İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

PHPde require ile çağırılan dosyalarda türkçe karakter problemi, nasıl çözeriz

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Gelen isteklere göre çeşitli alt sayfaları "require" komutu ile çağırıyorum. mesela

require(abc/dosya.php);

dosya.php içinde hem html tagları, hemde php kodları var. php kodları çalışıyor ancak türkçe karakterler istemciye gönderilen sayfada olmuyor. ş yerine s gönderiliyor gibi bir sorun var.

bu problemi nasıl gideririm, yardımcı olursanız sevinirim.

hdogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
require/include ile bunun bir alakasi yok gibi, baska biryerde baska bir problem var diye duusnuyorum...

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
problemi bulamadım açıkçası, çağırılan dosyanın kodları içinde Ğ Ş İ Ç gibi harfler G S I C haline dönüyor, Fiyatı yerine Fiyati çıkıyor. nasıl çözülür bu problem?

hdogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Peki "require" ile PHP icinde cagirdigin dosyayi, tarayicidan direkt cagirinca sonuc ne oluyor? Karakterler duzgun gorunuyor mu?

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
65
require ettigin dosyanin icinde karakter setini degistiren meta taglar var mi?
Veya ana programda varmi, ozellikle require ettikten sonra?

T

tartis.net

Misafir
bence sorun require ettigin doısyanın karakter setiyle alakalı
tr yaparsan sorun olmaz tek tek tr yap tüm php dosyaları
sorun kalmaz.require etmen yapmaz böyle bir hata

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
icerik.php ana dosya olmak üzere, header.php, footer.php ve dosya.php dosyalarını çağırıyorum. karakter seti ayarı sadece header.php içinde var, diğerlerinde yok. footer.php sayfaların alt kısmını oluşturacak ve orda karakter seti bilgisinin olması bana anlamsız geldi. ama çözüm bu olacaksa yapcak bişey yok demektir :)

deneyelim bakalım.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi