İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

piyasayı öldürmeyelim

HostAbi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyi çalışmalar..Kimseye yada kişisel olarak değil sadece hosting firmalarının iyiliğini düşünerek , aşırı indirimli fiyatlarla büyük şeyler vaad eden okadar çok hosting satıcısı görüyorumki forumda, rekabet yapacağız derken bu işi meslek olarak yapan kişilerinde önünü kestiklerinin farkında değiller sanırım..

Bilmiyorum acaba benmi yanlış düşünüyorum ama 1gb alan 30 gb trafik hakkı hosting için yıllık 15 ytl fiyat yazan kişilerin bu hizmeti zarar etmeden nasıl verdiklerini şahsen merak ettim.

Ben kendim hesabını yaptığımda Türkiye fo. alt yapılı bir dc den hizmet veriyoruz diyelim (varsayalım) dört işlemcili 4gb ram 500 gb hdd bir sunucu topladık bana geliş fiyatı sunucunun ortalama 1000 (oda bana geliş fiyatı) ytl ve 2mbit hat ile kulllandığımda elektrik parası (klima vs) aylık en az 150 ytl desek birde kontrol paneline de 50 ytl desek aylık gideri (ortalama) kdv dahil 200 ytl..
yıllık 2400 + 1000(sunucu)= 3400 ytl gideri var diyelim hadi 400'üde benden olsun 3000 ytl bir sunucunun yıllık gideri..

Firmanızın kirası, çalışan maaşı + sigortası + telefon ve fax ve elektrik giderleri + muhasebeci parası + aylık stopajlar + oda parası + fatura gideri ptt masrafı vs

Yukarıdaki ortalama gidere göre 1 gb reseller 30 gb bd yi yıllık 15 ytl ye satmak nasıl bir kazanç olur? Buna teknik desteği bu kişi nasıl verebilir? sınırsız domain + mysql (bizde de öyle yazıyor gerçi) adamın biri gelse 1 gb lik bir sql yüklese 15 ytl ye verin sunucuyu kullansın ozaman ki bir sunucuda 1000 sitemi barındırıyorlar zaten 40 tane bu paketten satsan sunucu çöplüğe döner sürekli ayılıp bayılr :)

Merak ettim eğer bir tavsiyeniz varsa bizde o yoldan gidelim :)

Bol kazançlar..

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
yukarda belirttiğiniz bir reseller pakedini ben aylık 12 $ a kullanıyorum yıllık bu fiyata bu ozelliklerde reseller verecek adamın aklına şaşarım :)

Aktifhosting

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Gerçekten çok yararlı bir konuya değinmişiniz bu tip hesabsız satış yapan firmalar geciçidir bir gün tıkanır ve herkesi mağdur ederek gider diye düşünüyorum yani müşterilerinde abartılı düşük rakamlardan uzak durması gerekiyor

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Ben açık ve net konuşuyorum üstüne alan kızar almayan zaten es geçer gider ;)

Forumda 1-2 ay önce bir konu açtım, tek bir kişi bile istediğimi karşılayamadı. Belki gözden kaçmıştır, belkide eskiden o kadar satış yapmak için konu açan diğer arkadaşlar artık foruma giremiyorlardır falan diye düşündüm. Tek tek hepsinin sitesine girip maillerini aldım. Onlarla iletişime geçmek istediğimi belirten kısa bir mail attım. Ve cevap olarak kimse dönmedi. Adamlar maillerini dahi okumuyorlar, hizmet dediğimiz anlayış bu maalesef. Onların haricinde forumdan 4-5 kişiyle çalıştım hepside fos çıktı. Buradan bir kaç arkadaşı ref verenlerle konuştum tam alacakken ref verdikleri adamların yeni hesaplar aradığını okudum demek oralarda yalan dolandı :( Bir kaç kişinin cebine ulaştım, birinin telefonu kesikti, diğeri cevap vermedi. Olmadı ofis diye verdikleri telleri aradım, biri portakalcı çıktı halde dendi, diğerinin annesi çıktı dışarda dendi vs.vs.

