İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Php-Nuke Sorunlarınız (Soru-Cevap Şeklinde)

Neb

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar,
Umarım iyisinizdir :) Php-Nuke ile ilgili problemlerimizi soru cevap şekilinde birbirimize sorabileceğimiz bir safya açmak istedim..

Umarım birbirimize sorunlarımızın çözümü konusunda yardımcı olabiliriz. Konuyu sabitliyorum..

Herkese iyi çalışmalar dilerim (;

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
62
PHP-Nuke u çok önceleri kullanmıştım.
Ancak sürekli güvenlik açıkları ortaya çıktığı için tavsiye edilmemeye başlandı ve kullanmayı bıraktım.
Bu 2-3 sene önceydi.
Şimdi PHP-Nuke ne kadar güvenilir durumda?

raptor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
config.php ve admin.php dosyalarının isimlerini değiştirince baya güvenlik sağlanıyor admine birde extra şifre koyunca panele giremiyolar. forums bölümümnün admininide chmod 666 olarak değiştirince baya güvenli oluyor sanırım. bir iki editleme daha var sorunsuz kullanıyorum şimdilik.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
62
Peki php-nuke yazılımcıları neden bu açıkları kapatmıyorlar?

Neb

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Peki php-nuke yazılımcıları neden bu açıkları kapatmıyorlar?

Kapatamıyorlar mı, kapatmak istemiyorlar mı?

Dikkat edersek sürekli bir üst versiyonda bir başka açığı kapatıyorlar, yada başka bir açığı düzenliyorlar.. Kısa süreler içinde sürekli üst versiyon PN (PhpNuke) ler çıkıyor 12$ a satıyorlar bir versiyonu..

Şu anda 8.1 mevcut, gelecek zamanda 8.2 çıkar..

8.1 in tanıtım sayfasında geçenleri size aynı şekilde yansıtıyorum.

PHP-Nuke: Advanced Content Management System
============================================

August 2007: Version 8.1
========================
- Settings administration module has been 100% re-writted and totaly changed and reorganized
- Added feature to let administrators choice if users can change themes or not (Administration -> Settings -> Themes)
- Added feature to select the display of the referers list in abridged or unabridged modes
- Graphic Security Check configuration is now in Administration -> Preferences -> General section (removed from config.php)
- WYSIWYG Editor configuration is now in Administration -> Preferences -> General section (removed from config.php)
- Configuration of $display_errors to show PHP error messages is now in Administration -> Preferences -> General section (removed from config.php)
- Fixed a bug on Topics module that didn't show the right content after click on "more" link and news category link (Thanks to Michael Judah from http://ComPilots.com)
- Fixed a bug in user edit function when admin try to change user's avatar (Thanks to l4wy3r)
- Added variables filter check in banners administration (Thanks to Omid [email protected])
- Added variables filter check in modules administration (Thanks to Omid [email protected])
- Added variables filter check in Reviews module (Thanks to Omid [email protected])
- Added variables filter check in Web Links module (Thanks to Omid [email protected])
- Added AutoThemes module (free GPL edition) from http://www.spidean.com to install and control Auto Themes
- Fixed potential SQL injection in referers system
- Fixed user avatar image information when administrator creates a new user
- Fixed little bugs and reorganized DelQuotes() function in mainfile.php (Thanks to Aurican)
- Added some extra checks in mainfile.php needed by Forums (BBtoNuke) module (Thanks to chatserv from http://nukeresources.com)
- Fixed some minor security issues in mainfile.php (Thanks to chatserv from http://nukeresources.com)
- Fixed lot of minor bugs in several modules (Thanks to chatserv from http://nukeresources.com)
- Added BBtoNuke version 2.0.21 (Thanks to chatserv from http://nukeresources.com)
- Fixed the anti-flood function to prevent the "too many page loads" error in the Forums administration and
to prevent also some search engine to index the error message.

Aslında mevzu birazda Antivirus firmalarının bir sonraki yazılımını pazarlamasına benziyor, mevzu aynı..

12$ için yapılır mı derseniz?

1. si 12$ için değil bir sistemin sürerliliği için böyle yapılıyor diye düşünüyorum.
2. Yurt dışında sistemler çıktığı zaman satın alınıyor, hele ki iyinet daha iyi bilir Paypal'in en cok kullanildigi Amerikada web işi yapanlar için 12$ büyük bir mebla değil, satın alabiliyorlar..

