İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Psikolojisi

marquis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba Arkadaşlar ,

Bugün sıralı bir listeye göz gezdirirken rastgele tıklamalarımın genelde aynı sıraya tesadüf ettiğine dikkat ettim. Daha sonra aklıma bir fikir geldi. Acaba bir web sitesine ilk giren kişi önce hangi noktalara bakıyor. Sonuçta ilk gördüğü şey aklında yer edebilir yada dikkatini çekebilir. Bu noktalarda reklam uygulamaları daha iyi sonuç verebilir. Elbette renklere görede aklımız dikkat noktalarını değiştiriyor olabilir.

Sizden ricam ekteki tabloya 5 defa arka arkaya bakıp ilk gördüğünüz rakamları yazmanız. En son çıkıcak noktaların yoğunluğunu ölçüp bu teorinin doğruluğunu test edebiliriz.

tablo.jpg

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
O tabloda header kısmı benim dikkatimi çeken fakat tasarımlara göre değişir bu iş... Misal ben öyle bir tasarımda header' e reklam koymazdım, içeriğe yakın başlangıç ve bitiş kısımlarına koyabilirim mesela...

ReL4X

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
88, 103, 106, 50, 48
Ama bu içeriğin yönlendirmesine göre değişecektir hocam. Örneğin gülümseyen bir güzel bayan resmi sol altta olsa sol sütte daha kaliteli bir yerdeki ilgi çekmeyecek tipte bir yazı yada banner daha arka planda kalır.
Buna psikolojide şekil zemin ilişkisi denir hocam. Zeminde şekil dikkat çeker. Ben kpssye girdiğim için biraz aklımda kalmış :)
Ben sitemde menüleri direk ön planda tutmamaya çalışıyorum. Kullanıcıyı sitede gezdirecek şekilde içeriği dağıtmaya çalışıyorum.

Kebikec

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
internet kullanıcılarının bir çoğunun dikkatini ilk başta sol sidebar kısmı çeker daha fazla dikkat çeken kısım ise monitörün ortası yani içeriğin merkezidir. sidebar kısmının dikkat çekmesinin en büyük sebebi eskiden beri yapılan menülü sitelerdir. Bu sitelerde menü kısmı genelde solda oluyordu. İçerik kısmının dikkat çekme sebebi ise zaten belli aradığımız şeyi orada bulacağız. Ayrıca renk kodlamalarına gelince html den kalma bi alışkanlık biliyorsunuz llinkler genelde mavi dir ve tıklandıktan sonra da bordoya dönüşür bu yüzden yine internet kullanıcıları mavi renge diğer renklerden daha fazla tıklıyorlar.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Çizgilerin kesişim noktası ister istemez odaklandırma görevi yapıyor.
Renk web sayfalarında odaklanmada en büyük etkendir.
Bu resimde de soluk renkteki arka planın üzerine konulan koyu renkteki çizgiler odaklanmayı belirliyor.
57 ve 83 en çok seçilen rakamlar olacaktır.

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
bence bunu html yapıp boş bir sayfaya atsan sonuç daha tatmin edici olurdu etraftaki diğer nesneler dikkat dağıtıyor

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
google vermiş bunu, yeniden keşfetmeye gerek yok. reklam yerleri boş sayfada değil de, kullanılacak dizayn üzerinde tartışılmalıdır.

general_sm_tr.jpg

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
ama dediğim gibi kullanılacak sitenin dizaynına göre konuşmak mantıklı olur. yukarıdaki resim tam ekran görüntüdeki performansları anlatıyor. wp gibi uzun sayfalarda bu resim geçerliliğini yitirir.

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
86
117-118 ilk olarak gözüme çarptı

mehmet-ali

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
bu tür birşey elbetteki sorumuza cevap olamaz. boş bir sayfada gözümüze ne çarpabilir ki yada bu sitede gözümü çarpan şey ne kadar doğru olur ? İllaki tam bir site olmalıki yanıt verebilelim. pigeon'un da dediği gibi

ama dediğim gibi kullanılacak sitenin dizaynına göre konuşmak mantıklı olur.

alpaym

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
marquis olaya bilimsel yaklaşımını kutluyorum.

Ben ilk olarak orta kısma bakıyorum sonra tepeye sonra kenarlara. Sitenin ne sitesi olduğunu biliyorsam menulere sola sağa sadece işim düşünce bakıyorum.

Ayrıca youtube ta bu konu ile ilgili videolar var televizyon seyircilerine takılan bir aletle ekranın neresine bakıldığını anlarlardı. Özellikle reklamlarda hangi sahnede ürünü nereye koymalı mantığından çıkılarak işe yarardı.

Google ın tanıtım videolarında bu teknolojiyi kendi sitelerinde kullandıklarını örneklerle anlatıyorlar.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
sayfadaki renkler durağan...bu tarz bişiyle yapıalcak test olumsuz olacaktır. Bana kalırsa renklerle bunu test etmeye çalış

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Burada bir örneği var. Google'de arayarak daha fazlasına da ulaşabilirsiniz. Daha önce bunun bilimsel çalışmalar yapıldı. Bende ilk sağ ve sol sütunlara sonra orta tepeye baktım. Sayfalama önemli ilk sayfadaki içerikten çok. Özel birşey arayarak gittiysem ortadaki içeriğe bakarım direk.

O

onder

Misafir
57, 58, 59, sanırım bu kişiden kişiye göre değişir ama sol üst genelde daha fazla ilgi çekiyor, bunu yaptığım yerleştirmelerde de çok net görüyorum.

aXzel

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
her zaman sitenin sol tarafındaki bloklar insanın dikkatini ceker ver oaraya tıklarlar deneyin isterseniz sonrada üst- orta kısım geliyor nedenini sorarsanız benim kendim yorumum insanlar sitelerin menulerinin solda ve son zamanlarda üstlerde olduklarını gördüler ilkolarka birsey arayan orayı kontrol ediyor + olarak portal sistemleriden sonra sag tarafa dogru biraz kayma oldu ancak sol blok ve üste gore % 50 ye kadar asagılarda seyrediyor tıklanma ve bakılma oranları zamanla artacaktır..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5