Açık konuşmak gerekirse forumdan artık iğne almam. Yemin ederim beleşe verseler tek bir dosya upload adersem terbiyesizim. O kadar saçma sapan insanlar varki anlatılacak gibi değil. Aralarında doğru dürüst en kral 3-4 kişi vardır onlarda yaşın yanında yanar gider. Firma ayağına açılan 15m2 lik büroları adres gösterip tc kimlik nosuyla şahıs firması açarak kendilerini bişi yaptığını sanan tonla adam kaynıyor ortalık. Şu an çok güzel bir firma buldum, fiyatları kampanya yaptığını söyleyen bir çok kişiden çok daha iyi durumda. Kaldı ki kendi dc lerini kullanıyorlar, herşey profesyonel, herşey adabıyla yürüyor. ilk kez ağ bağlantısına baktığımda 17-18 gündür bağlı oldugunu görüyorum. Hosting olsun dedicated olsun veya vps olsun...Alışverişlerinizi yaparken kesinlikle iyi araştırın, araştırmalarınız ise forumlarla sınırlı kalmasın.

AkrepList

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hosting piyasası çoktan öldü zaten, forumdaki tostçulardan uzak dur aman host alayım deme sonra soğuk su içip birde yanında sıcak tost yersin:)

sonsuzhost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Gerçekten çok yararlı bir konuya değinmişiniz bu tip hesabsız satış yapan firmalar geciçidir bir gün tıkanır ve herkesi mağdur ederek gider diye düşünüyorum yani müşterilerinde abartılı düşük rakamlardan uzak durması gerekiyor

Bunların %99.99 u zaten firma değil bu bilinen bir gerçek ve hepsi temizleniyor yavaş yavaş

Grafix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
TR'de bir hosting satma furyası başladı(hala devam ediyor),aynen pirhana balıkları gibi saldırdılar bizim karnı açlar.

noldu piyasa filan kalmadı,şimdi yemi alıp suda başka bir yere fırlatmak lazım ki,pirhanalar orda oyalansın dursun.

gf8

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Bu işin Suyu çıktı...

benim 120 YTL ye sattığımı
Adam 15 YTL ye satıyor..

Kişilerde bana gelip sen çok pahalısın diyor..

( hostu içinde + domaini içinde + 1 YIL boyunca Destek sistemimizi kullanıyor 120 YTL Çok fazla diyor 1,5 GB alana mesela )

Bazı açlarda yukarda dediğim gibi 120 YTL lik ürünü 15 YTL ye satıyor işin garip tarafı bana pahali olduğumu söylemek için msn ekleyenler var halbuki

ben kesinlikle pahali değilim ücretlerim yıllardır sabit ( Aynı isimden 3 YIL )

Birde şu geliyor başımıza

Önceden millet 100 MB HOSt sponsor aradı şimdi herkes sponsor host ariyor Hostu bırak sponsor reseller arayanlar var BANA msn den gelip sponsor dedicated soranlar bile oluyor :))

Hiç şaşırmam yakında Sponsor datacentar ariyorum die başlık açan olursa..

bundan 8 Sene önce 2000 yılında

sunucu adı vermicem içinizde muhakkak tanıyan vardır ben bir IRC paketini 30 milyondan den pazarlıyordum aylık Aynı paket benim satış listemde yine 30 YTL

yani piyasa öldü de canlandırmaya çalişiyoruz ne kadar faydali olur bilemem ama elimizden geleni yapiyoruz

keşke herkes bizim gibi Sattığı ürünün Faturasını kesip müşterisine yollasa

Bazı hostcuların yaptiği olay vergi mükellefi değil Faliyet belgesi yok buraya konu aciyorlar

bende sizin belgeleriniz yok diyorum birde beni haksız cıkartilar konumu karalama die :))

onların yaptığı olay bir lokanta önünde pilav satmaya benziyor..

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Bu ucuzcular işporta hosting, bunlardan alışveriş yapan da zaten parası olmayan ama olanıda duman edip üfleyenler :)

Bir ticaretin içindeyiz
Mutlaka çok ucuza veren olacak, mutlaka kazık atanlar olacak, mutlaka kuralları ihlal edenler olacak ancak iyilerden biri isek ve varlığından ödün vermemişsek öncelikle çevremizdeki kişiler dönecek, dönecek, dönecek ve bize gelecektir.

Aktif olup ve çok çalışalım; bir gün önümüzdeki bu işporta tezgahı da kalkacaktır ya da önemsiz kalacaktır.

(inşallah)

HostAbi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
herkes isportacılardan bahsetmiş ama bunu bukadar ucuzlara düşüren isportacıları bir yana bırakın ismini vermek istemediğim şuan türkiye'nin en fazla hosting barındıran firmalarından biri zaten..Sürümden kazanmak mantığıyla aşırı ucuza gitmek bence diğerlerine saygısızlık olur..Bakın herkes dahada fiyat düşürmeye çalışıyor neden çünki senin verdiğin alanın iki katını senden iki kat ucuza veren yerler var..Acaba 1000 müşteriyle aynı parayı kazanmakmı daha iyi olur 100 müşteriylemi diye düşünecek olduğumda sanırım gece gündüz problemlerle savaşmaktansa fiyatlarda dişi sıkıp az olsun ama problemsiz olsun diye düşünmek kalıyor geriye..

Umarız bu firmalar sürüm mantığından biraz olsun vazgeçselerde hem kendileri biraz para kazanırlar hemde diğerlerininde önünü açarlar..

gf8

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
herkes isportacılardan bahsetmiş ama bunu bukadar ucuzlara düşüren isportacıları bir yana bırakın ismini vermek istemediğim şuan türkiye'nin en fazla hosting barındıran firmalarından biri zaten..Sürümden kazanmak mantığıyla aşırı ucuza gitmek bence diğerlerine saygısızlık olur..Bakın herkes dahada fiyat düşürmeye çalışıyor neden çünki senin verdiğin alanın iki katını senden iki kat ucuza veren yerler var..Acaba 1000 müşteriyle aynı parayı kazanmakmı daha iyi olur 100 müşteriylemi diye düşünecek olduğumda sanırım gece gündüz problemlerle savaşmaktansa fiyatlarda dişi sıkıp az olsun ama problemsiz olsun diye düşünmek kalıyor geriye..

Umarız bu firmalar sürüm mantığından biraz olsun vazgeçselerde hem kendileri biraz para kazanırlar hemde diğerlerininde önünü açarlar..

Çok güzel..

Aynı benim Gibi

Az satarım ücret kırmadan satarım Öz satarım ama kaliteli satarım
sitemdende 7/24 kesintisiz destek garantisi veririm

zaten en makbulu mudur..

Az satın Öz satın ama kaliteli satın o yeter..

( kafanız ağrımaz )

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Türkiyedeki firmaların bazılarında fiyatlardan ziyade başka problemlerde var.Bir kere hatayı mutlaka müşterinin üzerine atmak durumunda hissediolar kendilerini.Kesinlikle hatalarını kabullenmiyorlar,mutlaka müşteri hata yapmıştır.

Şu anda çalıştığım firmada cpanel lisansımı bir ayda 4-5 kere deaktif buldum.Lisans süresi geçti diyor.Kaç kere uğraştırdılar,bide utanmadan beni suçluyorlar özür dileme yerine.Bir ticket atıyorum 3 ayrı kişi cevaplıyor,her şey baştan alınıyor her adama.Böyle herşeyi ben biliyorum,sütten çıkma ak kaşığım,her şey müşterinin suçu bizde hata yok tripleri yüzünden çok stresli yürüyor işleri.

Bunların bu konuyla ne mi alakası var? Kendine güveni olmayan firmalar güven almak için bazı aşağılık kompleksi dolayısıyla her şeyi müşterinin üzerine atan firmalar,müşterileri kaçırmamak için fiyatları ucuz tutuyorlar.Bu şekilde ellerinde tutuyorlar fakat destekleri yetersiz oluyor.Olsada stresli,atışmalarla oluyor.Fakat profosyonel ve büyük firmalar kendilerine güvendikleri ve hizmetlerinin kaliteli olduklarını bildikleri için fiyatları yerinde oluyor.Pahalı değil,yerinde.Değeri neyse o.

gf8

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
değiştir kardeş çalıştığın firmayı

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bu ay sonu değiştiriyorum zaten,adamlara 2.000 ytl lik ödeme yaptım,biraz saygı olur insanda.Hatasız olsa bile hatayı üstüne alır,ticaret ahlakı budur.Yurt dışında bir firmayla çalışacağım bundan sonra.

