İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

regaib kandiliniz mübarek olsun

ibrahimkoknar

0
İyinet Üyesi
Katılım
22 Şubat 2003
Mesajlar
3,203
Reaction score
18
Bu mübarek geceye adını veren “Regaib” kelimesi Arapçada: “Bahâsı ağır şey” veyâhut da: “Bol atâ” mânasına gelen “Regîbe”nin cem’i (çokluk şekli)dir. Şu hâlde Regaib Gecesi: “Cenab-ı Hakk’ın in’âm hazînesinden bahâsı ağır şeylere veyâ bol atıyyelere nâil olma gecesi” demek olur. Bu gece, rağbet bulmuş, pek mübarek, pek kıymetli bir gecedir.

Ebû Ümame (R.A.) dan rivayete göre Resûlullah (S.A.V.) şöyle buyurdu: “Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geri çevrilmez, muhakkak kabul olunur. Bunlar: Receb ayının ilk gecesi, Şaban ayının on beşinci gecesi, yani Berat gecesi, cuma gecesi, Ramazan bayramı gecesi ve Kurban bayramı geceleridir.”2

Duaların makbul olacağı geceler arasında Receb ayının ilk gecesiyle Cuma gecesi bulunması bu gecelerin ihyasına bir işaret sayılmış ve ümmet tarafından bu gecelerin daha fazla ibadetle geçirilmesi iyi karşılanmıştır.

Ömer b. Abdülaziz (R.A.) şöyle demiştir: Sene içinde, dört geceye dikkat edeceksin. Çünkü Allah Teâlâ, o gecelerde bol bol rahmet indirir. O geceler:

a) Receb ayının ilk gecesi.

b) Şaban ayının orta gecesi, yani Berat gecesi.

c) Ramazan ayının yirmi yedinci, yani Kadir gecesi.

d) Ramazan bayramı gecesi..

Halid b. Ma’dan (R.A.) şöyle demiştir: Sene içinde beş gece vardır. Bir kimse, iman ederek ve sevabını Allah Teâlâ’dan bekleyerek, o geceleri ibadetle geçirmeye devam eder ise, Allah Teâlâ, onu cennetine girdirir. O geceler:

1- Receb ayının ilk gecesi.. O gece namaz kılmalı, ibadet etmeli, gündüzünde oruç tutmalı.

2- 3- İki bayram gecesi.. Onların gecelerinde namaz kılmalı, ibadet etmeli gündüzlerini de oruçsuz geçirmelidir.

4- Şaban ayının ortası, yani Berat gecesi. O gece namazla, ibadetle geçirmeli; gündüzünde de oruç tutmalıdır.

5- Aşura gecesi, yani Muharrem ayının onuncu gecesi. Bu gece namaz kılmalı, ibadet etmeli, gündüz oruçlu bulunmalıdır.3

Bu gece bir fırsattır

Binaenaleyh biz de, bu gecede yapacağımız dua ve ibadetlerimizin muhakkak kabul olunacağına ve Allah Teâlâ’nın biz kullarına olan lütfu, ikram ve izzetinin bol olacağına inanarak bu geceyi ihya etmeye gayret gösterelim. Böyle mübarek fırsatlardan faydalanıp afv olunmamıza vesile olacak hayırlı işlerle meşgul olalım. Günah sayılan hareketlerden sakınalım. Bu fırsat bir daha insanın eline ya geçer, ya geçmez.

Hani dedelerimiz, ninelerimiz! Hani annemiz, babamız! Hani dostlarımız kardeşlerimiz! Hani geçen sene aramızda bulunan dost ve ahbablarımız! Nereye gittiler? Niçin aramızda yoklar? Unutmayalım ki, onları sinelerine çeken kara toprak yakında bizi de çekecek... Binaenaleyh bu mübarek Regaib gecesini toparlanmamıza vesile kılmalıyız.

Regaib Kandili, Yüce Allah’ın af ve mağfiretinin istendiği, umut, huzur ve ilahî müjdelerle dolu bir gecedir. Bu nedenle, bu mübarek gece ve onu izleyen günler, Yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza, milletimize ve tüm insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızın olduğunu bir kez daha hatırlamaya ve hatırlatmaya, yanlış ve kusurlarımızdan dönmeye vesile olmalıdır.

Bu sebeple, idrak etmekle şeref duyduğumuz bu gece, Allah’a samimiyetle bağlanan kalplerin, açılan ellerin, yalvaran dillerin boş dönmeyeceği inancıyla; başta İslam aleminin aziz ve mansur olması, ülkemizin ve milletimizin birliği, dirliği, huzuru ve geleceği için; solan yüzlerin gülmesi, kaybolan ümitlerin tekrar gelmesi, sevgi, saygı, barış, hoşgörü ve kardeşliğin hakim olması, kötülük ve düşmanlıkların ortadan kalkması, fakirlik ve tembellikten kurtulunması, vatanımızın her köşesinden başarı ve kalkınma seslerinin yükselmesi, gönüllerimizin aydınlanması ve manevi huzurla dolması için, hepimiz yeniden düşünmeli, çalışmalı ve dua etmeliyiz.

MÜBAREK ÜÇ AYLARINIZI TEBRİK EDER, İSLAM ALEMİ VE TÜM İNSANLIK İÇİN HAYIRLARA VESİLE KILMASINI YÜCE ALLAH'TAN NİYAZ EDERİM...
 

MoD

0
İyinet Üyesi
Katılım
8 Nisan 2005
Mesajlar
1,722
Reaction score
2
Konum
Bursa
Guzel ve aciklayici yazin icin tesekkurler ibrahimkoknar. Kandiliniz mubarek olsun Arkadaslar. Hayirlara vesile olur insallah.
 

hakanyal

0
İyinet Üyesi
Katılım
20 Şubat 2005
Mesajlar
302
Reaction score
0
Tüm İslam Aleminin Regaib Kadili mübarek olsun. Konuyu açan arkadaşa da teşekkürler. :)
 

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
25 Haziran 2005
Mesajlar
4,856
Reaction score
1
Konum
Bursa
konuya cevap yazan veya yazmayan herkesten allah razi olsun tum arkadaşların ve tum musluman aleminin regaib kantilini kutluyorum
 

dsgnr

0
İyinet Üyesi
Katılım
22 Mart 2006
Mesajlar
1,144
Reaction score
1
Konum
dev
Kandil akşamları dendimi aklıma düşer Filistin, hüzünlenip ağlarım. Allah'ım bize emanet ettiğin insanların gözyaşlarını kandil sabahında dindir bu kandilde dualarımız onlarla olsun. Kandiliniz Mûbarek Olsun
 

blink

0
İyinet Üyesi
Katılım
20 Mart 2006
Mesajlar
1,246
Reaction score
1
Mübarek kandiller, Allah Filistine sabır versin..
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi
Üst