İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Phpbb forumum işlemci kotasını aşıyormuş :(

saka

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Merhaba,
phpbb ile yaptığım www.notebook.gen.tr adresli bir forumum var. Son bir iki akşamdır cpu kotasını geçtiğim gerekçesi ile siteme ulaşım anlık olarak kesiliyor.
Aşağıdaki bilgilerdeki bir sitenin bu kadar işlemci kullanması normal midir?
Düzeltmek için veritabanında yapılacak birşey var mıdır?

Sitemin günlük ziyaretçi sayısının her ay ortalama %20 arttığını göz önüne alarak bana ne önerebilirsiniz?

Veritabanı: mysql
Veritabanı boyutu: Serverdaki 10 mb.
Toplam ileti: 2201
Toplam konu: 353
Toplam üye: 894
Online ziyaretçi: en fazla 43, normalde 25 civarı
Hosting firması: hostmonster.com
Hosting paketi: Standart linux

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
çok ilginç, ancak paylaşımlı host olduğunu unutmamak lazım.. senin sitenin %10 cpu yemesi bile onlar için kabul edilemez bir durum olabilir.

Yinede forumun üzerine optimizasyon yapmak istersen, phpbb için kurduğun eklentiler, site üzerinde çalışan medya dosyaları, veritabanı modifikasyonları, v.b kaldırmanı önerebilirim.

Her eklenti, modifikasyon servera ekstra yük bindirir. Birde sayfaların için rewrite rule'ları kullanıyorsun gördüğüm kadarıyla, bu da yüksek oranda servera yük bindirir.

Zaten forum başlı başına işkence, herşeyiyle veritabanını kullanarak çalıştıkları için server üzerinde yeteri kadar kaynak olmalı ki sorunsuz çalışabilsin, forumlar için vps yada dedicated tercih etmen gerekir sorunsuz projeni yürütebilmen için.

Alexis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
İhtimal az da olsa portaldan kaynaklanabilir, daha önce de yakusha3 suspend etmişti benim sunucu.

Bu gibi durumlarda sistem yöneticisinden işlemciye yük bindiren sorgumu ve sayfamı loglardan bulmasını rica ederim.

Paylaşımlı host olabilir ama bir sunucuya da binlerce site koyuyorlar ve hiç yük bindirmenizi istemezler.

saka

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
rawlogları şu şu yollardan indirebilirsiniz yazmışlar hosting firmasının sss sinde. orada bir ipucu bulabilir miyim?
Hostun parasını peşin ödemiştim doğal olarak. Sizce değiitirmek gerekli mi?

HostAnadolu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SQL boyutu 300mb + olan phpbb site var serverimde , CPU kullanımı %8i geçmiyor. Eklentilerinde bir sorun olabilir mi?

saka

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Cpu kotam hk şunları söylediler.
mdocea [17:45]: Right now you get 20% CPU for 30seconds per minute.
[17:45]: Hight CPU would give you 40% CPU for 90seconds /minute.

İkinci seçenek için ayda 20 usd ödemek gerekiyormuş.

birde mysql_slow_queries ve cpu_exceeded_logs isimli iki klasöre bakmamı istediler. Buradaki bilgiler yardımcı olabilirmiş.

Bilgileri buldum ama bu bilgilerle ne yapacağımı bulamadım.

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
Cpu kotam hk şunları söylediler.

İkinci seçenek için ayda 20 usd ödemek gerekiyormuş.

birde mysql_slow_queries ve cpu_exceeded_logs isimli iki klasöre bakmamı istediler. Buradaki bilgiler yardımcı olabilirmiş.

Bilgileri buldum ama bu bilgilerle ne yapacağımı bulamadım.

demek istedikleri mysql_slow_queries kısmına bakman ve işlemcinin yükünü artıracak olası sorguları tespit etmek ve bunları optimize etmek (mümkünse kod modifiyesi ile).

