim.

hiç bi dal da öğrenme MEB tarafından bile kabul görmüş şu şekilde öğrenilmez:
ders 1 : hede hödö.
ders 2 : bilmem ne.
ders 3 : hadi bakalım şunu öğreniyoruz..

eğer en iyi olmayı hedefliyosan o alanda zaten birinden öğrenmeyi bırak. kendini geliştir. piyasada zaten olan bi scripti kendin yazmayı dene. sonra karşılaştır.

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
Ben bu güne kadar php de hep çapımdan büyük projelere girerek her projede bilmediğim bi yeri öğrendim. kesinlikle tavsiye ederim.

hiç bi dal da öğrenme MEB tarafından bile kabul görmüş şu şekilde öğrenilmez:
ders 1 : hede hödö.
ders 2 : bilmem ne.
ders 3 : hadi bakalım şunu öğreniyoruz..

eğer en iyi olmayı hedefliyosan o alanda zaten birinden öğrenmeyi bırak. kendini geliştir. piyasada zaten olan bi scripti kendin yazmayı dene. sonra karşılaştır.
Daha script yazacak kadar bilmiyorum yavaş yavaş öğrenmeye çalışıyorum ama okuma yazma öğrenmek için ilk önce birinin alfabeyi,sesleri,heceleri falan öğretmesi gerekiyor ki biz de okumayı sökelim :) Temeli oluşturmak için yine de birinden yardım almak gerekir diye düşünüyorum :) Tabi daha sonra kendimiz ilerleyeceğiz...

Lansewebtr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
PHP:
echo 'asdf';

al işte bitti php :D ekrana asdf yazan bi script.. tek bi kelimeden bi site olur mu deme :D

bknz: http://ismycomputeron.com/

şaka bi yana senin istediğin gibi bi ders; http://forum.spycoders.com/php/php-dersleri-baslangic-orta-ve-ileri-seviye-3199.html
bunları yazan kişiyi yakinen tanıyorum. zaten o sitenin 8. üyesiyim :) tavsiye ederim.

video lu lazım diyosan da; http://phpogreniyorum.com/Php/php-egitim-videolari-110-adet/ bu adamıda ne zamandır takip ediyodum seviye seviye anlattığı için. tavsiye isteyen olursa söylüyodum sitesini falan. şimdi bi de yetmemiş videolu ders hazırlamış.
dediğine göre 110 ders daha 1. bölüm. bi de sırf class yapısını anlatan bi bu kadar nesne tabanlı programlamaya yönelik 2. bölüm gelecekmiş.

create

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
PHP:
echo 'asdf';

al işte bitti php :D ekrana asdf yazan bi script.. tek bi kelimeden bi site olur mu deme :D

bknz: http://ismycomputeron.com/

şaka bi yana senin istediğin gibi bi ders; http://forum.spycoders.com/php/php-dersleri-baslangic-orta-ve-ileri-seviye-3199.html
bunları yazan kişiyi yakinen tanıyorum. zaten o sitenin 8. üyesiyim :) tavsiye ederim.

video lu lazım diyosan da; http://phpogreniyorum.com/Php/php-egitim-videolari-110-adet/ bu adamıda ne zamandır takip ediyodum seviye seviye anlattığı için. tavsiye isteyen olursa söylüyodum sitesini falan. şimdi bi de yetmemiş videolu ders hazırlamış.
dediğine göre 110 ders daha 1. bölüm. bi de sırf class yapısını anlatan bi bu kadar nesne tabanlı programlamaya yönelik 2. bölüm gelecekmiş.

dostum bknz: http://ismycomputeron.com sitedeki kaynak koda bakarsan eğer yazı fontu olarak ARİEL demişsin onu OMOMATİK'le değiştir :D :D :D :D

• Like
Reactions: Eif

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi