İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Program yazım teknikleri,Öğütler,Paylaşımlar

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar ben programcılıkta alaylı birisi olarak birçok zaman ateşi yeniden icat etmek zorunda kalıyorum.Bu yüzden burada benden ziyade okullu arkadaşların tavsiyelerini görmek isterim.
Konuyu açan olarak ilk önemli noktaları yazmak istiyorum
  • Yorum satırlarını kullanın ve kullanırken kendiniz için değil başkası için yazıyor gibi detaycı olmaya çalışın
  • Akış diyagramlarını hazırlamadan kodlamaya başlamayın
  • Kodları kitleler(bloklar) halinde yazın ve satırları içeri dışarı doğru yazarak görünümü kolaylaştıran (adına ne deniyorsa :) ) sisteme uyun
  • kod kitleleri arasında bir-iki boş satır bırakın
  • Editörünüzde ayar varsa renk ayarlarını yapın.Örneğin zemini yeşil gibi gözü yormayan bir renk ve yorumuaçık yeşil diğer renkleri zemine uygun ve okumayı kolay kılan ama çok zıt , parlak olmaayan renklerden seçebilirsiniz.
  • Ne kadar mümkünse o kadar ,mümkün olan en fazla sayıda fonksiyonlaşmaya gidin
  • mümkün mertebe genel değişkenler (global) kullanın
  • değişkenlere çokaçıklayıcı isimler verin
  • isimlendirmelerde kısaltma standartlarınızı oluşturun ve istisnasız kullanın
  • aynı işlevi yapacak daha kısa kodlar-yöntemler üretmek için sürekli kafa yorun

bunlara katılımınızı belirtebilir ve kendi çıkarımlarınızı paylaşabilirsiniz.Tabii en çok görmek istediklerim okulluların paylaşacakları..
saygılar sunar kolaylıklar dilerim..

Not:Bu konu sabitlenebilir,eklemeler yapılarak geliştirilmesine imkan sağlanabilir.

Alexis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Evet, giriş aşamasını az teknik terimler ile anlatmışsın, katkı yapmak için aklıma birşey gelmiyor, zaten düşündüklerimi yazıya pek dökemem, ama yazını kopyalıyorum kendi alanıma.

Bu adına ne deniyorsa ve blok kısmı için tab kullanıyoruz bloklama için.

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet, giriş aşamasını az teknik terimler ile anlatmışsın, katkı yapmak için aklıma birşey gelmiyor, zaten düşündüklerimi yazıya pek dökemem, ama yazını kopyalıyorum kendi alanıma.

Bu adına ne deniyorsa ve blok kısmı için tab kullanıyoruz bloklama için.

yok tab kullanmanızı kastetmiyorum Zaten benim editör otomatik yapıyor .Ben bu sitilde yazımın bir adı olabilir manasında dedim. Yok ise ben uydurabilirim. "Derinlikli yazım" :)

Okullu olduğunuz anlaşılıyor yazınızdan.Düşündüklerinizi yazıya dökmeniiz bekliyoruz ..Bakalım başka daha neler yapabiliriz iyi kodlama için.

SLaYeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ne yapacağınızı düşnüp planlamadan işe başlamayın çok vakit alır plansız işe başlamak

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
Yüzlerce karışık fonksiyon yazıp beyninizi sulandırmayın en kısa yoldan sonuca ulaşmaya çalışın. Geliştirdiğiniz her kodu bir yere kayıt edin. İleride aynı kodları değiştirip değiştirip kullandığınızı fark ettiğinizde işinize çok kolaylık sağlar. Örneğin ben çalışmalarımda kullandığım kodları web siteme kayıt ediyorum. Her zaman her yerden ulaşabiliyorum. :D Tabi programların kodlarını parçalayıp parçalayıp koyduğum için kimse fark etmiyor.

SLaYeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yüzlerce karışık fonksiyon yazıp beyninizi sulandırmayın en kısa yoldan sonuca ulaşmaya çalışın. Geliştirdiğiniz her kodu bir yere kayıt edin. İleride aynı kodları değiştirip değiştirip kullandığınızı fark ettiğinizde işinize çok kolaylık sağlar. Örneğin ben çalışmalarımda kullandığım kodları web siteme kayıt ediyorum. Her zaman her yerden ulaşabiliyorum. :D Tabi programların kodlarını parçalayıp parçalayıp koyduğum için kimse fark etmiyor.

artık herkes farkdecek :D

fonksiyon yapmak daha kolaylaştırıyor işi aslında sen neden sürekli aynı kodu kullanıp programın boyutunu artırıyorsunki :)

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
haklısın aslında baya karmaşık bi şeyler yazmışım :D ilk önce algoritmasını yapıp yazıyıda öylemi yazsaydık. Gerçi aynı şeyleri söylüyoruz ama ben kendime göre çalışmalar yaptığım için farklı şeylerden bahsediyormuşum gibi olmuş..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5