İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

php sürüm yükseltmede sorun ! YARDIM

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Merhaba arkadaşlar;

Bu sıralar benden bu tarz sorunlar ilgili çok konu açılacak. Çünkü artık sunucu olayına geçmiş bulunmaktayım. Bilgim sıfır. Çok yazı okumaya çalışıyorum. Ama aklım çok karıştı...

neyse konuya geçelim...

PHP sürüm yükseltme işlemi yapim dedim. Yaptım. Yükseldi ama

php -v dediğimde

PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/usr/lib/php4/dbase.so' - /usr/lib/php4/dbase.so: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0
PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/usr/lib/php4/dom.so' - /usr/lib/php4/dom.so: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0
PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/usr/lib/php4/gd.so' - /usr/lib/php4/gd.so: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0
PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/usr/lib/php4/imap.so' - /usr/lib/php4/imap.so: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0
PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/usr/lib/php4/json.so' - /usr/lib/php4/json.so: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0
PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/usr/lib/php4/mbstring.so' - /usr/lib/php4/mbstring.so: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0
PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/usr/lib/php4/mysql.so' - /usr/lib/php4/mysql.so: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0
PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/usr/lib/php4/mysqli.so' - /usr/lib/php4/mysqli.so: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0
PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/usr/lib/php4/pdo.so' - /usr/lib/php4/pdo.so: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0
PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/usr/lib/php4/pdo_mysql.so' - /usr/lib/php4/pdo_mysql.so: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0
PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/usr/lib/php4/pdo_sqlite.so' - /usr/lib/php4/pdo_sqlite.so: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0
PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/usr/lib/php4/xmlreader.so' - /usr/lib/php4/xmlreader.so: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0
PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/usr/lib/php4/xmlwriter.so' - /usr/lib/php4/xmlwriter.so: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0
PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/usr/lib/php4/xsl.so' - /usr/lib/php4/xsl.so: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0
PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/usr/lib/php4/zip.so' - /usr/lib/php4/zip.so: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0
PHP 5.2.5 (cli) (built: Jan 19 2008 10:08:24)
Copyright (c) 1997-2007 The PHP Group
Zend Engine v2.2.0, Copyright (c) 1998-2007 Zend Technologies

Hataları ile karşılaştım. Ne yapmam gerekli...

kutver

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
anladığım kadarıyla php.ini dosyasını değiştirmemişsin ondan kaynaklı görünüyor.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Valla ben bişi yapmadım :D

wget -q -O - http://www.atomicorp.com/installers/atomic.sh |sh
yum install php-xml php-pdo
yum install php-pear
mv /etc/php.ini.rpmnew /etc/php.ini

aynen bu yönregelri uyguladım. Onun dışında bir işlem de bulunmadım...

peki ne yapmam lazım

Edit:

Şimdi baktımda etc içinde php.ini ve php.ini.rpmnew dosyaları duruyor...ve içlerinde yukarıdaki hatalarda yer alan dbase.so vs... ile ilgili bir yazı bulunmamakta...

Aynı zamanda usr/lib/php4 ün içide boş

kutver

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
php.ini ve php.ini.rpmnew

bunla bunun yerini değiştirmen gerekli :)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
kutver teşekkür ederim...

Sorun çözüldü galiba...

kutever arkadaşımızı dediğni yaptım ve

"php.ini" ile "php.ini.rpmnew" içeriğini birbirleriyle değiştirdim.

ve php -v dediğimde

PHP 5.2.5 (cli) (built: Jan 19 2008 10:08:24)
Copyright (c) 1997-2007 The PHP Group
Zend Engine v2.2.0, Copyright (c) 1998-2007 Zend Technologies

Çıkıyor...

teşekkür ederim...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5