İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Resim programı içerisindeki resimin telif hakkı

KaPPaDoX

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba,

ufak bir sorum olacaktı, bu konuda yeterli bilgim olmadığı için biraz basit bir soru olabilir. Ama işimizi sağlamak almak için sormam gerektiği inancındayım.

Resim programı içerisindeki resimleri kullanarak bir yapıt, eser, kitap, dergi vb. satılabilir materyal oluştursak, daha sonra bu materyali satsak. Bu resimler ile ilgili telif açısından sorunla karşılaşabilir miyiz ?

Kısacası, resim programının resimlerinin telif hakkı var mıdır? Resimi direk satmayacağız, ama satılacak materyal içerisinde bulunacak.. Bu ne gibi sorunlar doğurabilir.

Örn: 200 bin YTL değerinde materyal satışı yaptım. Kalkıp iki gün sonra bu adamlar gelmesinler. Bize telif yüzünden 400 bin ytl ödemelisin diye ?

Biraz karışık bir dil kullanarak yazdım. Türkçe kurallarına uymadığım için kusuruma bakmayın.

Herkese saygı ve selamlar,
Şimdiden teşekkürler.

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Resim programı içerisindeki resimleri kullanarak bir yapıt, eser, kitap, dergi vb. satılabilir materyal oluştursak, daha sonra bu materyali satsak. Bu resimler ile ilgili telif açısından sorunla karşılaşabilir miyiz ?

Kısacası, resim programının resimlerinin telif hakkı var mıdır? Resimi direk satmayacağız, ama satılacak materyal içerisinde bulunacak.. Bu ne gibi sorunlar doğurabilir.

resim programı ne demek? picasa vb. bir programsa eğer içinde resme ne gerek var? telif hakkı için endişelendiğiniz olayı anlayamadım ben.

H@run

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
O resimler demo gibi bişiy olması lazım.Telif hakkı olmaması lazım.Tam emin değilim ama :S

jackal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
sorun çıkar, adam resım upload sıtesıne resım yukluyor ona bıle uyarı gelıyor

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
her resmin telif hakkı vardır. tabii her resim takip edilmiyor ya da bulunamıyor. ancak özellikle profesyonel resimler kullanıyorsanız bunlar takip edilirler ya da bulunursa, görülürse telif hakkı sorunu doğar. böyle ciddi projelerde ya da sonradan uyarı üzerine kaldırılamayacak uygulamalarda kendinizi sağlama almanız doğru olur.
*bir resim sitesine yabancı gazetede çıkan karikatürü koydum diye geçen sene 400 dolar telif ödedim.
paparazi resimleri yayınladığım bir sitede ise her gün eklediğim resimlerin mütemadiyen bir kısmı için dmca tarafından uyarılıp o resimleri kaldırmak zorunda kalıyorum.
kaldırılmazsa dmca google sonuçlarından kaldırıyor ya da mahkeme ile uğraşmak zorunda kalabiliyorsunuz. bir program uygulamasında ikinci şık sanırım geçerli olur ve başınızı ağrıtabilir.

KaPPaDoX

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim, peki bu resim konusunda tavsiyeleriniz nedir ? Benim resim kullanmam gerekiyor, ve bu programlar işimi çok kolaylaştırıyor. bundan başka ne gibi alternatifler olabilir.

manglerman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
resim kullanmak istersen ücretsiz japon imajları var. bir çok yerden telif hakkı olmayan japon imajlarını indirebilirsin.

20 dvd serisi var. emuleden indirebilirsin sanırım.

ama diğer telif hakkı olan resimleri kullanma iliğine kadar sömürürler.

sadece bir reklam için 700 YTL resime verdik. cappysun meyvasuyu nun bir resmini aldık. arap bir meyva suyu reklamı için kullandık.

kesinlikle dikkat et. başın yanar.

KaPPaDoX

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
manglerman, teşekkürler..

Bu japon imajları konusunda yardımcı olabilecek arkadaş var mı ?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5