İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Rastgele Klasör İsimleri İçin Nasıl Bir Yöntem İzliyorsunuz?

216

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ASP, PHP farketmez, yöntem olarak upload edilen dosyaları isimlendirmek için ne yapıyorsunuz?
Tekrar bulundukları klasördeki isimlerle karşılaştırıyor musunuz?
Alfabetik, alfanümerik, karışık olarak mı kullanıyorsunuz? Kaç karakter içeriyor?

Bir sürü şekilde yapılabilir fakat benzersizliği sağlamak için ne yapıyorsunuz?

masques

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
aspde fso move ile başka isimle taşıyorum oluyor

Set aFile = fso.GetFile("C:\a.txt")
aFile.Move "C:\b.txt")

gibi

a yı b şekilde kaydedince ismide değişmiş olur :)

masques

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
benzersizlik içinse b yerine random bi sayı kullanıyorum

216

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Random isim verirken nasıl bir algoritma izliyorsunuz, dedim.
Sonuçta, upload klasörü içinde 10000'den fazla upload edilen dosyaları içeren klasör olacak, bu random sayıda, oluşturulacak klasörün adı olacak; random'un aynı gelme olasılığı var(olmaz demeyin :)), her seferinde tüm isimlerle karşılaştırıyor musunuz yoksa başka bir yol ile mi yapıyorsunuz?

Aynı yolla alınan random sayıya "session.sessionid"'nin bir kaç karakterini eklemek vb. bunun gibi ne kullanıyorsunuz?

Rapidshare sitesindeki gibi. Orada 7 karakter sadece nümerik ama random mu, artırıyor mu bilemiyorum. Bir sürü şekilde yapılabilir ama etkin kullanılan bir random görmek istedim.

Sayı artırmak daha kolay, son sayıyı text, vt gibi bir yerde tutmak olabilir ama bu şekil kullanan var mı?
Hata sayfası koduyla bu şekil gözükseler bile fiziksel olarak da bir düzen gerekiyor.

Sting

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
dosya_adı + md5(dosya_adı + eklendiği_zamanki_date_time)

aynı gelme olasılığı imkansız.

not: böyle bi komut yok sadece mantık olarak söyledim ;)

edit: aynı saniyede aynı dosya isminde başka upload olursa aynı gelebilir.

eğer eklenen dosyaları veritabanına yazıosan zaten sorunun olmaz. dosya isimlerine ID leri eklersin olur biter. rapid nasıl yapıyor bilmiyorum. ama dosya adlarından önceki sayılar ID leri büyük ihtimal. dosya adı aslında 2342324_dosya.rar olabilir. adres çubuğuna 2342324/dosya.rar.html girildiğinda urlrewrite ile o dosyayı çağırabilir. kullanıcıyada yeniden adlandırıp id'siz şekilde download ettiriyor olabilir. tabi bunlar sadece hurafe :)

masques

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
yıl ay gün saat dakika saniye + 5 karakterli random bişey.Yani böylelikle aynı saniyede 99999 dosya yüklemedikçe denk gelmez :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5