İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

PHP'ye Giriş - Ders 1

serjey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar,
Bu dersimizde sizlerle php'ye giriş yapacağız. Php'nin ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve kullanmamız için gerekli olan programların ne olduğunu konuşacağız ve localhost kurup php'yi kullanıma hazır hâle getireceğiz.

İsterseniz PHP'nin ne olduğu hakkında kısa bir tanım yapalım. Php.net adresinde de belirtildiği gibi; PHP'nin açılımı PHP(Personal Home Page): Hypertext Preprocessor'dır. PHP, geniş bir kitle tarafından kullanılan, özellikle sanal yöreler üzerinde geliştirme için tasarlanmış HTML içine gömülebilen bir betik dilidir. PHP, sunucu tarafında çalışır. Ayrıca php'nin bir iyi özelliği de dosyanızdaki php kodlarına ziyaretçi hiçbir şekilde ulaşamaz.

PHP'yi kullanabilmek için bazı programlara ihtiyacımız var. Bunlar web sunucusu(apache), php, metin editörü ve tarayıcıdır. Tabi bunları tek bir programda toplamak daha mantıklıdır. WampServer, XAMPP, EasyPHP gibi programları kullanabilirsiniz. Ben, bugün WampServer'in kurulumunu anlatacağım.

WampServer (Windows Apache MySQL PHP Server), Windows işletim sistemi üzerine kurulabilecek PHP, Apache ve MySQL’ i içeren bir paket sunucu programıdır. Özellikle amatörler için uygun olan bu paket program, başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için oldukça idealdir.
Hosting ya da alan adı olmadan, localhostta (localde) işlem ve denemeler yapmanızı sağlar. Local’ de olduğundan halka açık değildir, siteyi sadece siz görebilirsiniz. Ayrıca program sizlere geniş dil desteği sağlar (Türkçe dahil). Apache ve PHP ayarlarınızı kolayca yapabilirsiniz. Bir de bizlere MySQL'i yönetmek için tasarlanmış olan web arayüzü phpMyAdmin'i sunar.

İsterseniz WampServer kurulumuna geçelim. İlk olarak WampServer, the web development platform on Windows - Apache, MySQL, PHP adresine gidiyoruz. Yukarıdaki menüden "Download" a tıklıyoruz. Çıkan pencerede bize en uygun olana tıklıyoruz. Bana en uygun olan "Wampserver (32 bits & PHP 5.4) 2.2E" olduğu için bunu indiriyorum. (Üzerine tıkladığınızda küçük bir pencere gelecektir. Burada "you can download it directly" yazısına tıklayıp indirebilirsiniz. Boyutu: 27.1 MB)

Ben masaüstüne "WampServerKurulum.exe" adında kaydettim. Şimdi indirdiğim kurulum dosyasını açıyorum.
Karşınıza böyle bir pencere gelecektir:
c1212.hizliresim.com/14/m/h1vk9.png

Next diyerek devam edin ve anlaşmayı kabul ettikten sonra tekrar next diyin.
d1212.hizliresim.com/14/m/h1vmy.png

Bu sefer bizden kurulumun yapılacağı dizini soruyor, c:\wamp olarak kalabilir.
Daha sonra kurulumun sonunda kısayolların oluşturulmasını istiyor musunuz diyor, istiyorsanız işaretleyebilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra "Install" butonuna tıklayarak kurulumu başlatın.
saglayici.com/blog/wp-content/uploads/2012/07/wamp7.jpg

böyle bir ekran gelecektir. Aynen bırakabilirsiniz. Böylece wampserver kurulumu bitmiştir.

İlk olarak programı başlatın ve sağ altta program ikonunun yeşil olmasını bekleyin, yeşil olduğunda artık kullanıma hazırdır. Program ikonuna sağ tıklayıp "Language" kısmından "Turkish" seçelim. Sol tık ilede bazı ayarlar yapabilir, kısayolları kullanabiliriz.

Dosyalarınızı "C:\wamp\www" klasörüne atmanız gerekmektedir. Tarayıcıda ise "h(ttp:/)/localhost/dosya.php" şeklinde çağırabiliriz. phpMyAdmin'e ise "ht(tp:/)/localhost/phpMyAdmin" şeklinde ulaşabiliriz. (parantezi silin. link ekleyemediğim için öyle yaptım!)

Evet arkadaşlar, wamp'ımızı da kurduk. Şimdi php'ye geçebiliriz.
İlk olarak "C:\wamp\www" dizininde "dosya.php" adında bir dosya oluşturalım.
Bunu metin editörümüz ile açalım [Notepad++ öneriyorum. İndirmek için: notepad-plus-plus.org/download/v6.2.3.html].

Dosyamızın içine
PHP:
<?php 
echo "ilk php dosyamız!"; 
?>
kodlarını yazalım ve tarayıcımıza h(ttp:/)/localhost/dosya.php yazıp çalıştıralım
ekranda ilk php dosyamız! yazacaktır.

Bu dersimiz bu kadar.. Dersi bitirmeden önce şunlara değinmek istiyorum.
PHP'nin;
PHP:
<? ?> 
<% %>
şeklinde kullanımları da var. Fakat ben;
PHP:
<?php ?>
şeklinde olanı öneriyorum. Bu gösterdiğim iki kullanım bazı hostlarda desteklenmediği için sorun çıkabilir.
Diğer dersimizde echo komutunu ve açıklama satırlarını göreceğiz. Sorunlarınızı yorum olarak belirtin, bildiğim kadarı ile yardımcı olurum. Kendinize iyi bakın...

Benim sitemden okumak isterseniz: serhatyuna.tk/php-ye-giris-ders-1.html

Troypc

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Tebrikler güzel bir anlatım olmuş. Türkçeye hakim ve açıklayıcı.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5