İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Php uyelik sistemi yapmanin mantigi nedir?

D

Derebeyi

Misafir
Arama yaptim ama bu konuya raslayamadim sorum şu;

Siteme uyelik sistemi kurmak istiyorum. Tam olarak mantigini cozemedim herhangi ornek kaynak yada dusunce veya ornek kod verirseniz sevinirim :)

Simdiden tesekkurler...

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Bu coook genel olacak ama, genel mantik:
Uyeler diye bir tablo olusturacasin (tercihen MySQL de)
Uye kaydini yaptiraack form hazirlayacaksin.
Uyeler kayit olunca kullanici adi ve sifre ile sitene girebilecekler.
Uyeleri SESSION ve COOKIE ler ile takip edebilirsin.

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Ayrı bir konu açmak istemedim,

Bazı sitelere erişimde kullanıcı adı ve parola alanı .htaccess ve .htpasswd tarafından sağlanan bilgilerle (Tam adının ne olduğunu bilmiyorum, sanırım bir Apachede var dediğim "şey") oluyor. Tamam ilk aşamayı anladık diyelim, htpasswd (veya htpassword) den okuyor parolayı, peki bunu php bir siteye nasıl entegre ediyoruz?

Örn. site forum.iyinet.com/testapache - giriş kısmı korunmakta. Kullanıcı adımı ve parolamı yazdım. Giriş yaptıktan sonra Hoşgeldiniz sn. <Soyadım> gibi bir ibare çıkıyor. Burada kullanıcı adına bağlı olarak soyadımı Sql tablosundan çekiyor.

Bu htaccess alanı sanırım, artık ne ise, böyle bir uygulamayı nasıl yapabilirim?

Kullanıcı adı ve Parolasını girecek siteye, ben de "php" ile bu verileri kontrol ettireceğim, ama nasıl veya nereden?

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
Evet bu banada lazım küçük bir örnekle açıkalayabilirmisiniz. Nasıl yazdırıcaz nasıl okutucaz. Mesela bir sayfadan üye gişiri yapıp diğer sayfada nasıl otomatik tanındığını açıklayan basit bi örnek olursa çok seviniriz.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
PHP ile cookie kullanimi

Kod:
<?
#Cookie adını cerez olarak belirleyelim
if (!$_COOKIE['cerez']) { // Eğer çerez tanımlanmamışsa.
  $cerez = "Buraya bir bilgi post edin yada databaseden cektirin.";
  setcookie("cerez",$cerez, time() +XXsaniye); // Bu satirda ilgili site hakkinda bilgisayara cerez adinda XX sureligine bir cookie tanimlamis olduk.
}
  else { echo $_COOKIE['cerez']; // eger tanimlanmissa cerezi goster
}
?>

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben bile yaptım kolay, fakat Session bilgilerini Firefox okuyor, IE okumuyor delirmek üzereyim :) (Güvenlik ayarlarını kapattım ie'nin)

pCoX

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben bile yaptım kolay, fakat Session bilgilerini Firefox okuyor, IE okumuyor delirmek üzereyim :) (Güvenlik ayarlarını kapattım ie'nin)

Dizin belirterek denermisiniz ?. Aşağıdaki kodu uygulayın, sorununuz düzelebilir.

Kod:
<?php

ob_start();
session_start();

setcookie(username, $username, time()+3600, "/");

?>

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5