İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Rep Sistemi Nasıl Yapılır

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Ben forum tarzı olan bir site için rep sistemine benzer bir puanlama yapmak istiyorum.
Üyelere gönderdikleri haber için 5 puan, yorum için 1 puan vermeyi düşünüyorum.
Bu sisteme başka neler eklenebilir ve bunu mantıken nasıl yapabilirim.
Üyelerin sistemi çözmelerini de istemiyorum. Acaba nasıl bir formül uygulamam gerekir.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
çok basit...üyelere bilgilerinin oldugu tabloda rep adında bi sütun açarsın...haber ekleyenlere +5 yorum ekleyenlerede +1 eklettirirsin.
eğer asp ile diyorsan akşam eve gidince bununla alakalı bir kod verebilirim sana

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Böyle düşününce tabiki çok basit. Ama ben sistemin üyeler tarafından çözülmesini istemiyorum. Mesela üye kayıt tarihi bu sisteme dahil edilebilir veya daha farklı şeyler de olabilir.
Üye yorum yazdığı gibi puanın yükseldiğini 1 arttığını anlamamalı.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
anlamazki zaten nerden anlasın...sen üyeye haber ekletirken o üyenin id sini alıcaksın önce. O id ile haber ekleme sayfasına gelicek ve bir degiskene atıycaksın. Kayıt ederken kayit.asp içinede bu degiskeni tanıtacaksın...yani form hidden falanda olmayacak...mesela kayıt ederken ;
rs("uye_puan") = degisken_idsi
rs.uptade
gibi bisile yapınca nerden uyansın...rap için değil ama başka bişi için aynını ben kullanıyorum.
tek olay haberi eklerken bir de baska bir bağlantıyla üyenin id sine göre puan arttırmak hepsi bu

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Adam yorum eklediğinde bir puan arttıracağız. Ve o anda adam profiline baktığında puanının yükseldiğini farkedecek zaten.
1 veya 5 puan anında yükselecek. Benim demek istediğim üye bunun kaç puan yükseldiğini farkedemesin. Üye kayıt tarihi puanların heaplanmasına yansısın.
Vatandaş aynı günde 100 yorum yapınca puanı birden fırlamasın.
Böyle bir hesaplama nasıl yapılabilir.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
disconnect dostum mahsusmu yapıyon?
adam neden puanının arttığını görsün? Bunu neden yazıcaksın üye paneline? Yazma o zaman ve yazmayıncada databse girip bakamaz sanırım...O halde nerden haberi olacak...
neyse...sanırım senin kafan karışmış biraz ve yazdıklarından çıkarttığımda şuki hazır bir sistem üzerine böyle bişi eklemek istiyorsun ve tabi sanki bende bunu biliyorda konuşuyorum sanıyorsun :D...
veya benimde kafamı karıştırdın...neyse dediğin şeyi ben yapıyorum demiştim zaten ama benimki rap için değil sadece üyenin aktifliğini görebilmek adınaydı ve ekrana yazdırmadığım için sadece admin panelinden ben görebiliyorum...neyse ihtiyaç duyarsan pm le falan ulaşırsın bi şekilde...iyi çalışmalar ;)

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Sen beni anlamıyorsun ki :)
Ben onlara puanlarını göstereceğim. Buradaki forumu düşün. Rap puanlarımızı görebiliyoruz. Yeşil yeşil yanıyorlar :D
Bende üyelere puanlarını göstereceğim. En çok puanı olan üyeler onere edilmiş olacak.
Ben üye kayıt tarihi, açtığı konulardan ve yorum yazdığı için aldığı puanları nasıl birleştirerek bir puanlama sistemi oluşturabilirim bu konuda fikir bekliyorum.

Komikdunya.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bunu uye id ile yapsan daha iyi olmaz mı.

Sallıyorum. ben ilk üyeyim benim uye id numaram 3 arkadaşın 1048

formül kur

rap_formul=((haber_yorum_sayisi*0,1)+(haber_ekleme_sayisi*0,2)) bu şekilde puanlama olayını dinamik yapmış olursun. olaki ileride haberi silinirse yada yorumu silinirse puanlarıda silinmiş olur. He sen yeni üyelerine jest yapmak istiyorsun diyelim o zaman uyeIdlerini kullan.
jest_puani_sabiti=10

uyeyeverilecek_puan=jest_puani_sabiti/uyeId
şeklinde yaparsan o zaman yeni üyelere daha az puan kalmış olacaktır. Ben yazılanlardan bu şekilde bir şey olabilir diye fikir yürüttüm. Olur ya da olmaz senin kanaatin:)

bytuncay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Disconnect Ben Sana Bölemi Öğrettim Bu kadar Basit Şeyler İçin Gelip Forumlara Konu Açıyorsun :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5