İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Reputation Sistemi Faydaları

drstranger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyinet forumun başlattığı ve bazılarımız tarafından gereksiz olduğu düşünülen bu sistem aslında geç ve doğru alınmış bir karardır. Geç olmasına rağmen bunu bende farkettim.

Rep Sistemi karma olarak bilinir ve yurtdışındaki forumlarda ve özellikle gittigidiyor tarzı sistemlerde de son kullanıcıya dönük çok olumlu yansımaları vardır.

Forumlarda üyelerin attığı mesaj sayısı bir kriterdir. Ancak bu güven açısından yeterli değildir. Özellikle rep konusu ticari hizmet alışverişlerinde çok işinize yarayabiliyor.

Bunu üşenmedim ve araştırdım.

Bu sistem vb. olmadan önce forumlarda yapılan alışverişlerde çok sık problemler yaşanır iken, bu sistemin benzerlerinin ardından bu oran neredeyse yarısı oranında düşmüş.

İş puanlamada gizli aslında, Puanlamalar her türlü ticari emtia' nın değiş tokuşu sırasında karşılaşılabilecek problemleri en aza indiriyor. Bu sayede örneğin bir hizmet satın aldığınızda karşınızdaki insanın %90 oranında gerekli edimini yerine getireceğini biliyorsunuz, dolayısı ile mal ile hizmet teslimi sırasında herhangi bir problem yaşamıyorsunuz.

Söz gelimi, Exchange hizmetlerinde Verilmiş repler, sizin karşıdaki insana daha fazla güven duymanıza yardımcı oluyor. İki tarafta edimlerini yerine getiriyor ve problem yaşama riskiniz neredeyse yok.

Ben Yakın zamanda yaşadığım bir ticari anlaşmazlık uyarınca bundan böyle forumlardaki bu uygulamaya azami ölçüde dikkat edeceğimi belirtmek isterim. Benim içinde iyi bir tecrübe oldu. Bir çok arkadaşa da modların da belirttiği gibi rep hususana önem vermelerini salık veriyorum.

Iyınetadmin geçekten mantıklı bir karar almış ki, bu uygulama ilk foruma getirildiğinde çok çocuksu olduğunu zannetmiştim. Ne gereği var demiştim.
Meğer gerçekten dünya genelinde pek çok kişi tarafından tercih edilen başarılı bir şekilde uygulanan çağdaş bir yöntemmiş. Google da kısa bir search yapınca Bunu daha iyi anlıyorsunuz. Kendisine teşekkür ediyorum.

p.s: Iyınetadmin, güzel şeylerin yanısıra forumda anlayamadığım bir yer var. Mesaj edit bölümlerini geri istiyoruz. Elbet bunda da önemli bir sebebin vardır ama bir ara formul sart. Zaman zaman Alıntılarda [ bu tarz taglar yüzünden hoş olmayan görüntüler oluşuyor.

e-net

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Umarım burda da bi süre sonra rep olayı abartılıp, "şunu yapıyorum ama lutfen rep verin, alttaki ustekine rep versin" gibi konular açılmaya başlanmaz..

D

doLob

Misafir
simdi - rep verilen insanlar olarak sanirim bu forumda guvenilmeyen insan ilan edildik

halbuki soyledigim tek sey msnden goruselim di burada ne var simdi?

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Baz yani baslangic rep degerini 0 a cektim, ilk baslayanlar artik 0 dan basliyor. Eskiden bu deger 10 idi, bu demek oluyorki herkesin rep i 10 azaldi.
Herkes icin Negatif rep verme ozelligini kaldirdim, istisnasiz.
Kontrol panelinde size kimin rep verdigini gorebileceksiniz.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
doLob' Alıntı:
simdi - rep verilen insanlar olarak sanirim bu forumda guvenilmeyen insan ilan edildik

halbuki soyledigim tek sey msnden goruselim di burada ne var simdi?

Bilgini forumda paylasmayip, ozelden halletmeye caliistigin icin verilmis bir - reptir.
Yanlis anlasilmasin, kimseyi bilgi paylasmaya zorlamiyoruz, ama tesvik ediyoruz.
- rep her zaman duzeltilebilir, faydali olmaya, bilginizi paylasmaya calisin yeterki.

D

doLob

Misafir
sadece ozel mesajla ulasamadigim icin foruma yazma geregi duydum nitekim arkadasla msnden gorusmem gerekiyordu

yanlis anlasilmasin isin rep inde degilim ha 100 olmus ha 0 umrumda olmaz ama her mesajimada - rep verilmesi hos degil tabi

drstranger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
WaffenSS' Alıntı:
en olmadık konuda eksi rep alıyorsam, bence faydalı değildir. hele de -rep i yanlızca modlar verebiliyorsa ben bunda kasıt ararım.

http://forum.iyinet.com/showthread.php?t=22027 (alakasız konu bu)

aynı şekilde başka bir başka daha şikayetçi.

bende de eksi alınan zamanlar oldu, yerinde kullanıldığı müddetçe faydalı olabilir.
demokrasi gibi yerleşmesi zaman alacak. Şayet ben keşke bir iş almadan önce replere baksaydım diyorum. Rep konusuna hak vermek için, bazı problemler yaşamanız gerekiyor. Ondan sonra değelendirmeye alınca, gerçekten faydalı olabilir diye düşünüyorsunuz ki, faydası da burada aslında...

turkmale

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
rep konusunda bir yorum yapmayacağım ama mail yada msn ile iletişime geçmenin engellenmesi pek mantıklı gelmiyor.bilginin paylaşılması güzel de herşeyde paylaşılacak diye bişey söylemek mantıksız.gizli kalınması istenen özel konularda olabilir.pek mesaj yazmasamda neredeyse forum açıldığından beri her gün uğradığım nadir sitelerden biriydi bu forum. fakat son zamanlarda bir mesaj seviyelerinde ve kullanıcılarda bir düşüş olduğunu düşünüyorum (benim düşüncem).insanlar kısıtlamalardan hoşlanmıyor ve bir alternatif bulur bulmaz oraya kayıyor. burada da olanın bu olduğunu düşünüyorum. böyle ortamlara ihtiyaç var umarım bozulmaz.

S

Senbul

Misafir
İletişime gecmek engellenmiyor sadece mail adreslerinin mesajlara yazılmasına izin verilmiyor.
Profil bilgilerinize o bilgileri girerseniz herhangi bir probem yok size ulasmak isteyen profilinize bakıp msn yada mail adresinizi rahatlıkla gorebiliyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5