İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

php soru - register_globals - $_GET[] $_POST[] önemi

hakimi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aslında daha çok serverla alakalı bir durum. şimdi bazen serverlarda $_GET veya $_POST olarak gönderiyi almadan direk gönderilen adi=ahmet ise
$adi = $_GET['adi'];
yapacağımıza
sade $adi yazarak kullanabiliyoruz ama bu her yerde olmuyor nasıl bir ayar gerektiriyor yada neden???

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
register_globals = ON gerektiriyor
PHP 6 ile birlikte bu direktif tamamen kaldırıldı, dolayısıyla yapılamıyor.
Yapılması da zaten gereksiz ve açık oluşturabilecek bir direktif idi.

Alternatif olarak extract($_POST); kullanılabilir. Ancak kullanıcıdan gelen her türlü veri, POST-GET-COOKIE mutlaka filtreden geçirilmeli.

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
Tavsiye etmem, manuel olarak get postu almanı öneririm.
Örnek vereyim başka bir sayfayı mevcut sayfana include ediyorsun ve sabit bir değeri her yerde kullanıyorsun ama adamın biri browsera blabla.php?sabit=selim61 yazarsa artık sabit değerin o sayfada selim61 olucak.... Bu basit örneği, bunun yanında hazır betikler kullanıyorsan Remote File Inclusion ile shell scriptleri yemen kaçınılmaz

hakimi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben kullanmıyorum zaten birisini sistemini editledim de sistem tamamen değiken atanmadan kurulmuş. tek tek her şeyi düzeltmem gerekti o ndenle sormuştum.
Açıklamalar için teşekkürler.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Konunun diğer üyelerimiz için daha açıklayıcı olabilmesi adına konunun başlığını değiştirdim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5