İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

resimleri subdomainden çekmek

feno

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba arkadaşlar ana domainde kurulu sitenin tüm resimlerini subdomain yaratıp subdomainden çekmek sitenin hızlı açılmasında değişiklik gösterirmi, ne gibi yararı zararı olur.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
hiç bişey olmaz. sub domanine attığın resimlerin adını konu ile alakalı veya siten ile alakalı kelimelerden oluştur sadece

feno

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sitenin hızlı açılmasına neden olabilirmi. resimleri subdomainden çektiği için. yoksa aynı hamam aynı tas misalimi olur.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
resimler başka sunucuda olmadığı için kasma söz konusu olacaktır. hız, resimlerin kalitesine göre değişir. png uzantılı resimler kullanmamaya çalışın

ata350

0
İyinet Üyesi
Reaction score
35
@depresan

bu konuda birşey sormak istiyorum.neden png kullanamyın diyorsunuz onun ile ilgili.23 kb bir jpg ile 23 kb bir png aynı sürede açılmaz mı ?

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
hız, resimlerin kalitesine göre değişir. png uzantılı resimler kullanmamaya çalışın
dedim, yüksek çözünütlükteki png ler genelde sayfanın geç açılmasına neden olur, sizin bileceğiniz iş. isterseniz kullanabilirsiniz

ata350

0
İyinet Üyesi
Reaction score
35
bunu heryerde görüyorum.O yüzden soruyorum.23 kb png ile 23 kb jpg aynı sürede açıldığına göre , sorunun cevabı :
hız, resimlerin kalitesine göre değişir.Büyük dosyaları resimler kullanmamaya çalışın

Olsa daha mı doğru oluyor ? yanılıyor muyum ?

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
kendi doğrunu bulabilirsin atalay...

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Resimleri başka bir domainden veya altdomainden çekmek daha hızlı açılmalarını sağlamayacaktır.

Resimlerin açılmaları boyutları ile doğru orantılıdır.

Depresan .png konusunda haklıdır, çünkü png formatının sunduğu görüntü sayfamlığına (alpha layer) ihtiyaç yoksa, fotografik resimler JPG formatında daha küçük dosya boyutuna sahip olacaklardır.

Unutulmaması gereken bir başka nokta, bir resmin sadece uzantısını değiştirirseniz formatı değişmez.

Php Master

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
8megabitli internet döneminde pngden başkasını kullanmıyorum ben :) hiçte geç açıldığını görmedim vınn da bile ;)

hrunymaz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
bunu heryerde görüyorum.O yüzden soruyorum.23 kb png ile 23 kb jpg aynı sürede açıldığına göre , sorunun cevabı :
hız, resimlerin kalitesine göre değişir.Büyük dosyaları resimler kullanmamaya çalışın
Evet, bu dediğin doğru oluyor. 1 kilo pamuk mu, 1 kilo demir mi daha ağırdır sorusunun cevabı gibi. 23 kb png ile 23 kb jpg aynı sürede açılır.

Png formatı icon, favicon, tek ya da 2 renge sahip küçük resimler, oklar falan gibi sitenin görselliğine katkı sağlayan küçük imajlarda kullanıldığında gayet iyi sonuç verir ve jpg formatına göre daha küçük boyuta sahip olurlar. ( gif de aynen )

İçinde renk bilgisinin çok olduğu imajlar, örneğin bir manzara fotoğrafı gibi imajlar jpeg sıkıştırmayla daha iyi, kaliteli sonuç verirler ve daha küçük boyutlu olurlar. Bu tarz renk bilgisi fazla imajları png yapmaya kalktığınızda boyut jpeg imaja göre 4-5 kat büyüyebilir.

Sonuç: Renk bilgisi az imajlar png ile, çok imajlar jpeg ile kullanılmalıdır.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
8megabitli internet döneminde pngden başkasını kullanmıyorum ben :) hiçte geç açıldığını görmedim vınn da bile ;)
fiko fiko fiko...
herkesin 8megabit kullandığını nereden biliyorsun? sitende sadece sen takılıyorsan problem değil

Php Master

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
hehe evet sadece ben takılıyorum evet evet sadece ben

vınn danda denediğimi söylemiştim bağlantımın en zayıf anında bile güzel açılıyor ve ben bunu çok denedim ctrl+f5 cekip sen rahat ol

ata350

0
İyinet Üyesi
Reaction score
35
kendi doğrunu bulabilirsin atalay...

Açıkçası ben tartışma çıkarmak istememiştim.Yada bir gerginlik.Ben sadece bir soru sordum.Bununla ilgili projem vardı.

Depresan .png konusunda haklıdır, çünkü png formatının sunduğu görüntü sayfamlığına (alpha layer) ihtiyaç yoksa, fotografik resimler JPG formatında daha küçük dosya boyutuna sahip olacaklardır.

Aradığım cevap buydu ;) Peki programlarla çevirince çevrilir mi formatı ?

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
tartışmak iyidir, her tartışma da kavga değildir, konuşuyoruz şurada :)

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Peki programlarla çevirince çevrilir mi formatı ?

Program buna müsaade ediyorsa evet. Bir grafik programında .bmp yi açıp .jpg yapabiliyoruz. Formatı ve uzantısı değişiyor.

Ama bazı programlarda formatın değişmemesi için komut verilmiş olabilir. Örneğin bir watermark programı üzerinde çalışıyorum, kalite düşmesin diye formatı ile uzantıyı farklı tutuyorum.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
hehe evet sadece ben takılıyorum evet evet sadece ben

vınn danda denediğimi söylemiştim bağlantımın en zayıf anında bile güzel açılıyor ve ben bunu çok denedim ctrl+f5 cekip sen rahat ol

peki harcadığı bandı da hesaba katıyormusun? amaç site kaynaklarının bitmemesi

ps ile png formatların diğer formatlara çevrilmesi yapılabiliyor ama parlaklık gidiyor, gitmemesi için program mı var eif

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Neden subdomainde veya farklı bir domainde resimleri barındırmak isteyesiniz?
- Yeşillik olsun
- Siteye saldırı geldiğinde, site yoğunlaştığında, sunucu yükü hafiflesin (farklı sunucuya atmalısınız resimleri)

Başka neden olabilir ki?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5