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Sql boyutu önemli değil. Aynı anda online ziyaretçi sayın 25-30 kişiyse ortalama bir shared hostingde barınabilirsin. Ama maksimum 40 üstü dediğin saatlerde suspend ederler. 40 - 50 tane gerçek online üye forumdaysa hepsi mesaj yazıyor, okuyor, forumda geziyorsa sitenin CPU kullanımı çifr çekirdek işlemci değilse makina yüksek olacaktır.

saka

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Durum aynen dediğin gibi :)
Aynı anda online ziyaretçi sayısı günün en ölü saatlerinde bile 20 civarında. Öğlen ve akşam saatşerinde 40 ları buluyor.

Adamlar ikinci bir teklif yapmıştı.

Hight CPU would give you 40% CPU for 90seconds /minute.

Bu teklif için ayda 15 usd daha fazla vermeye değer mi?

Şu andaki durumum şu
20% CPU for 30seconds per minute.

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
35$ başlayan güvenilir vpsler var, az biraz debian yada herhangi bir linux türevi bir işletim sistemi bilgin varsa düşünebilirsin vps'ları. Yoksa tavsiyem şuanki kullandığın paylaşımlı hosting ile devam etmen, sanırım 2'nci seçenek kaçınılmaz gibi senin durumunda.

saka

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
vps nin ne olduğunu bile birazcık araştırmadan bilemem desem anlarsınız sanırım durumumu :(

Peki diyelimki ikinci seçeneğe geçtim. Daha sonra ne zaman bu durumları tekrar yaşamaya başlarım. Sizce kaç online ziyaretçiyi kaldırır ikinci seçenek?

Birde siteye girdiniz mi? Hızı düşük mü acaba

saka

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Yorum yapabilecek tecrübeli arkadaşlar yardımlarınızı esirgemeyiniz lütfen.

esq

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SEO eklentisi yüzünden o kadar kasılma yapıyor. SEO modunu forumunuzdan kaldırıp deneyin. Ayrıca phpBB3 hala final sürümünde değil, dolayısıyla bir çok query açıkları olabilecektir. Fakat sunucuyu özellikle de apacheyi en çok yoran SEO eklentisidir. O eklentiyi silip deneyin farkı göreceksiniz. Silmem derseniz kendiniz için daha hızlı işlemcili bir makina almanız gerekir.

saka

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
o eklentiyi sildiğimde google ın yeni adresleri indexlemesi ne kadar sürer acaba?
Hit kaybı yaşarmıyız.

esq

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Eğer forumunuz session id alıyorsa (www.siteadresi.com/index.php?asdf453627ahs5dh gibi bu sondaki sayılara session id denir.) o zaman arama motorlarının indekslemesi çok zor olacaktır. Fakat phpBB3'te arama motorları için geliştirilmiş olan sistem sayesinde, arama motorları sitenize girdiğinde session id'leri görmeyecek aynı zamanda bir kayıtlı kullanıcı gibi görünecek ve tüm sayfalarınızı tarayacaktır. Tahminime göre eski sayfalarınızı silene kadar yeni sayfalarınızı tarar google.

saka

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
eğer siteye bir host sponsoru bulamazsam mecburen sileceğim. Teşekkürler.

orhanorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
saka kardeşim sıradan bir cevap olacak ama, kurduğun modları bir gözden geçir, gereksizleri kaldır.Hatta sana önerim baştan kur forumu, şuanki bilgileride import et yeni kurduğuna , gereksiz olan herşeyden kaç. Daha üye sayın 800, mesaj sayın 2200 sorun olmamalı. Seo eklentisinin fazla işlemci yoracağını söylemiş arkadaş. Beni yanlış anlamasın, ama seo suz siteyi ne yapacağız. Bizler siteyi niye açıyoruz, ziyaret edilsin diye öyle değilmi. Hosting konusundada şunu söyleyim senin siten için aylık 15 ytl kafi. Uzun bir süre götürür. Ne zaman online sayın 100 üzeri olur o zaman sana iyi bir vps lazım. 1 gb ram li olsun. dual makinelerden alırsın. cyberturkün verdiği değerler doğrudur. kolay gelsin

düzeltme: saka kardeşim hakkını helal et mesajı attığın tarihte 800 üyen varmış, ama şimdi baktım 19 bin üyen olmuş maşallah çok hızlı ilerlemişin.Yanlız üye sayına göre online sayın çok az, katılımı sağlayacak birşeyler yapmalısın..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5