İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

PHP4.x üzerinde php5 gerektiren yazılım çalıştırma

BrUnO

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Geçtiğimiz günlerde magento adından bir açık kaynak kodlu ticaret yazılımını kurcalamaya başladım. Kurulum sırasında sunucumdaki php sürümünden kaynaklanan bir problem yaşadım. Benim sunucumda PHP 4 sürümü vardı. Tam olarak serinin hangi sürümü olduğunu hatırlamıyorum. Magentoyu kurmak istediğimde PHP sürümünün en az 5 olması gerektiğini yazan bir uyarı aldım ve kurulumda ilerleyemedim. Henüz eski yazılımlardan kimileri php5 te bazı problemler çıkarabiliyor. Bu yüzden sürüm yükseltmek isetmemiştim ve ufak bir araştırma yaptım ve öğrendiğim bu bilgiyi site sahibi arkadaşlarımın işine yarayabilir diye blogumda paylaşmıştım.

Öncelikle PHP4 yer alan bir sunucuda PHP5 çalıştırablimek için gerekli olan şeyleri sayayım

Sunucunun işletim sisteminin linux olması gerekiyor.
Sunucuda apache ile beraber CGI desteği bulunmalı
.htaccess dosyalarını çalıştırabiliyor olmalısınız (file info override control)
hesabınızda bulunan /cgi-bin dizini yazılabilir olmalı
bir de ftp erişimi (malum :)

Tüm bunlar var ise sıra geldi host hesabımıza php5 desteği eklemeye. Bunun için önce buradan php5 kullanabilmek için derlenmiş cgi kütüphanesini bilgisayarımıza indiriyoruz. Daha sonra ftp ile sunucumuzdaki /cgi-bin dizini içine bunu yerleştiriyoruz. Sunucumuzda gerekli dizinin içine kütüphanemizi koyduktan sonra bu dosyanın yetkilendirmesini chmod:755 olarak ayarlıyoruz. Eğer bunu yapmazsanız “Internal Server Error” diyen bir hata ile karşılaşabilirsiniz

Şimdi kütüphanemiz ile işimiz bitti, sıra geldi .htaccess dosyamızda ufak bir düzenleme yapmaya. Aşağıdaki iki kodu .htaccess dosyasının içine ekliyoruz ve bunu da kaydediyoruz.

Action php5-cgi /cgi-bin/php5-cgi
AddHandler php5-cgi .php

Artık host hesabınızda php5 desteğiniz var ve php 5 gerektiren yazılımları çalıştırabilirsiniz

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5