Konuya başka bir boyut kazandırırsak, yada Türkiye PN kullanıcıları açısından ele alırsak, Türkiyede acemi webmaster yada web işine yeni başlamış web tasarımcıları tarafından cok kullanılan bir sistem ama ne yazıkki kodlama ve düzenleme bilgisi olmadığı için bu yeni arkadaşların açıklardan çok rahatlıkla darbe alabiliyorlar..

Günümüz Türkiye'sinde en büyük PN sitesi diye anılan netopsiyon.com 'un yardım forumlarına bakarsak kullanıcıların %90 ın acemi, site yönetim kadrosunun %60 'ının aslında düzenleme ve açık kapatma bilgisinin zayıf olduğunu söyleyebilirim..

Buna nasıl kanaat getirdiğimi sorarsanız, PN 6.5 'ten itibaren Nuke kullanmaktayım gözlemlerim bu şekilde.. Ama şunu söyleyebilirim PN ile istenildiği zaman çok tatlı tasarımlar çıkartmakta mümkün..

Soru ve düşüncelerini beklemekteyiz.. iyi çalışmalar dilerim :)

Neb

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Neb hocam boyle bi sayfa açtığınız için öncelikle teşekkürler sorum şu:

nuke ile bir site kurdum ama Her sayfanın titlesi aynı bunu değiştirmek mümkün mü?
örneğin bi sayfada bir script var ama title onunla alakalı değil bunu değişmenin yolu nedir.
şimdiden teşekkürler.

Mevzuyu biraz daha açar mısın URL vererek yardımcı olabilirsek mutlu oluruz..
Modüllerin titlelari degistirilebiliyor, Content (içerikler) de kendi konu başlığından title alıyor..

Dedigim gibi, biraz daha detaylı bilgi verir misiniz?

Neb

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hocam misal benim site www.mirc34.net ve titlesi:
<title>Mirc34.Net mirc türkçe mirc indir mirc yükle türkçe mirc indir </title>

bi alt sayfamda içinde addonların bulunduğu bir sayfa adresi:
http://mirc34.net/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=1

bunun titleside aynı bunun titlesini nasıl değiştirebilirim

Download modulunu NSN Download olarak değiştirirsen yararlı olacaktır, otomatik olarak değişecektir, Download program ismine göre..

Bunları yaptıktan sonra tekrar sonuçlarını yazarsan sevinirim, iyi calismalar.

Neb

Z

Zion

Misafir
Bu sistemin artık pek kullanılmamasının asıl sebebi güvenlik değil, zira güvenlik bir şekilde sağlanabiliyor. Sadece db'deki tablo isimlerini ve sitedeki admin yolunu değiştirmek bile bunun için yeterli. (tablo isimlerini değiştirmeyi sağlayan script de vardı hatta)

Ama bu CMS bu kadar popüler olmayı haketmeyecek kadar hantal. 5.5 sürümünden 7.4 sürümüne kadar kullanmış olan birisi olarak söyleyebilirim ki eğer yeni başlıyorsanız Php Nuke ile başlamak hayatınızın hatası olacaktır. Ha belki ben bıraktıktan sonra bunlar düzeltilmiştir onu bilemem.

Neb

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
/public_html/modules/Downloads

bölümünde index.php den mi diye düşünüyorum :)

if ($ptitle=="$title") $title=$title;

burda bi değişiklik mi yapmam lazım yoksa direm sitem.com/admin.php'den mi gitceğim yolu bulamadım bunu çözersem sitem için iyi bi performans artışı olcak :) Neb hocam bi ara bakarsan sevinirim

Hayır hayır hayır :) Yanlis anlasildim..

http://www.nukeresources.com/download-search-nsn.html

Bu web sayfasına üye ol ilk önce, sonra bu sayfadaki..

NSN Downloads 550

Modülünü sitene kur, önceki Downloads klasörünü silme, düzenleyerek ismini Downloads_Eski gibi birşey yap ki problem yaşarsan yedeklemiş olasın..

Kurduktan sonra ekleyeceğin her dosya o sayfanin title'si olacak, yani o sayfaya girdiklerinde o dosyanın açıklaması ve güvenlik kodu olacak..

Çok yararlı, güvenli ve güzel bir Downloads bölümüdür.

Eğer bu siteden indiremezsen Türk PN sitelerinden NSN modülleri arasında bulabilirsin..

Dene bakalım, sonuçlarını bizimle paylaş, iyi çalışmalar

Neb

Edit: Dosyayı eklentiye ekledim.. Burdan da indirilebilir.
Iyi calismalar

Neb

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5