İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

php ile mükemmel sayı bulmak

U

uzaymerkezicom

Misafir
1000- ile 10000 arasında tek bir mükemmel sayı varmış
php fonksiyonları kullanarak hesaplamamız lazım
bilen varsa yardımcı olursa sevinirim

selam

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Cevap: 8128.

Edit: Mukemmel sayi kendisi haric pozitif tam sayi bolenlerinin toplami kendisine esit olan sayidir. Kucuk ornekleri: 6 , 28 vb.
Mukemmel sayilarin carpanlarinin ve kendilerinin carpmaya gore terslerinin toplamlari da hep 2'yi verir.

6 = 1,2,3 pozitif tam sayi bolenleri

1+2+3=6

1/1 + 1/2 +1/3 + 1/6 = 2

Yazdigim kod asagida

PHP:
<?PHP

$altlimit = "1000";
$ustlimit = "10000";

// Altlimit ustlimit arasi mukemmel bir sayi ariyorum acilin

for ($i=$altlimit; $i<=$ustlimit; $i++) {

$limit = $i - 1;
$z = 0;

for ($k=1; $k <= $limit; $k++) {
    $bul = $i % $k;

if ($bul == "0") {
         $z = $z + $k;
         }
    }

if ($z == $i) {
echo "buyrun mukemmel sayi: $i<br>";
}

}

?>

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
şimdi bu 8128 sayısının önemi ne peki ? :s

çok mükemmel mi konuyu açarsanız bizde ne olduğunu öğrenmiş bilgi sahibi olmuş oluruz... teşekkürler

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Sayinin mukemmeliginden cok matematigin mukemmeligidir bence, bir gizemi varsa bile bilinmiyor. En azindan boyle bir sayi dizgesinin varligi, terslerinin toplaminin daima 2'yi vermesi, bunlardan kac tane oldugunun veya sonsuz olup olmadiginin bilinmemesi guzel birsey.

Baska bir saglama:

(2 ussu k) - 1 daima asal bir sayi ise
(2 ussu k) - 1 * 2 ussu (k-1) carpimi daima bir mukemmel sayidir.

k=2 icin

3 * 2 = 6

k= 7 icin
64 * 127 = 8128 saglamasini da yapar.

Guzel seyler bunlar :D

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aklıma lisedeki kardemde matematik dersinin karşısında bulunan kocaman ve göze batan "0" sıfır rakamı geldi... bu rakamlar pek güzel rakamlar diil :p ama yinede örenmekte fayda vardı saol angelo

x-treme

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@Angelo güzel formul ancak ben mantığını kavrayamadım nedense?
Fonksiyonunu açıklayabilirmisin acep?

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Birinci dongu alt limit, ust limit arasindaki sayilar arasinda teker teker ilerlemekte. Ornek icin alt 1000, ust 10000 bunlar degistirilerek farkli araliklarda da sayi aranabilir.

Sonra her bir bu sayi icin (i) 1'den (i) sayisinin bir dusugune kadar ($limit) tek tek i sayisinin bu sayidan mod'unu yani boldugumuzde ortaya cikacak kalan sayisini arastiriyoruz. Kalan 0'sa tam bolunuyor demektir. O zaman her dongu basinda sifirladigimiz ($z) degerine bu sayiyi ekliyoruz. Yani ($z) degeri tam bolenlerin toplandigi bir yer haline geliyor. Neden (i)'den bir kucuge kadar ilerliyoruz, cunku mukemmel sayi kendi disindaki pozitif tam sayi bolenlerinin toplamini aramaktadir. Sonucta ($z) toplami sayinin kendisine esitse dongu sonunda mukemmel sayiyi echolamakta.

U

uzaymerkezicom

Misafir
kurs ödevini gönüllülere yaptırmış oluyorum :) hesaplatırken makina baya kastı kolay bi hesap diilmiş

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
ve bu tarz bir yorumla forumdaki ilk -rep'imi almaya mazhar oluyorsun.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Yorumlari PM atalim, odevleri foruma. Su forumda birileri birseylerle ilgileniyor, bir tartisma ortami olsun, iki ilim irfan ogrenelim diyen yok, bunu savununca kendini begenmis ukala oluyorsun, ama cidden bu boyle. Bu zihniyetle gideceginiz yer belli.

U

uzaymerkezicom

Misafir
angelo diğer yorumlardan esas öğreneceğim bilgiyi de kaybettim ayrıca sana teşekkür mesajını da atamadım.

Taklitçi zihniyetimi kastediyorsun? Veya hangi zihniyet tam anlayamadım ama.
Veya kim nereye gidiyor belli değil ama şahsen ayıp lanacak bişi göremiyorum.

Mükemmel sayı konusunda yardım istedim ben oturayımda aynen kodu yazsın birileri demedim kimseye. :)))

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Iki tane dongu ve bir fonksiyon kullanilacak, bunun yardim neresinde, bunu istiyorsan oturup yazacaksin, yardim edilecek bir yeri yok. Eger birisi yardim etmisse de, odevimi yaptirdim tarzi cumleleler kullanmayacaksin, bi de ustune ustluk -rep vermek gibi sacma sapan hareketlere girismissin, ne ise yarayacagini bilmiyorum verdigin seyin. Sahsen ayiplanacak birsey gorememene sasirmadim cunku gorecek olsan zaten yapmazsin. Git biraz kitap oku, odevlerini yapmaya filan calis.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5