İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Quad Core 4 çekirdekli makinemde CPU kullanımı %25-%26'yı geçemiyor

MonteCristo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar,

Intel Quad Core işlemcili 8GB ram'li bir sunucum var. Plesk panel kullanıyorum. İçinde tek domain var.

Bu domain işlemciyi en fazla %25-%26 civarında kullanıyor. Yani 4 çekirdekli işlemcideki kullanım miktarı tek çekirdek kadar. Sanki bir limit var gibi. Bu domainin işlemciyi %100 kullanabilmesini istiyorum. Plesk panelde bu limiti kaldıracak bir ayar görmedim.

Bu konuda yardıma ihtiyacım var.
Şimdiden teşekkür ederim.

tasarla

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
kapasitenizin %25 ini kullanıyor olmanız zaten bir süre sonra bazı hatalara neden olacaktır.
sunucunuzu optimize ettirmeniz gerekebilir mevcut yukunuze gore ayarlamar yapılmalıdır. Optimize her en az 3 ayda bir düzenli yapılmalıdır.

PutTLD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
13
Bu konu hakkında tam bilgim olmamakla beraber, tahaminlere dayanan düşüncemi paylaşmak istiyorum.

Tek uygulama havuzu tek çekirdeği kullanıyor olabilir bu yüzden %25'i geçemiyorsunuzdur...

Kendi sunucumda dikkatimi çeken olaylardan biride, cpu'yu sonuna kadar kullanması gereken uygulama(örneğin sonsuz döngü) sadece tek çekirdeğin %100'ünü kullanıyor, aynı sizin yaşadığınız gibi.

Bu belkide bir önlem olabilir, 4 adet cekirdeğiniz varsa 1 adet'i iis, 1 adet'i sql server, 1 adet'i mail server kullansa bile sistem kaynaklarının en fazla %75'ini kullanıyor olursunuz.

Sonuç olarak makina tam yükte çalışırken bile %25 boşta işlemci gücü kalıyor, bu boşta kalan işlemcide makinenin çalışması için gereken sisem yazılılımlarına güç verebilir...

MonteCristo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu konu hakkında tam bilgim olmamakla beraber, tahaminlere dayanan düşüncemi paylaşmak istiyorum.

Tek uygulama havuzu tek çekirdeği kullanıyor olabilir bu yüzden %25'i geçemiyorsunuzdur...

Kendi sunucumda dikkatimi çeken olaylardan biride, cpu'yu sonuna kadar kullanması gereken uygulama(örneğin sonsuz döngü) sadece tek çekirdeğin %100'ünü kullanıyor, aynı sizin yaşadığınız gibi.

Bu belkide bir önlem olabilir, 4 adet cekirdeğiniz varsa 1 adet'i iis, 1 adet'i sql server, 1 adet'i mail server kullansa bile sistem kaynaklarının en fazla %75'ini kullanıyor olursunuz.

Sonuç olarak makina tam yükte çalışırken bile %25 boşta işlemci gücü kalıyor, bu boşta kalan işlemcide makinenin çalışması için gereken sisem yazılılımlarına güç verebilir...

apache ile mysql servisleri ikisi toplam %25'i geçemiyor. apache ile mysql farklı çekirdeklerde çalışsa tamam diyeceğim. Sunucudan tam olarak verim alamıyorum şu an. Quad Core yerine Core 2 Duo olsaydı işlemcinin %50'si kullanılıyor olacaktı.

Sunucuda tek domain var. Site çok yavaş çalışıyor. %25 kısıtlaması olmasa çok hızlı çalışacak.

Site yoğun ve yavaşken Plesk'in çalışması yavaşlamıyor. Belli ki kalan %75'lik dilimden kullanıyor Plesk.

Bunun çözüme ulaştırılması gerekiyor. Yoksa Quad Core'un hiç bir mantığı yok.

MonteCristo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yardımcı olması için top komutu çıktılarını koyuyorum.

Çekirdeklerin kullanım oranı:

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5