LaTenT

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Çok güzel bir konuya değinilmiş. Ucuz etin yahnisi yavan olurmuş. Makul bir fiyatın altında satış yapılıyorsa venom'un dediği gibi portakalcı da çıkar 15 yaşında da. Bugün 100 mb hostun ortalama ederi Türkiye'de 25-75 ytl arasıdır. Gerisi yalandır.

Exclion

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yukarda demin arkadaşımızın dediği gibi Türkiye'de host piyasası çoktan ölmüş durumdaydı.Günümüzde her önüne gelen reseller alarak hosting denizinde yelken açmaya çalışmaktadır ki buda tostcu denen insan ve/veya insanlar grubunu doğurmuştur.Fakat ve lakin devletin 28 temmuza kadar yer sağlayıcı belgesi almak mecburiyeti ile bir nebzede olsa hostcu ile tostcunun ayrılacagına inanmaktayım.Umarım Türkiye piyasasında kaliteli hosting hizmeti veren kuruluşlar hakettikleri yere gelirler
Saygılarımla

hidonet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyi çalışmalar..Kimseye yada kişisel olarak değil sadece hosting firmalarının iyiliğini düşünerek , aşırı indirimli fiyatlarla büyük şeyler vaad eden okadar çok hosting satıcısı görüyorumki forumda, rekabet yapacağız derken bu işi meslek olarak yapan kişilerinde önünü kestiklerinin farkında değiller sanırım..
...

Mesajinin her kelimesine katiliyorum...

Bunların %99.99 u zaten firma değil bu bilinen bir gerçek ve hepsi temizleniyor yavaş yavaş

Malesef oyle olamiyor.. 1 tanesi kapaniyor ama kapatan 2 tane daha aciyor...

.....
keşke herkes bizim gibi Sattığı ürünün Faturasını kesip müşterisine yollasa

Bazı hostcuların yaptiği olay vergi mükellefi değil Faliyet belgesi yok buraya konu aciyorlar

bende sizin belgeleriniz yok diyorum birde beni haksız cıkartilar konumu karalama die :))

onların yaptığı olay bir lokanta önünde pilav satmaya benziyor..

Sanirim yakin zamanda bir ava cikip belgesiz ve faturasiz calisanlari ihbar etmeye baslamamiz gerekiyor... Amator olarak bu isi yapanlara sevgiyle yaklasma taraftariydim ama artik degilim...

Senin de soyledigin gibi 10 $ lik reselleri alip Turkiyenin En Iyi Hosting firmasi olanlar mi dersin,reseller e resel diyen mi dersin, 2 template calip ustune times new romanla kusarak En iyi Desing ( ozellikle desing yazdim ) firmasi olanlar mi dersin.. Kayniyo piyasa...

Kendimden Alinti :

99 dan beri bu isi yapiyorum, taa basindan beri kendi yatirimimla kendi sunucumla is yapmayi tercih ettim, insanlarin ( hatta en yakin arkadaslarimin bile ) para odemedigi zamanlarda da catir catir sunucu kiralarini odedim. Sadece sunucu kirasi odemedigi icin kapanan bir cok hosting sitesi duydum, gordum.

Bu ise gercekten yatirim yapip, sirket acip, fatura, sigorta, vergi, vs vs vs yuzunden bir hosting paketini 30 liraya maleden firma hic bir maliyeti olmayan bir kisi ile rekabet etmek zorunda...

Bu isin gercekten bir is oldugunu kavrayamayan bir ton coluk cocuk var malesef piyasada. İnsanlarin yasiyla bi derdim yok. Sonucta hostgatorun sahibi de 16-17 yaslarinda bu ise basladi ve 20 sinde dunyanin en buyuklerinden biriydi.

Benim derdim insanlarin akil ve profesyonellik yasiyla.

Piyasadaki abuk subuk satis tipleri ve rekabetten sadece beles vermeyi anlayan bazi super pazarlamaci arkadaslarla artik mucadele etmek gerek.
Nasil olacagiyla ilgili en ufak fikrim yok ( TIB sikayetleri disinda ). Ama bir sekilde mucadele edilmeli...

Hosting isiyle, gercekten bu isi yapmak isteyen, bu isle gecimini saglayan, bu ise emek ve para harcayan insanlar mesgul olmali...

