İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Random Kodu Ne İşe Yarıyor?

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
Ders kitabımda çalışırken sayı bulma programında random ile ilgili bir şeyler gördüm.Ne işe yarıyor bu kod?Yeni gördüm de...
static void Main(string[] args)
Kod:
 {
            int hak = 5;
            Random rnd = new Random();
            int tutulan = rnd.Next(1, 50);
            int sayi = 0;
            while (hak > 0)
            {
                Console.Write("Bir sayı giriniz");
                sayi = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
                hak = hak - 1;
                if (sayi == tutulan)
                {
                    Console.WriteLine("Tebrikler sayıyı doğru tahmin ettiniz.");
                    break;
                }
                else
                {
                    if (sayi > tutulan)
                        Console.WriteLine("Aşağı");
                    else
                        Console.WriteLine("Yukarı");
                }
                Console.WriteLine("Kalan tahmin hakkınız:{0}", hak);
            }
            if (hak==0)
                Console.WriteLine("Tahmin hakkınız bitti.Sayımız:{0}",tutulan);
            Console.ReadKey();

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
bu uygulama sayı tahmin oyunu. Random sayıların kullanım amacıysa, çok çeşitlilik gösterebilmektedir. Şifrelemeden tutun, çekiliş programlarına kadar geniş alanlarda kullanabilirsiniz.

Ekleme:

yusuf21

0
Yasakli Uye
Reaction score
1
Random class ı rastgele sayı üretir.belirlediğiniz sayı arasında rastgele sayı üretir.üretilen sayının birden fazla denk gelme olasılığı vardır.örnek 0 ile 10 arasında sayı belirlersek 0 9 2 9 3 8 2 8 3 1 0 3 2 1 4 3 gibi sayılar üretebilir.İyi çalışmalar.

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
burada neden new random demekle kalmamış da Random rnd = new Random();demeye gerek duymuş bir türlü çözemedim.Random ile şifreleme nasıl oluyor ozanTi abi bir örnek verir misin?

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
İlk sorunun cevabı, C# dilinde kullanım şekli öyle tanımlandığı için. Bir kaç farklı tanımlama metodu daha var ancak şu anda aklıma gelmedi. csharpnedir.com'da detaylı anlatımlar vardı diye hatırlıyorum. Bana yönelttiğin soruya gelecek olursak, basit bir şekilde düşünelim;
Elinde bir metin var ve şifrelemek istiyorsun. Her harf için bir rakam belirlersin. Harfleri sayıya çevirirsin, sonra bir random sayı üretir ve harflerin karşılıklarıyla çarparsın. En sona da random ürettiğin sayıyı yazdırırsın. Çözmek için de aynı yöntemin tersini yapabilirsin. Umarım anlatabilmişimdir. :)

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
Bir örnek yapsan güzel olurdu abi yaa :)

ertem_crazy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
random kodu

mesela vısual studıoda açarsın içine bir buton koy 4 adette label koy

butona basıldığı zaman labellerde rasgele sayılar çıksın ve bu sayılar birbirine esit oldugu zaman kazandınız mesajı versin messageboxta olabilir ;)) bunu bi öğren yanı kısaca qumar oyunlarındakı gibi ;))

yusuf21

0
Yasakli Uye
Reaction score
1
burada neden new random demekle kalmamış da Random rnd = new Random();demeye gerek duymuş bir türlü çözemedim.Random ile şifreleme nasıl oluyor ozanTi abi bir örnek verir misin?

Random bir metod olmadığı için yani class olduğundan yeni bir instance tanımlamak gerekir.

Mustafa Mert

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Random Sınıfı Rastgele Sayı & Rastgele Harf üretmek için Kullanılır. İş hayatında genellikle barkod üretmek için kullanılan güzel bir kod sınıfıdır :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5