İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

php küçük bir soru

ReferXchange

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Umarım kısa sorumu cevaplayan bir çıkar:

istediğim şey bir php kodu, aşağıdaki gibi bir url ye girildiğinde istediğim değişkenin eşitlendiği değer ne ise ona eşitleyecek ve o değişkeni (veritabanına falan atmadan) aynı sayfada kullanarak bir şeyler yaptıracağım.

http://www.domain.com/deneme.php.........x=degisken
bu deneme.php nin sonunda işte her ne gelecekse nasıl formüle ediliyor ise. degisken dediğim şeye ne girilirse deneme.php nin içerisindeki işlemlerde x'i degisken olarak girilen karaktere eşitleyecek. sonra da misal sayfanın çıktısı şu olacak:

"degisken"

sanırım zor bir şey değil ama anlamıyorum ki :)

phpci bi arkadaş buradan ya da özelden bilgi verirse çok memnun olurum.

saygılar

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
URL'de verilen degisken $_GET dizisine aktarilir. $_GET[x] gibi onu kullanirsin, sorunu tam anlamadim, MSN'den ya da ozelden yardim edebilirim anlarsam.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Angelo nun dedigi sekilde.
Asagida ornek bir kod yazdim, denemedim...

PHP:
<?
// deneme.php

$x = "";
if(!empty($_GET['x'])) {
$x = $_GET['x'];
}

echo "x = $x";

?>

S

Skeleton

Misafir
Eğer php.ini içerisinde register_globals = On olarak işaretlenmiş ise $_GET['degisken_ismi'] yerine sadece $degisken_ismi kullanabilirsin. Ancak bu pek tavsiye edilen bir yol değildir :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5