Gercekten bu ise yatirim yapan firmalara, ve kisilere sesleniyorum :

Hepimiz ayni gemideyiz.. ama bu gemi batacak gibi olursa ilk fareler terk eder ve onlara hic bisey olmaz... Olan bize olur..

samann

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Millet bir dedicated server alıp onunla evinden satış yapıyorda ondan oluyor bunlar.

Şöyle düşünelim 30dolara bir dc aldığınızı düşünün. bundan ayda yıllık 15 ytl den 3 tane paket satsalar aylık gideri çıkartıyorlar. Tabi çoğu için müşterinin durumu , sorunları hiç önemli olmadığı için geçinip gidiyorlar malesef. Zaten bu tarz yerlerden hizmet alanların yaptığı işlerde en alt seviyede olduğundan pek bir kargaşa yaşamıyorlar.

Shadows

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Söylenenler çok doğru kesinlikle katılıyorum Türkiyede host piyasası malesef ölü

Ben kendi adıma konuşayım 3 senedir bu işin içindeyim reseller ile başladım (host satışım yoktu) kapanmadan server değişiminden dns lerden bıktığım için kendime server kiraladım.

yavaş yavaş bir kaç şey öğrenerek bişeyler yapmaya çalışıyorum.

Not : Bu arada 12 Senelik Bilgisayar teknisyeniyim asıl işim bilgisayar

Keşke çok daha iyi ve kaliteli hizmet verenler çıksa bende aylık bir ton para ödemeden kendi sitelerimi barındırsam

BLooD_NiGhT

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
:)

Haklısınız piyasa çok karıştı 1 adet domain 500 mb reseller ile hosting şirketi görünümüne bürünen çok genç arkadaşlarımız var piyasada. bu arkadaşlar piyasayı ciddi anlamda etkilemiştir. artık insanlar kime güvenebileceklerini bilmiyorlar. kimse bilmez bi baktın yarın kafasına eser kapatır siteleri ortadan kaybolur. bu işin olumsuz tarafı

fakat birde olumlu tarafı var buda hostingcilerin gözünde olumsuz duruyor.

Türkiyede hosting sektörü ölüyor diyenler aslında bu sektörün geliştiginin farkında degiller sanırım. Bir ürünü ucuza almak pekte kötü görünmüyor. tek kötü tarafı gerçek firmalardan alınmaması. Kaliteli bir firma ürününü ne kadar ucuza satarsa hem kendisi için iyidir "sürümden fazla kazanır". hemde alıcı için iyidir "ürünü daha ucuza alır".

Şimdi diyeceksinizki pahalıya satanlar kazanamıyorlar . e kardeşim 5 mb alanı 25 dolara satıyorlar adam 5 mb ile ne yapacak. sonra böyle firmalara kaliteli diyorsunuz . e tabi kaliteli olur 5 mb alan ile sunucu kasılırmı ? kasılmaz kasılmayıncada sorun olmaz teknik destege ihtiyaç olmaz. Sorun " Müşteri 5 mb alan ile ne yapacakki ". Aynı fiyata daha üst özellikli paket alabilecekken kimse gidip 5 mb alana 25 dolar vermez. Firmaların indirim yapması İnternet sektörünüde canlandırır. Kişilerin isteklerini uygun fiyata karşılayabilmelerini sağlar.

olayı kendi alanımızdan çıkarıp başka sektöre yöneltelim

Türk telekom dünyadaki en pahalı adsl satan firmalardan biri. herkez bundan şikayetçi. Tabi haklılar. Neden daha ucuza vermek varken fazla para verelimki ? . Türk telekom neden indirim yapmıyor Ondan başka firmamı varki yapsın ? indirim yapması için rakibi olmalı.

Turkcell i düşünelim. son yıllarda çok cazip kampanyalar yapıyor. sebebi piyasadaki rakipleri. Piyasayı elinden kaçırmamak için indirim yapma yoluna girdi. şuan en cazip hat turkcell in diyebiliriz. soruyorum size 1 dk sı 4 kontöre konuşmakmı daha iyidi yoksa 5 dk sı 1 kontöre konuşmakmı daha iyi ?

Sözün özü hizmet aldıgımız hosting firmalarını iyi seçelim. 1 Adet alan Adı + 500 Mb Reseller ile şirket görünümüne görünen şahıslar olmadıgına emin oldugumuz sürece ucuzdanda kaçmalayalım. :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5