İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

?ref spam ve korunmak

sempaty

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
problem:
bazı api vb.yöntemlerle arama sonuçlarına göre oluşturulan sayfalarda site linklerinizin sonuna ?ref=xsite.net gibi ekler getirilerek, google vb.arama motorlarında bu urller sitenize bağlı sayfaymış gibi görünür.

örnekle açıklayalım:
www.oyunlar.info adresi
tahmini gerçek sayfa sayısı: 130
googleda indexli sayfa sayısı: 180
googleda indexli ?ref= li url sayısı: 80

yani, 80 tane benim yapmadığım ve orjinal sayfayla farkı olmayan sayfam indexlenmiş. peki sitemize ne zararı var; bilirsiniz spam sayfa oluşturmak sandbox veya ban sebebi birçok arama motorunda. örneğin, www.oyunlar.info/iletisim.html ile www.oyunlar.info/iletisim.html?ref=www.spamsite.info arasında (sayfa içeriği olarak) ne fark var. fark yok. google ve bazı arama motorları bunu sizin kopya içerik olarak spam niyetiyle yaptığınızı sanabilir.

çözümü bu linklerin orjinal url lere ama ?ref lerden arınmış şekilde yönlendirmesi olarak kabul ediliyor. htaccess yöntemini henüz bikaç gündür denedim. bunu sizle canlı paylaşmak istemem, hem spam sayfaları görmeniz, hem başarılı olursa önümüzdeki günlerde beraber paylaşmamız. kesin işe yarar diyemem. ama bunlardan kurtulmak için denemeye değer.

.htaccess yöntemi
Kod:
RewriteCond %{THE_REQUEST} \?(ref=.*)?\ HTTP [NC]
RewriteRule .? http://www.siteadi.com%{REQUEST_URI}? [R=301,L]

php yöntemi
PHP:
list($adres2) = explode("?ref", $_SERVER['REQUEST_URI']);
$adresim = "http://".$_SERVER['SERVER_NAME'].$adres2;

if (eregi('ref=', $_SERVER['REQUEST_URI'])) {
header( "HTTP/1.1 301 Moved Permanently" );
header("Location: ".$adresim);
}

asp bilmediğm için çeviremedim. yöntemini öğrenirsem onu da ekleriz. veya bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilirler

komikhane

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu sorum benimde çoğu sitemde mevcut, ben .asp kullanıyorum. .asp için bunu engellemenin yolunu bilen varsa paylaşırlarsa sevinirim. ben ne amaçla yapıldıklarınıda anlamadım.

ne amaçla yapıyorlar ?

xfatihx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Daha önce bende bunla ilgili birşeyler yazmıştım ama çözüm hakkında bir bilgim yoktu iyi oldu. Teşekkürler sempaty.

ufukefe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@sempaty
benim google'daki indexlerimde şu an böyle ref li sayfalar var.
daha önce bağlantıları düzenlerken .htaccess dosyası oluşturmuştum. şimdi bu dosyayı göremiyorum. bu dediğin işlemi nasıl yapacağım. yardımcı olursanız sevinirim.

sempaty

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
kullandığınız ftp aracına göre değişiklik gösterir, -a filtresi vermeniz gerekir. bazı sunucularda veya ayarda nokta ile başlayan dosyalar görünmeyebiliyor

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
ws ftp de gerek yok, cuteftp de, sempaty nin dediği gibi yapıp, htaccses i görmeniz, editlemeniz mümkün,

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Bu uzun bir zaman alacaktir. Google once bu sayfalara ulasamayacak daha sonra silineceklerdir. Sitenizin guncelleme hizina gore bu sure yine degisecektir.

ufukefe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
teşekkürler ama pek bir şey anlamadım. ben daha önce linkleri düzenlerken bu dosyayı oluşturmuştum aşağıdaki gibi. şimdi sizin verdiğiniz kodu, aşağıdaki kodun sonuna yerleştirip yeni bir .htaccess dosyası oluştursam ve sunucuya atsam olur mu?

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

kullandığınız ftp aracına göre değişiklik gösterir, -a filtresi vermeniz gerekir. bazı sunucularda veya ayarda nokta ile başlayan dosyalar görünmeyebiliyor

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
maalesef işe yarayacağını sanmıyorum.

önemli olan linke gidince yönlendirme yapılması değil, link verilmesi. sonuçta site.com?ref=www.diger.com olarak herhangi bir yerden link verilmişse google bu linki alır.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
ki şunuda eklemekte fayda var,

google gibi bir zekanın, bu tarz linklerden dolayı siteye ceza vereceğinide hiç sanmıyorum. o halde ufak bir script ile mynet.com için binlerce ?ref li link yaratırım, google'ada indeksletirim, eğer google mynet'i banlarsa zaten boşuna "google" olmuş demektir.

sempaty

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
8 ay önce etkileyebileceğini düşünerek eklemiştim. ki muhtemelen canımı ciddi derecede sıktığı için yapmışımdır :) he şuan o kadar takmıyorum, orası ayrı konu :)

8 ay önce spam site daha fazlaydı. google uzun süredir api vermiyor bildiğiniz gibi. şuan verdiği ajax search ile de bu pek mümkün değil, en azından eskisi kadar tehdit edici birşey kalmadı

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
teşekkur ederim sempaty wordpress sitelerimde deneyeyim bakalım sonucları hep beraber görcez. :)

Hobichat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Benim anlamadığım bu uzantıları nasıl oluşuyor. nası sızıyor sitemap programlarından toplistlerden filanmı.

ufukefe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
teşekkürler ama pek bir şey anlamadım. ben daha önce linkleri düzenlerken bu dosyayı oluşturmuştum aşağıdaki gibi. şimdi sizin verdiğiniz kodu, aşağıdaki kodun sonuna yerleştirip yeni bir .htaccess dosyası oluştursam ve sunucuya atsam olur mu?

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

bu soruma da yardımcı olur musunuz?

JerusaLem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
asp bilmediğm için çeviremedim. yöntemini öğrenirsem onu da ekleriz. veya bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilirler

Kod:
Dim gelenref
gelenref	= Request("ref")

'reg querysi herhangi bir sonuç içeriyorsa googlea yönlendiriyor.
If gelenref <> "" Then
	Response.Redirect "http://www.google.com"
End If

Bu şekilde google'a yönlendiririz. Kod sayfanın en başında olursa daha iyi olur tabi.

Veya aşağıdaki kodu sayfanın isterseniz en sonunda kullanın, sayfayı temizleyip ekrana hatayı yazdırır.

Kod:
Dim gelenref
gelenref	= Request("ref")

'reg querysi herhangi bir sonuç içeriyorsa googlea yönlendiriyor.
If gelenref <> "" Then
	Response.clear
	Response.Write "Böyle bir sayfa bulunamadı."
	Response.End
End If

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5