İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

phpmyadmin backup import karakter sorunu

sertac82

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
phpmyadminden sql backupı alırken aldığım backupta türkçe karakterler düzgün çıkmıyor. Export ederken sorunun yok latin1 ile export edince türkçe karakterler çalışıyor ancak benim sorun import ederken... Kısacası aldığım backupı text editörüyle açtığımda ıöçşğü karakterleri düngün gözükmüyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Şimdiden teşekkürler

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
dogrudan yedek aldiginda karakterler abuk subuk cikiyorsa sunucu mysql 4.1.x serisi kullaniyor ve utf-8 ayarli demektir. Haliyle dump sirasinda SET NAMES utf8 koyar.

senin yapman gereken ise export ederken karakter setini latin1 secmen, boylece karakterler duzgun cikicak. Ornek:

mysqldump --default-character-set=latin1 -u dbkullaniciismi -p dbismi > /dizin/yedek.sql

ayrica yasadigin bu sorun kafani bulandirmasin, mysql4.1 ile beraber collation ayarlari gelmesi yaratiyor bu sorunu. Yukardaki komutla yedeklerini aldigin surece sorun yok demektir.

sertac82

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
latin1 i nerde seçeceğim ki? Öyle bi seçenek göremedim ki, rica etsem bir salağa anlatır gibi anlatabilirmisin :D (cahilim sql konusunda)

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
phpmyadminde deniyorsan benim kullandigim surumde export ederken herhangi bir secenek yok latin1 secmek icin (daha yeni versionlari bilemiyorum).

eger export bolumunde karakter seti secenegi cikmiyorsa zaten yoktur.

benim yazdigim ise SSH'de yani komut satirinda girecegin dump komutu, bu daha guvenli ve temiz yedekler alir. (ozellikle 10 mb ve ustu yedeklerde mutlaka bunun kullanilmasini oneririm)

Server sahibi sen isen, my.cnf dosyandan default-character-set=latin1 olarak ayarlamalisin. (bu degisiklikten sonra mysql'i yeniden baslatman gerekir)

Eger sunucu senin degilse, tek caren server sahibi ile gorusup senin icin SSH yetkisini actirmak. Oda olmazsa yine server sahibinden senini icin otomatik bir cronjob ayarlamasini isteyebilirsin, mesela yukardaki yazdigim sekilde her aksam otomatik yedek alir senin icin /home dizinine.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5