İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Php yi nasıl ögrendiniz?

Hobichat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
s.a. arkadaşlar
php yeni başlayanlardanım ve merak etdiğim konu php bilen arkadaşların php yi nası ögrendikleri.
farklı bir arkadaşlar şöle bi mesaj aldım örnek verecek olursak
Kod:
bende php yi öğrenmek için şu aşamaları yaptım:
1 - internetten hakkı öcalın e-kitabını indirdim.
2 - Seçkin Yayıancılıkta php ve MySQL kitabını aldım (Özgür Çaycı)
3 - İleri Düzey >> Luke Welling & Laura Thomson > Alfa Yayıncılık
ama bunları öğrenmeden önce html ve javascriptia zaten biliyordum.

sizlerin yorumları ,eminim php yeni başlayanlara bir yol çizmelerine imkan tanıyacaktır bende merak ediyorum acaba yanlış yoldamıyım diye bazen düşünüyorum onun için böle bir konu açım ve sizlerin fikirlerini almak isdedim.
konuya ilği gösterim pm atan arkadaşlara saygılar sunarım.

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
Bundan 5 yıl önce asistan hocamızın blogu vardı kendisi yazmıştı.(O zamanlar bi ferruhmavituna nın blogu vardı.)Ben Kendim v1.0.İndirdim bi deniyeyim dedim.Orda başıma belayı aldım.Scripti çalıştırmak için php destekli web serverda kurmalıydım bilgisayara.IIS ye isapi modulu olarak php yi 3-4 günde ekledim :D mysql o kadar fazla sürmedi.
Sonra baktım sağını solunu düzelteyim dedim bu nedir şu nedir o nedir derken phpnuke de bi site yaptım kendi modullerimi yazdım, adsense aldım, paranın yüzü sıcakya :) Sitelere devam fakat nukeyi orda bıraktım sürekli hekleniyordu.
Kitapla öğrenilseydi çevremdeki arkaşlarım öğrenirdi hepsinde en az 2 php kitabı var ama her defasında diyorum; google.com ve php.net hiçbir kitap onlar kadar açıklayıcı ve tatmin edici olamaz.
C bilen adama php çok basit gelir.

Hobichat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
tşkler selim hocam google gerçekden muthis bir bilgi kaynagı yorumlar için tşk ediyoruz. aydınlatıcı oldu başka yorum bekliyoruz.

damAster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
PHP yi öğrenmek için bol bol pratik yapmanız gerek. Direk kitabı okuyup robot gibi uygulayarak öğrenemiyosanız, bişeyler peşine düşün. Yani önce bi karar verin. Mesela üyelik sistemi yapayim gibi. Bu konu üzerine araştırın. Zaten en başta bi mysql veritabanına ihtiyacın olduğunu öğrenirsin. Daha sonra php ile mysql i nasıl kullanacağını anlatan biçok örnek var. onları kurcalayıp en temel 3 5 fonksiyonun ne ve nasıl olduğunu öğrenirsin. Böyle yapa yapa bakmışın kafanda uygulama yapabilecek seviyede bişeyler birikmiş. Bu yoluda tekrarlarsan hazinendeki bilgiler artacaktır. Böylece yeni uygulamalara geçerken tecrübelerinde sana yol gösterecektir.

benden bukadar benim yolum bu oldu. :)

Hobichat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
tşkler damaster şuan robot gibi okuyoruz :) dediklerini uygulamaya çalışıcam saol

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
php.net'deki manuel işi çözer. Başka birşeye gerek yok. Temel internet ve html alt yapısı gerekli tabi. Çok büyük bir cambazlık yok php'de, mysql_query, mysql_fetch_array, for, while, if bunları bilen piyasadaki bir çok siteyi yapar zaten :) Problem şu ki düşünmeyi ve manuele bakmayı sevmiyoruz biz. Hemen bir yerlere gidip hazır cevap peşindeyiz. Bilgisayar nasıl çalışır onu anlamak, ona tutkuyla bakmaktır programlamanın özü, durup dururken ya şunu nasıl yaparım acaba mümkün mü deyip, ondan sonra bir süre kadar yok yok mümkün değildir dedikten sonra, mümkün olduğunu görmek sevindirik olmak filandır, yoksa gerisi yalan:)

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tüm bunlara ek olarak
bir hefet belirleyip "şu proje bitmeli" cümlesi ile çalışmaya başlamalısınız
bittiginde sizde çok şaşıracaksınız :)

adre_nalin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Pusula yayıncılıkın kitabı var.
ileri düzey bir kitap değil ama başlangıç ve orta düzey için en iyisi diyebilirim.

KaRaKTeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
şu özgür çaycı'nın kitabı elinde olan varsa benimle irtibata geçebilirmi :(

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
öğrendiklerinizi uygulamanız lazım. isterseniz size bir proje sıralaması veriyim, bunları sırasıyla teker teker yapın. yaparak öğreneceksiniz, bilmedikleriniz gerek oldukça öğreneceksiniz...

1- hesap makinesi (dört işlem)
2- veritabanı bağlantılı sayaç
3- email göndermek (mail fonksiyonu ile)
4- ziyaretçi defteri (yönetim panelli)
5- basit bir download scripti (yeni dosyalar yönetim bölümünden onaylı şekilde)

bu 5'ini yaptıktan sonra artık temel olarak php ye hakimsiniz demektir.

zamanla yeni projeler yapmak istedikçe o projeyi yapmak için bilgi eksikliğiniz olacak çok doğal olarak. ve o işi yapabilmek için eksiklerinizi araştırıp öğreneceksiniz. bu şekilde zamanla herşey o turacaktır.

bana göre yapılacak en büyük hata bir kitap alıp baştan sona okumak. php tarih dersi değildir ezbere olmaz, uygulama lazım. teker teker, adım adım, ihtiyaçlara göre ilerlerseniz çok daha sağlıklı olur sizin için.

Hobichat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
gerçekden çok ğüzel fikirler geldi raylar yerine oturmaya başladı diyebilirim yorumlar için tşk ederim arkadaşlar. :)

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
PHP yi nasil ogrendim?

Once ufak ufak hazir kodlari inceledim.
Bu kodlari calistirmak icin PHP+Apache+MySQL uclusunun kurulu olmasinin gerekliligini ve onemini anladim.
Sonra yeri geldikce php.net sitesindeki konutlarin altindaki ornekleri inceledim, cok guzel yorumlar ve ornekler mevcut orada.
Sonra deneme yanilma ile kendi programlarimi yazdim.
Sonra baskalarinin yazdigi programlari inceledim, bu sayede kodlama kalitesi nedir onu ogrendim.

FERDIKUCUK

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bende ilk once iyinet deki gibi ama o zamanlar Cafede Calisirdim.. gece 12 de cafeyi kapattıkdan Sonra Calisirdim saat 3:30 a kadar Ama Sonra kodlari Falan ogrendik ama pratik Yok vs.vs Yok
Sonra Hakikat Hocamla Tanistik Allah Razı olsun Suan Varsak Onun Eseriyiz ... Hakkını Helal Etsin insallah

Hobichat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
yorumlar için tşk ederiz. eminim php yeni başlayanlara en hızlı şekilde php ögrenmeleri için iyi bir yol olucak bu yorumlar.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5